NIK: PAN źle gospodaruje swoim majątkiem
Polska Akademia Nauk źle gospodaruje swoim majątkiem; należące do PAN grunty nie są wycenione, budynki zaniedbane, a status prawny niektórych nieruchomości budzi wątpliwości - wynika z kontroli NIK.
Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała wyniki kontroli jednostek naukowych PAN na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży. NIK pozytywnie oceniła procedury związane z badaniami naukowymi i kształceniem kadr w instytutach PAN oraz z wydawaniem pieniędzy z budżetu państwa na prowadzenie badań. Izba zwróciła jednak uwagę na to, że działalność naukowa instytutów nie jest wystarczająco kontrolowana przez wydziały PAN i kierownictwo akademii.
Najpoważniejsze były zastrzeżenia co do gospodarowania majątkiem trwałym. Wśród nich autorzy raportu pokontrolnego wymieniają brak wyceny gruntów należących do PAN, których akademia ma łącznie 12,79 tys. ha.
Były też inne zarzuty.
"W 10 jednostkach stwierdzono nieprawidłowości przy zawieraniu umów o najem lub dzierżawy, polegające na wynajmowaniu powierzchni biurowej oraz przekazywaniu w dzierżawę gruntów i wynajem budynków na czas nieokreślony, podczas gdy prezes akademii użyczał placówkom naukowym nieruchomości na czas oznaczony" - mówił posłom dyrektor Departamentu Nauki, Oświaty i Dziedzictwa Narodowego w NIK, Grzegorz Buczyński.
Jak dodał, dwa skontrolowane instytuty przyznały najemcom, w umowach najmu bądź dzierżawy, prawo pierwokupu w przypadku wystawienia nieruchomości na przetarg. Zrobiły to bez upoważnienia kierownictwa PAN. Postąpił tak np. Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego w Warszawie. Ponadto instytut poświadczył w umowie z najemcą, że jest właścicielem budynków, co jest niezgodne z prawdą (użytkował go na podstawie umowy użyczenia zawartej z PAN).
Instytutom zdarza się też nie egzekwować od najemców należnego czynszu.
Buczyński mówił też o tym, że niektóre, często zabytkowe obiekty PAN, od lat nie były remontowane, przez co popadają w ruinę. Nie zawsze instytuty dbają też o zabezpieczenie swoich budynków i terenów przed wandalami i złodziejami, a najemcom pozwalają na prowadzenie działalności, która nie sprzyja pracom naukowym. Jako przykład Buczyński podał teren należący do Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska w Zabrzu.
"Spośród 13 budynków znajdujących się na gruncie (...) użyczonym instytutowi, (...) instytut wykorzystywał w całości budynek laboratoryjny (...) oraz halę technologiczną. Powierzchnia budynku administracyjnego wykorzystywana była (...) w zaledwie 3,8 proc. Budynek (...) w znaczącej części był wynajęty osobom trzecim na prowadzenie prac nie związanych z działalnością naukowo - badawczą. Niewykorzystywana przez instytut część gruntów była wydzierżawiona na składowiska materiałów budowlanych i odpadów po materiałach reklamowych lub wykorzystywana na parkingi dla najemców powierzchni biurowej i dzikie wysypisko śmieci" - napisano w raporcie NIK.
Buczyński zaprezentował posłom dołączone do raportu zdjęcia zdewastowanych budynków i zaśmieconych terenów instytutu w Zabrzu oraz innych placówek PAN.
Do zarzutów tych odniósł się wiceprezes PAN prof. Wojciech Stec. Według niego, zły stan nieruchomości akademii i brak wyceny gruntów to efekt niedofinansowania PAN. "Inwentaryzacja gruntów trwa, jednak przebiega powoli. Problemem jest to, że wycena musi zostać wykonana przez biegłych rzeczoznawców, co jest kosztowne" - tłumaczył Stec.
Jak tłumaczył, podobnie jest z opieką nad budynkami. Argumentował, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wielokrotnie odmawiało prośbom różnych instytutów o środki na remonty.
Posłowie zasiadający w komisji zgodnie wyrażali zaniepokojenie stanem majątku PAN. Wtorkowe posiedzenie zostało przerwane, a posłowie zdecydowali, dyskusja na ten temat będzie kontynuowana na spotkaniu komisji z przedstawicielami kierownictwa PAN, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Skarbu Państwa. Ma się ono odbyć podczas następnego posiedzenia Sejmu. Wtedy też posłowie mają zdecydować, czy przyjmą dezyderat w sprawie gospodarowania przez PAN majątkiem publicznym.
PAP
ostatnia aktualizacja: 2008-04-10