Gdy jesteśmy bardzo młodzi to okres studiów wydaje nam się być czasem, który na pewno spędzimy w gronie znajomych i ucząc się w końcu tego, co faktycznie nas ciekawi. Życie jednak szybko to weryfikuje, a narzucona na nas presja – potrafi bardzo negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Młodzi ludzie nie do końca potrafią odnaleźć się w codziennym życiu, a nowe obowiązki sprawiają, że wszystko to zaczyna ich przerastać. Nagle musimy uczyć się zdecydowanie więcej niż w liceum, czasami konieczna jest dodatkowa praca i opłacanie mieszkania lub pokoju.
W takim wieku mamy
też jeszcze wiele wątpliwości dotyczących tego, co właściwie
chcemy robić - czy dane studia to był dobry wybór? Czy nasz obecny
związek faktycznie ma sens? Nie czujemy się zbyt pewnie w swoim
ciele i mamy wrażenie, że każda podejmowana decyzja jest błędna.
To wszystko sprawia, że studenci nie wiedzą nawet czasem, że w ich
życiu pojawiła się depresja.
Pierwsze oznaki
Trudno jest samodzielnie stwierdzić, że faktycznie nasz obecny stan to depresja i najlepiej jest zawsze skonsultować to z psychologiem lub psychiatrą. Warto jednak jednocześnie wiedzieć, na co trzeba zwracać uwagę - w końcu to my sami będziemy musieli w pierwszej kolejności przyznać, że mamy problem i potrzebna nam pomoc. Depresja może objawiać się poprzez nagłą utratę chęci do robienia rzeczy, które wcześniej sprawiały nam przyjemność.
Student nie chce już
spotykać się z rówieśnikami, nie zależy mu na dobrych stopniach
i w pewnym momencie przestaje całkowicie chodzić na zajęcia. W
takiej sytuacji stajemy się obojętni na to, czy ukończymy dany
kierunek i nie widzimy dla siebie tak naprawdę żadnej przyszłości.
Depresja sprawia, że podejmowanie jakiegokolwiek wysiłku wydaje się
być po prostu zbyt trudne.
Charakterystyczne zachowania
Poza pomijaniem zajęć i nie przykładaniem się do egzaminów - student z depresją może również zacząć nadużywać alkoholu, narkotyków lub wpaść w zaburzenia odżywiania. To w ten sposób próbujemy radzić sobie z odczuwanym poczuciem pustki. Depresja będzie wywoływała zmęczenie - zamiast się uczyć, student przez większość czasu będzie spał i na pewno nie wzmocni to jego koncentracji.
Dopóki problem nie zostanie odpowiednio zaadresowany - powrót do obowiązków nie będzie na pewno łatwym zadaniem. Poradzenie sobie z depresją to proces, który trochę trwa i wymaga chęci ze strony pacjenta. Studenci znajdują się w trudnym momencie swojego życia, więc tym bardziej powinni mieć oni stały dostęp do pomocy psychologicznej – bez względu na to, czy obecnie uważają oni ją za potrzebną lub nie.
Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow