Znajdź nas na    

Wolontariat studencki na wakacje

Spotkania dzieci i studentów, wspólna zabawa i zdobywanie doświadczeń, które przyczyniają się do wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół w małych miejscowościach to główne cele "Wolontariatu studenckiego" - inicjatywy społecznej, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Pomysłodawcą i organizatorem programu jest Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Idea "Wolontariatu studenckiego" opiera się na inspirowaniu dzieci i młodzieży z małych miejscowości do twórczego rozwoju i nauki poprzez uczestnictwo w nowatorskich projektach edukacyjnych. Studenci-wolontariusze, dzieląc się swymi pasjami, pokazują uczniom nowe podejście do nauki i rozbudzają ich apetyt na wiedzę.

Skąd wziął się pomysł na taki program? "Upały przypominają o czasie wakacji. Dzieci i młodzież wypełniają pociągi rozjeżdżając się po całym kraju, odpoczywając, bawiąc się, podróżując i przeżywając liczne przygody. Niestety nie wszystkim jest to dane. Rokrocznie, setki dzieci z małych miejscowości spędzają wakacje w domu, a główną atrakcją jest dla nich zabawa na okolicznych podwórkach" - wyjaśniają organizatorzy. Dlatego studenci - młodzi, ambitni, pełni zapału i energii - odwiedzają małe miejscowości, by uczynić dziecięce wakacje ciekawszymi, nauczyć najmłodszych tego, jak odkrywać świat poprzez zabawę.

"W wielu takich miejscach uczniowie nie mają dostępu do zajęć pozalekcyjnych, domów kultury czy świetlic - tłumaczą przedstawiciele KLANZY. - Zajęcia ze studentami służą wiec rozbudzeniu w nich apetytu na wiedzę, zachęceniu do pracy nad własnym rozwojem oraz do odkrywania pokładów własnych możliwości i umiejętności. +Wolontariat studencki+ daje im szansę na dostrzeżenie, jak ważna jest edukacja oraz pokazuje, że nauka może przynosić radość i satysfakcję. Studenci swoją postawą przekonują, że uczyć się warto, że wiedza zwiększa szansę na lepszy start w życiu".

Program tworzy platformę współpracy dla trzech grup: nauczycieli, studentów i dzieci, które są beneficjentami ostatecznymi. Jego partnerami są wyższe uczelnie i organizacje świata biznesu, a także znane osobistości świata kultury i polityki, m.in. były premier Jerzy Buzek.

Jak co roku, to właśnie czas wakacji jest najgorętszym dla programu momentem. Wolontariusze prowadzą liczne projekty na terenie całej Polski. W tym roku będzie ich w sumie ponad 600. Średnio, w każdym z nich weźmie udział pięciu studentów i 25 dzieci.

Na czym polegają te wakacyjne projekty? Młodzi wolontariusze wyjeżdżają na minimum pięć dni do małych miejscowości. Tam codziennie przez pięć godzin prowadzą zajęcia, które zdecydowanie wykraczają poza formę typowych zajęć szkolnych. Studenci organizują nocne oglądanie nieba, biegi na orientację, wycieczki i pokazy doświadczeń chemicznych. "Najważniejsze jest to, że rezultatem każdego projektu jest radość, goszcząca zarówno na twarzach dzieci, jak i studentów" - podkreślają realizatorzy programu.

Dodają, że także dla studentów taki wyjazd ma posmak wakacji. Stowarzyszenie KLANZA zwraca im bowiem koszty dojazdu i materiałów, a miejscowe szkoły zapewniają nocleg i wyżywienie.

"Wolontariusze odnajdują pasję, możliwość rozwoju i radość z twórczo spędzonego czasu - wyjaśniają. - Program rozwija w nich zdolności interpersonalne, pokazuje jak radzić sobie w nietypowych sytuacjach oraz uczy pracy w grupie. Jest okazją, aby poprzez praktyczne działania, skorzystać z wiedzy i umiejętności zdobytych podczas studiów oraz rozwijać kompetencje planowania i koordynacji projektu. Studenci wzbogacają swój zasób doświadczeń przydatnych w pełnieniu ról społecznych i zawodowych. Wolontariat jest doceniany przez pracodawców, dlatego zdobyte w ten sposób doświadczenia są cenną rekomendacją w przyszłej pracy".

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie internetowej: www.wolontariatstudencki.pl  oraz pod bezpłatnym numerem telefonu: 0800-444-131.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl

« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności