Znajdź nas na    

Aktywne i kreatywne Pokolenie Y

Głosowanie w Stypendium z Wyboru

Wystartowało głosowanie w IV edycji programu Stypendium z Wyboru. Studenci i absolwenci z całej Polski walczą o spełnienie marzeń związanych z rozwojem swojej kariery zawodowej.

W tym roku organizator konkursu Fundacja Absolvent.pl ma do rozdania aż 67 000 złotych. Okazuje się, że wybranie najlepszych i najciekawszych pomysłów wcale nie jest takie proste. Młodzi ludzie, z owianego złą sławą Pokolenia Y, wykazują się bowiem niezwykłą oryginalnością i determinacją w realizacji swoich celów.

412 osób dotarło do ostatniej części programu. Ponad połowę aplikacji - aż 214 - złożyły kobiety. Najwięcej zgłoszeń spłynęło z województw, które mają największe i zarazem najlepsze, jak sugeruje ostatnio opublikowany ranking uczelni wyższych, ośrodki akademickie, czyli: z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

Zaskakujące są również dane o naszych studentach, aktualnie przebywających na wymianach międzynarodowych. Aplikacje spłynęły dosłownie z całego świata. O Stypendium ubiegają się Polacy przebywający we Francji, w Indiach, w Hiszpanii czy na Węgrzech. Studenci starają się o fundusze na swój rozwój.

O czym myśli Pokolenie Y?

Młodzi chcą odbywać praktyki, staże czy też wolontariat poza granicami Polski. Zdają sobie sprawę, że nawet kilkutygodniowa praca w międzynarodowym środowisku pozwoli im być konkurencyjnymi na rynku pracy, poprawi znajomość języków obcych i pozwoli spojrzeć na wiele problemów z zupełnie innej perspektywy - mówi Kasia Godlewska z portalu Absolvent, który jest liderem wśród stron zajmujących się pomocą w znalezieniu pracy studentom i świeżo upieczonym absolwentom.

Wyjeżdżać chcą przede wszystkim studenci kierunków medycznych i weterynaryjnych. Ich pomysły są często bardzo nieszablonowe. Jedna z uczestniczek, wraz z grupą 10 osób z całego świata, planuje na rowerze objechać Tajwan i jednocześnie informować mieszkańców na temat zagrożeń jakie niesie za sobą Polio.

Z kolei studentka SGGW stara się pozyskać pieniądze na kurs kryminologii, żeby móc zostać entomologiem sądowym. To specjalista, który bada owady nekrofagiczne, żerujące na zwłokach odnajdywanych w trakcie śledztwa. Takie badania są potrzebne przy określeniu czasu, miejsca i przyczyny zgonu.

Aktywnością wykazują się również studenci kierunków ścisłych. Wśród ich pomysłów znalazły się m.in. wyjazd do Krzemowej Doliny, budowa i udoskonalenie robota Wi - Fi, zbadanie zjawiska rozpadu freonów w ramach programu REXUS/BEXUS Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jednak najsilniejszą grupę tworzą artyści (muzycy, fotografowie, tancerze), którzy doskonale wiedzą, że ścieżki kariery, którymi pragną podążać są trudne i wyboiste, dlatego stawiają na ciągły rozwój. Ich głównymi celami są kursy, szkolenia, nowszy i lepszy sprzęt. Starają się być jak najbardziej niezależni na rynku pracy i chcą inwestować w swoje działalności np. firmę zajmującą się produkcją i sprzedażą galanterii filcowo-skórzanej czy małą wytwórnię muzyczną.

Internauci zadecydują, kto wygra

Głosowanie jest otwarte dla internautów.

Wystarczy wejść na stronę konkursu:

www.stypendiumzwyboru.absolvent.pl, zarejestrować się i oddać swój głos na wybranego kandydata. Istotnym warunkiem regulaminu jest fakt, że na każdą aplikację można oddać tylko jeden głos.

Głosowanie potrwa do 23 czerwca 2013 r.

Z roku na rok program cieszy się coraz większą popularnością. Zainteresowanie Stypendium z Wyboru uświadamia nam, że takie programy są bardzo potrzebne. Młodzi ludzie chcą rozwijać się, pracować. Mają świetne, odważne i często nowatorskie pomysły. Do ich zrealizowania potrzebują odrobiny wsparcia i funduszy na starcie, które często w klasycznym programie stypendialnym są przyznawane ze względu na sytuacją materialną lub wyniki w nauce. U nas, o tym komu damy pieniądze, decydują internauci w otwartym głosowaniu. Nikt z uczestników nie jest faworyzowany. - przekonuje Dominik Wiegand z Fundacji Absolvent.pl.

Do tej pory Fundacja pomogła w realizacji marzeń o karierze zawodowej za łączną sumę ponad 300.000 złotych. Czynnie pomagają jej w tym Mecenasi programu. W tym roku akcję wspierają: Shell, T-mobile, Polska Rada Biznesu, Ernst&Young, KPMG, Nestlé, Panasonic, Grupa PZU, MDDP, Infosys, Falck Medycyna, MEDIACAP i Sodexo.

Patron medialny: Rzeczpospolita


opublikowano: 2013-05-27
Komentarze
Ostatnie:
28.05.2013 6:35
Dodał(a): ~p
Ja tam myślę o fajenj pracy, której wiem ze bez doświadczenia nie jestem w stanie dostać. Na szczęście w tym zakresie pojawiają się konkursy http://www.accenture.com/pl-pl/landing-pages/Pages/konkurs.aspx i jak tylko ktoś chce skorzystać to ma taką szansę.
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności