"Studenckiego Nobla 2009" zdobyła Agnieszka Kaszkowiak, studentka V roku Informatyki i Ekonometrii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz III roku Matematyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Celem konkursu "Studencki Nobel", organizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, jest wypromowanie oraz nagrodzenie najzdolniejszych studentów z całej Polski. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wysoką średnią, ale także wieloma innymi osiągnięciami, przede wszystkim aktywnością naukową i społeczną.
"O rozwoju uczelni i nauki decydują najlepsi. Dlatego zależy nam na tym, by wyłaniać i promować najlepszych studentów" - mówił podczas uroczystości wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Witold Jurek.
"Robię po prostu to, co lubię. Bardzo się cieszę. Jestem bardzo zaskoczona, że jestem doceniana za to, co robię, za moją pasję" - dziękowała wzruszona Kaszkowiak.
Agnieszka Kaszkowiak jest autorką wielu prac badawczych, w tych 19 publikacji oraz 36 referatów w języku polskim i angielskim. Jest prezesem Studenckiego Koła Naukowego Młodych Statystyków i Demografów oraz wiceprezesem Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Finansowej i wiceprezesem Koła Naukowego Matematyków UAM. Działa w samorządzie studenckim, jest członkiem elitarnej grupy McKinsey Club. Interesuje się tematyką CSR (Corporate Social Responsibility - społeczna odpowiedzialność biznesu) oraz zarządzaniem ryzykiem. Zna dwa języki obce: angielski i niemiecki.
Oprócz tytułu najlepszego studenta, Kaszkowiak otrzymała czek na 10 tys. zł.
Do tegorocznej - trzeciej już edycji konkursu - zgłoszono 1048 studentów. W konkursie mogą wziąć udział studenci zaoczni i dzienni, uczelni państwowych i prywatnych, którzy nie ukończyli 28. roku życia. Średnia ocen z ostatniego semestru musi wynosić minimum 4,0. W rywalizacji nie mogą uczestniczyć doktoranci i studenci studiów podyplomowych.
Wybór najlepszych studentów odbywa się trójstopniowo poprzez eliminacje uczelniane, wojewódzkie i ogólnopolskie. W pierwszej kolejności wyłoniono najlepszych studentów z poszczególnych uczelni biorących udział w konkursie. Następnie o miano zwycięzcy wojewódzkiego rywalizowali oni na poziomie regionalnym. 16 finalistów osobiście przedstawiało siebie i swoje osiągnięcia przed Ogólnopolską Komisją Konkursową w Warszawie.
Wszyscy finaliści otrzymali podczas piątkowej uroczystości dyplomy i specjalne medale. (PAP)