Znajdź nas na    

Studia jednolite czy oddzielny licencjat i magister? Jaki rodzaj studiów wybrać?

jednolite czy licencjackie
jednolite czy licencjackie

Najpierw nadciąga, a po niej jedna z ważniejszych decyzji życiowych, jaka czeka każdego absolwenta szkoły średniej. Wybrać się na jednolite studia magisterskie, czy podjąć studia wyższe licencjackie, a po nich zdecydować o ewentualnym kontynuowaniu nauki na studiach drugiego stopnia? Wszystko to zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji i możliwości, a także od oczekiwań co do przebiegu ścieżki kształcenia.

Osoby zajmujące się rekrutacją w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi podpowiadają, jaki rodzaj studiów możesz wybrać.

Co to studia jednolite?

Jednolite studia magisterskie trwają zazwyczaj pięć lat, a ich ukończenie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu magistra. Najczęściej taka forma nauki jest charakterystyczna dla bardziej wymagających kierunków o dużym natężeniu materiału, takich jak prawo czy psychologia. Tym samym musisz pamiętać, że studia jednolite są bardziej czasochłonne, a zrezygnowanie po trzech latach będzie wiązało się z ich nieukończeniem. Jeśli nie jesteś pewien, czy będziesz w stanie studiować przez najbliższych pięć lat lub nie odnajdujesz się na żadnym z tego typu kierunków, to zdecyduj się na studia wyższe licencjackie. Ciekawą ofertę edukacyjną posiada m.in. Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, którą znajdziesz pod adresem www.medyk.edu.pl.

Licencjat a magisterka – czy studia drugiego stopnia są potrzebne?

Już wiesz, co to studia jednolite. Z kolei studia licencjackie obejmują trzy lata nauki na wybranym kierunku, a wybór jest naprawdę rozmaity. W tym czasie zdobędziesz najbardziej przydatną, specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie. Różnica między licencjatem a magisterką jest znacząca. Obecnie pracodawcy coraz częściej cenią bardziej osoby z tytułem magistra, który możesz uzyskać po dodatkowych dwóch latach studiów. Wówczas poszerzysz wiedzę i zakres własnych kompetencji w obszarze tego samego kierunku lub innego, którego zakres materiału jest zbliżony do kierunku ukończonego na licencjacie. Dwustopniowa forma studiowania jest odpowiednia dla osób chcących szybciej wejść na rynek pracy, a jednocześnie z ambicją do poszerzania swoich horyzontów. Szerokie grono studentów po ukończeniu studiów licencjackich decyduje się na podjęcie pracy, a studia magisterskie kontynuuje w trybie weekendowym.


opublikowano: 2020-07-29
« powrót
Komentarze
Ostatnie:
15.07.2025 14:36
Dodał(a): ~Radek
W moim przypadku padło na tryb 3 + 2, wolałem to sobie rozłożyć. Tak się składa, że w tym roku skończę licencjat na WSKZ. Swoją drogą to fajna uczelnia, więc jak ktoś się rozgląda za studiami np. z administracji to uważam, że warto przyjrzeć się ich ofercie. Szybko mi zleciały te 3 lata, już się nie mogę doczekać magisterki! ;)
25.05.2024 15:26
Dodał(a): ~Anna
Zdecydowanie lepiej raz przechodzić przez pisanie pracy dyplomowej, zwłaszcza ja ma się niedostępnego promotora i kapryśnego recenzenta. Ja mimo terminowości zdałam tylko dzięki pomocy: https://dyplomowani.pl/ na tydzień przed obrona dostałam uwagi i poprawki, których nikt sam by nie naniósł
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności