Czy warto studiować online? Sprawdzamy!

Jeszcze kilka lat temu studiowanie w trybie zdalnym byłoby nie do pomyślenia. Czasy jednak szybko się zmieniają, a pandemia koronawirusa tylko przyśpieszyła to, o czym wielu ekspertów mówiło już od dawna – studia online staną się codziennością świata uniwersyteckiego. Czy jednak warto studiować online? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć właśnie na to pytanie. Zapraszamy do lektury!

Jak wyglądają studia online?

Na początku odpowiedzmy na pytanie, czym w ogóle są studia online i jak one wyglądają. W ostatnich kilkunastu miesiącach wielu z nas miało do czynienia z nauką w trybie zdalnym, więc odpowiedź – choć niekoniecznie jest oczywista – nie będzie zaskoczeniem. Polegają one po prostu na przyswajaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej z wykorzystaniem platform e-learningowych oraz popularnych komunikatorów audio-video.

Na studia online można uczęszczać praktycznie z dowolnego miejsca. Wystarczy wyłącznie mieć komputer, połączenie z internetem oraz niezbędne wyposażenie. Prawda jest jednak taka, że pandemia Covid-19 nieco zakrzywiła obraz studiów w trybie zdalnym. W rzeczywistości taka nauka rzadko polega na całkowitym odcięciu się od wizyt w gmachu uczelnianym. Najczęściej wygląda to tak, że pierwsze spotkania oraz zaliczenia odbywają się stacjonarnie, podczas tradycyjnych weekendowych zjazdów.

Co jest zatem potrzebne do studiowania online? Sprawny sprzęt komputerowy, być może pewne oprogramowania i aplikacje, kamerka internetowa, a także, co ważne, dużo samozaparcia i umiejętności zorganizowania sobie samemu czasu. Podkreślamy to, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak trudno czasem samemu zmotywować się do nauki, mając obok siebie łóżko…

Studia online – czy warto?

Czy w takim razie warto podejmować studia online? Cóż, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo dużo zależy od tego, czego oczekujesz od uczelni. Z pewnością lepszym wyborem będą studia online na uczelni, która ma je na stałe, od dłuższego czasu wpisane do swojego programu, niż na takiej, która tryb zdalny traktuje tylko jako doraźne rozwiązanie w dobie pandemii. Przykładem uczelni, która ma dobrze zorganizowane studia online, może być Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.

Zaletą studiowania w trybie zdalnym jest z pewnością oszczędność czasu i pieniędzy – nie ma bowiem problemu z weekendowymi dojazdami na uczelnię, ewentualnym wynajmowaniem mieszkania czy kosztami związanymi z paliwem lub biletami autobusowymi i pociągowymi. Co więcej, dzięki platformom e-learningowym wszystkie materiały edukacyjne i notatki są zgromadzone w jednym miejscu.

Oczywiście, studia online mają również mniej korzystne strony. Przede wszystkim, wymagają posiadania dobrze działającego sprzętu komputerowego, a w przypadku wielu kierunków także specjalnych programów. Ponadto w takich okolicznościach utrudnione mogą być konsultacje z wykładowcami. Nie są to jednak przeszkody nie do przeskoczenia. Dla osób, które chcą podjąć studia, ale w natłoku codziennych obowiązków nie chcą tracić czasu i pieniędzy na dojazdy, studia online z pewnością będą dobrym rozwiązaniem!


data ostatniej modyfikacji: 2022-01-13 14:43:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności