W Warszawie powstanie polsko-niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta. Senatorowie zgodzili się na ratyfikację umowy między rządem RP a rządem Republiki Federalnej Niemiec w sprawie założenia Szkoły.
Szkoła powstanie na bazie infrastruktury dotychczasowej niemieckiej szkoły im. Willy'ego Brandta działającej przy Ambasadzie RFN na warszawskim Wilanowie.
Zgodnie z umową zawartą w 2005 roku pomiędzy rządami Polski i Niemiec, Szkoła Spotkań i Dialogu będzie funkcjonowała w polskim systemie edukacji jako zespół szkół niepublicznych. Obejmie on szkołę podstawową, gimnazjum i liceum.
Według MSZ, nowa szkoła powinna przyczynić się do wypracowania zasad tworzenia i działalności "szkół zagranicznych" w Polsce; zainteresowane podobnym przekształceniem swoich szkół wyraziły także, za pośrednictwem swoich ambasad, Stany Zjednoczone, Francja i Rosja. Szkoła Spotkań i Dialogu stworzyć ma też model pobierania nauki przez uczniów obywateli polskich w szkołach, realizujących inne niż polskie programy i plany nauczania.
Obecnie w niemieckiej szkole przy ambasadzie oprócz uczniów, którzy mają obywatelstwo niemieckie, uczy się ok. 100 uczniów będących obywatelami polskimi, stanowią oni ok. 40 proc. wszystkich uczniów. Są to dzieci, które rozpoczęły naukę w Niemczech zgodnie z tamtejszymi programami nauczania i teraz ją kontynuują.
W nowej szkole realizowany będzie nadal niemiecki program nauczania, uczniowie będący obywatelami niemieckimi będą dodatkowo od pierwszej klasy szkoły podstawowej do klasy maturalnej włącznie uczyć się języka polskiego, a uczniowie-Polacy obowiązkowo będą mieć lekcje polskiego, polskiej historii i geografii.
Egzamin maturalny będzie w szkole przeprowadzany zgodnie z przepisami niemieckimi, z tym że język polski będzie obowiązkowym przedmiotem egzaminacyjnym dla polskich uczniów - umożliwi to później im podjęcie studiów zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Uczniowie niemieccy będą mogli wybrać na egzaminie maturalnym język polski jako język obcy.
Szkole przysługiwać będzie dotacja z subwencji oświatowej na każdego ucznia posiadającego polskie obywatelstwo na takich zasadach jak wszystkim innym szkołom niepublicznym o uprawnieniach szkół publicznych (czyli takich jak np. szkołom społecznym czy katolickim).
Według MEN, dotacja wynosiłaby obecnie ok. 267 tys. zł rocznie. Organem prowadzącym Szkołę Spotkań i Dialogu będzie stowarzyszenie Niemieckie Towarzystwo Szkolne, zarejestrowane zgodnie z polskim prawem w 2000 r.
Strona niemiecka posiada ok. 200 szkół funkcjonujących w różnych państwach, w tym w państwach europejskich (we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji), których działalność jest usankcjonowana z reguły odpowiednimi umowami międzynarodowymi.
Ustawa ratyfikująca umowę polsko-niemiecką trafi teraz do prezydenta.