Znajdź nas na    

Wybór uczelni decyzją na całe życie

Wybór uczelni decyzją na całe życie

Rozpoczął się nowy rok akademicki 2013/2014. Tysiące nowych studentów rozpocznie naukę na uczelniach wyższych – państwowych i prywatnych. Jaki będzie ten rok dla uczelni prywatnych? Czym się kierować wybierając wyższą uczelnię? Na co zwracać uwagę? Na te pytania odpowiada Rektor Uczelni Łazarskiego w Warszawie, prof. dr hab. Krystyna Iglicka-Okólska.

Pani Rektor, rozpoczyna się nowy rok akademicki, z jakimi planami, emocjami wchodzicie Państwo w ten nowy rok?

Jak co roku bardzo się cieszymy, że młodzi ludzie wybrali naszą uczelnię. Emocje są ogromne, bo przed nami nowa grupa ludzi, która nam zaufała i zrobimy wszystko, aby nie zawieść ich oczekiwań. Właśnie, żeby im sprostać staramy się co roku przygotowywać nasz program na najwyższym poziomie i wprowadzać nowe kierunki i specjalizacje odpowiadające na potrzeby studentów, ale też takie, które pozwolą im po skończeniu studiów stać się wartościowymi pracownikami. W tym roku jest podobnie.

Na Wydziale Prawa i Administracji wprowadzamy moduły, które pozwolą ukierunkować się w wybranej specjalizacji. Uruchomiliśmy też wiele nowych kierunków i studiów podyplomowych, m.in. Politykę Energetyczną na Stosunkach Międzynarodowych, MBA w Energetyce, MBA w ochronie zdrowia, Prawo Lotnicze w ramach Akademii Praktyków Prawa, czy Psychologię w biznesie w ramach Akademii Umiejętności Psychologicznych. Poza tym dla prawników uruchamiamy unikatowy program LLM Law – Master of Laws, który jest odpowiednikiem MBA w zarządzaniu. Będziemy go realizować w ścisłej współpracy z brytyjskim Coventry University.

Jakie kierunki cieszą się u Państwa największą popularnością?

Jak co roku naszym sztandarowym kierunkiem jest prawo. Cieszy się niezmiennie olbrzymią popularnością, ale też od lat jest prowadzony na najwyższym poziomie, o czym świadczą rankingi uczelni wyższych. Wydział Prawa i Administracji jest niezmiennie na pierwszych miejscach w rankingu Dziennika Gazety Prawnej i Perspektyw w kategorii wydziałów prawa uczelni niepublicznych. Poza tym dużym zainteresowaniem w tym roku cieszy się ekonomia. Mamy też sporą grupę kandydatów na studia anglojęzyczne.

Wśród najpopularniejszych specjalności są gospodarowanie nieruchomościami, administracja europejska, ekonomia menadżerska, handel i logistyka oraz marketing interaktywny.

Co nam dają studia, czy w ogóle warto studiować?

Wszystko zależy od tego, jakie studia i na jakiej uczelni się wybierze. Jeżeli kierunek studiów, który wybierzemy będzie zgodny z nasza pasją i zainteresowaniami, a dodatkowo będziemy studiować na uczelni, która ma renomę, bogatą ofertę programową i wysoki poziom nauczania, to z pewnością studiowanie poszerzy nasze horyzonty, pozwoli uzyskać nowe doświadczenia i wartościowe kontakty na przyszłość.

Czy to są najważniejsze czynniki, którymi powinni się kierować maturzyści wybierając studia wyższe?

Jedne z ważniejszych. Oczywiście ważne są również programy nauczania, które będą odpowiadały oczekiwaniom przyszłych pracodawców i przekazywały praktyczną wiedzę przyszłym absolwentom. Bo można studiować na renomowanej uczelni, która ma wysoki poziom nauczania, ale tylko teoretyczny. Chodzi o to, aby praktyczne umiejętności zdobyte podczas studiów pozwoliły szybko odnaleźć się na rynku pracy. Poza tym ważna jest kadra, która tę wiedzę przekazuje. Lepiej, aby byli to praktycy, którzy sami odnoszą sukcesy w danej dziedzinie, niż tylko teoretycy. Ja wybierając studia zwracałabym uwagę również na rankingi szkół wyższych opracowywane przez niezależne jednostki oraz opinie innych studentów związanych z daną uczelnią.

A co z zainteresowaniami przyszłych studentów?

To bardzo ważna sprawa, nie wiem, czy nie najważniejsza. Zdecydowanie trzeba wybrać kierunek studiów, a w przyszłości taki zawód, który będziemy wykonywać z pasją. Od tego będzie zależała nasza przyszłość. Jak wybierzemy medycynę, bo rodzice chcieliby mieć w domu lekarza, ale tak naprawdę nie lubimy szpitali, a na widok krwi robi nam się słabo, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli będziemy robić coś, co lubimy, z pewnością będzie nam to przynosiło wiele satysfakcji.

Oczywiście musimy pamiętać także o tym, że nie każde hobby da nam pracę i środki do życia. Trzeba mieć wtedy rozeznanie na rynku pracy, znać oczekiwania pracodawców i również pod tym kątem wybrać studia. Najlepiej, gdy można połączyć pasję, hobby z wykonywanym zawodem. Nie wszystkim się to udaje, ale z pewnością warto próbować.

Czy lepiej studiować na uczelniach prywatnych, czy państwowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest wiele świetnych uczelni prywatnych, a wśród państwowych, też mogą się zdarzyć takie, które nie do końca spełniają oczekiwania. Warto zadać sobie pytanie, co jest moim celem, co jest dla mnie najważniejsze i wybrać taką uczelnię, która najbardziej spełnia oczekiwania. Zachęcam, by nad wyborem kierunku i szkoły wyższej zacząć zastanawiać się już 2-3 lata wcześniej – chodzić na Dni Otwarte, pytać ludzi, którzy już uprawiają nasz wymarzony zawód, rozmawiać ze studentami.

Co zatem innego oferuje Uczelnia Łazarskiego w porównaniu z uczelniami państwowymi?

Przede wszystkim programy nauczania. Zarówno na Wydziale Prawa i Administracji, jak i Wydziale Ekonomicznym dostosowujemy programy studiów do oczekiwań studentów i pracodawców. Przy ich tworzeniu współpracujemy z praktykami w dziedzinie prawa, administracji, ekonomii i biznesu, więc nie są one oderwane od rzeczywistości, tylko odpowiadają na realne potrzeby rynku. Poza tym zapewniamy szereg praktyk i staży w urzędach, sądach, prokuraturach, kancelariach prawniczych i firmach działających w różnych branżach. Dzięki temu nasi absolwenci są w sposób praktyczny przygotowani do zawodu.

Mamy świetną kadrę wykładowców – najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie gospodarki, polityki, ekonomii i prawa. Jakość kształcenia potwierdzają liczne międzynarodowe akredytacje, m.in. uczelni wyższych, z którymi ściśle współpracujemy.  Wszystko to sprawia, że 96% naszych absolwentów podejmuje pracę już w trakcie studiów lub zaraz po ich ukończeniu. Poza tym Uczelnia Łazarskiego jest otwarta na studenta, pomocna i nie tworzy sztucznych barier. Zależy nam na przyjaznej atmosferze i myślę, że mogą to potwierdzić nasi absolwenci.


Więcej o Uczelni Łazarskiego, ofercie programowej i zasadach rekrutacji na stronie:

www.lazarski.pl


opublikowano: 2013-10-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności