Znajdź nas na    

Politechnika Łódzka wygrała Cisco Challenge 2016

Federico Navarrete, Alfredo Celso, Enrique Hernández oraz dr. Andrzej Romanowski
Federico Navarrete, Alfredo Celso, Enrique Hernández oraz dr. Andrzej Romanowski

Zespół studentów, którzy przyjechali do Politechniki Łódzkiej z Ameryki Środkowej zwyciężył w konkursie Cisco Swith Up Challenge 2016 w Krakowie. Projektem inteligentnej, świecącej podkoszulki pokonali silną reprezentację AGH, która miała w finale aż sześć drużyn.


Federico Navarrete, Alfredo Celso, Enrique Hernández są stypendystami programu Erasmus Mundus LAMENITEC (Latin American students Exchange-to-Europe scheme), którego partnerem jest Politechnika Łódzka, a koordynatorem w PŁ jest prof. Andrzej Napieralski z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informacyjnych. Studiują informatykę na Wydziale EEIA w ramach Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Alfredo Celso i Federico Navarrete pochodzą z Salwadoru, Enrique Hernández z Nikaragui. W Łodzi pozostaną do momentu obrony magisterskiej pracy dyplomowej, choć ich plany obejmują również rozwój konkursowego projektu, z którym pojadą na finał do Paryża, a w czasie wakacji dostali zaproszenie do kwatery głównej Cisco do Kalifornii, gdzie będą się starać o wsparcie potrzebne na założenie i rozwój start-upu. Federico bierze również udział w konkursie Imagine Cup.

Naszym celem było stworzenie czegoś nowatorskiego, atrakcyjnego, użytecznego, prostego w produkcji i oczywiście taniego. Zainteresowaliśmy się inteligentną odzieżą, czyli taką, w którą wbudowuje się elektronikę - mówi Alfredo Celso. Do konkursu Cisco Swith Up Challenge przygotowali projekt FireFly T-shirt. Jak mówią zainspirowały ich zajęcia z przedmiotu Pervasive Computing prowadzone przez dr. Andrzeja Romanowskiego z Instytutu Informatyki Stosowanej. W ramach tego przedmiotu powstał pierwszy prototyp inteligentnej koszulki dla rowerzystów poprawiającej ich widoczność, sygnalizującej wykonywanie manewrów i podnoszącej ich bezpieczeństwo. W tej fazie projektu sterownik w kierownicy pozwala włączać migacze z diod, które są wszyte w tył koszulki. Kolejnym krokiem jest sterowanie z poziomu smartfona a także sterowanie głosem - mówi dr inż. Andrzej Romanowski. Zdaniem studentów taka podkoszulka może być z powodzeniem stosowana przez osoby pracujące w nocy i zastąpić odblaskowe kamizelki.

Konkurs Cisco Swith Up Challenge związany był z Internetem Rzeczy (Internet of Things - IoT), choć firma używa tu też określenia Internet Wszystkiego - Change the world with the Internet of Everything.

Ten i inne projekty z zakresu elektronicznej odzieży(wearable computing), naturalnych interfejsów (natural interfaces), komputeryzacji bez granic (ubicomp), rzeczywistości mieszanej (mobile-mixed reality ) i innych tworzonych w ramach przedmiotu Pervasive Computing można co roku oglądać w czasie międzynarodowej konferencji iNOTICE, której tegoroczna edycja przypada na 22 czerwca 2016r i odbędzie się w Słoku k/Bełchatowa - zaprasza dr Andrzej Romanowski.

Testy prototypu zarejestrowane na wideo można obejrzeć w serwisie YouTube np. "Pervasive Computing Cycling T Shirt" (https://www.youtube.com/watch?v=ntSynmTqj6A)

Ciekawostką jest fakt, że drużyna składa się wyłącznie z obcokrajowców - stypendystów Erasmus Mundus projektu LAMENITEC i pochodzą z Ameryki Łacińskiej. Drugą ciekawostką jest to, że do finału zakwalifikowało się tylko 7 drużyn, w tym aż 6 z AGH i tylko jedna spoza - czyli z PŁ i ta właśnie wygrała.  

O PŁ



opublikowano: 2016-03-23
ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności