Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zajmuje pierwsze miejsce w najnowszym rankingu uczelni medycznych opracowanym przez Perspektywy. W zestawieniu opublikowanym 25 czerwca 2025 r. UMB dzieli czołową pozycję z Uniwersytetem Medycznym w Gdańsku i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, wyprzedzając ubiegłorocznego lidera, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
W tegorocznym rankingu uczelni medycznych Perspektyw trzy uczelnie uzyskały równorzędny wynik najwyższy w Polsce: Białystok, Gdańsk i Łódź. To kolejny awans UMB – w 2024 r. białostocka uczelnia zajęła drugie miejsce i otrzymała wyróżnienie „Awans roku”. Warszawski Uniwersytet Medyczny, który otwierał zestawienie w ubiegłej edycji, w tym roku został przesunięty niżej.
UMB utrzymał także wysoką lokatę w ogólnopolskim rankingu uczelni akademickich, zajmując dwunaste miejsce spośród kilkuset ośrodków szkolnictwa wyższego. To najwyższa pozycja w województwie podlaskim, potwierdzająca silną pozycję uniwersytetu nie tylko w obszarze nauk medycznych, ale również ogólnego profilu akademickiego.
Perspektywy oceniają uczelnie według kilku głównych kategorii:
Potencjał naukowy: ewaluacja działalności naukowej, kwalifikacje kadry, uprawnienia doktorskie i habilitacyjne, kształcenie doktorantów.
Efektywność naukowa: pozyskiwanie środków na badania i rozwój (UMB zajęło drugie miejsce w kraju), udział w programach UE, liczba publikacji w bazie SCOPUS w latach 2020–2024, wskaźniki cytowań (FWCI, FWVI).
Warunki kształcenia: dostępność wykwalifikowanej kadry, liczba aktualnych akredytacji i certyfikatów międzynarodowych.
Umiędzynarodowienie: liczba studentów obcokrajowców, programy wymiany, publikacje ze współautorami zagranicznymi.
Innowacyjność: patenty i prawa ochronne w kraju i za granicą, wkład badań w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Absolwenci na rynku pracy: wynagrodzenia i zatrudnienie.
Prestiż: ocena przez kadrę akademicką oraz uznanie międzynarodowe.
Dobre oceny wielu kierunków UMB w ogólnopolskim rankingu mogą być ważną wskazówką dla tegorocznych maturzystów i ich rodzin. Uczelnia podkreśla, że wysoka pozycja w rankingach odzwierciedla dostęp do nowoczesnej bazy badawczej oraz międzynarodowe kontakty akademickie.
Rektor UMB, prof. Marcin Moniuszko, wskazał na znaczenie wyników w kontekście rozwoju uczelni: uczelnia cieszy się z uznania zarówno wśród szkół medycznych, jak i w rankingu ogólnym. Zwrócił uwagę na wysoki wskaźnik efektywności pozyskiwania środków zewnętrznych na badania i rozwój oraz dobrą ocenę kształcenia na poszczególnych kierunkach.
UMB potwierdził swoją pozycję jako jedna z trzech najlepszych uczelni medycznych w Polsce oraz jedną z czołowych wśród wszystkich uczelni akademickich. Sukces w rankingu Perspektyw wynika z wysokiego potencjału naukowego, efektywności pozyskiwania funduszy, międzynarodowej współpracy i innowacyjności. Wyniki mogą stanowić istotny sygnał dla przyszłych kandydatów, poszukujących uczelni z silnymi perspektywami badawczymi i edukacyjnymi.