Znajdź nas na    

Zdaniem Polaków - warto studiować

Czy warto studiować?

Z raportu TNS Polska wynika, że 75 proc. Polaków jest zdania, iż warto studiować. Natomiast kierunkami, którymi warto się zainteresować zdaniem ankietowanych są medycyna, informatyka i prawo.

Wyniki badania można znaleźć w raporcie społeczno-politycznym "Czy warto studiować?", opracowanego przez zespół badań społecznych OBOP w TNS Polska. Badanie zostało przeprowadzone na grupie tysiąca osób.

Ankietowani zostali zapytani m.in. o to, czy w dzisiejszych czasach warto studiować. 75 proc. odpowiedziało, że warto, z czego 31 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie warto", a 44 proc., że "raczej warto". Odmienne zdanie miało 17 proc. badanych, z czego 2 proc. oceniło, że "zdecydowanie nie warto", natomiast tylko 8 proc. nie miało określonego stanowiska w tej sprawie.

Zważając na płeć większymi zwolenniczkami studiowania okazały się kobiety - 80 proc. z nich miało zdanie, że warto studiować, przeciw 13 procentom. Wśród mężczyzn 68 proc. stwierdziło, że warto podejmować naukę na studiach wyższych, a zdaniem 22 proc. nie warto.

Zadaniem ankietowanych było również wskazanie maksymalnie trzech kierunków, na których warto podejmować naukę. Wskazano medycynę (16 proc. wskazań), informatykę, prawo (po 13 proc.), kierunki techniczne/politechniczne (10 proc.), ekonomię (8 proc.) oraz budownictwo (5 proc. wskazań).

Badani poproszeni byli też o przedstawienie motywacji, która skłania młode osoby do podjęcia nauki na studiach wyższych. Najczęściej padała odpowiedź "zdobycie kwalifikacji ułatwiających znalezienie pracy" - 62 proc. Nieco mniej osób (55 proc. wskazań) odpowiedziało, że "zdobycie wiedzy". 24 proc. badanych uznało, że młodzi podejmują studia w celu oddalenia momentu usamodzielnienia się, natomiast w ocenie 21 proc. decydują o tym oczekiwania i presja rodziców bądź otoczenia. Na atrakcyjność studenckiego stylu życia wskazało 19 proc. respondentów.

opublikowano: 2013-10-03
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności