Prezydent: reforma i globalizacja to wyzwania dla polskiej nauki.
Przed polską nauką stoją wyzwania związane z reformą i z globalną konkurencją - mówił prezydent Lech Kaczyński w czasie uroczystości wręczenia nominacji profesorskich. Tytuł profesora otrzymało prawie 100 osób.
"Toczy się istotna dyskusja nad zmianami w nauce. Chcemy budować jak najsilniejszą naukę polską. Słusznie rząd zajmuje się tymi sprawami. Zmiany być powinny. (...) Zmiany powinny być konsultowane ze środowiskiem, bo niezależność środowiska naukowego to jedna z naszych największych zdobyczy po roku 1989. Tak uważam. I w ramach tego, co wolno zgodnie z konstytucją prezydentowi Rzeczypospolitej, tak też będę czynił" - powiedział L. Kaczyński świeżo mianowanym profesorom.
Dodał, że do zmian trzeba przystępować ostrożnie, aby nie zniszczyć dobrych cech istniejącego porządku.
Przypomniał, że w czasie swojego dotychczasowego urzędowania nadał tytuł profesora ponad tysiącu osób. Według niego, właśnie przed kadrą naukową stoją obecnie poważne wyzwania, związane nie tylko z konieczną reformą systemu nauki i szkolnictwa wyższego, ale też z międzynarodową konkurencją w dziedzinie nauki.
"To bardzo dobrze, że państwo reprezentujecie bardzo różne uczelnie. Nie pierwszy (...) raz wręczam nominacje profesorskie osobom, które pracują w instytucjach (...) poza Polską".
"Nauka polska ma przed sobą trudne zadanie. (...) Trzeba sobie dawać radę z coraz bardziej otwartym światem. Otwartym w sensie coraz większej internacjonalizacji nauki. (...) Nie zgadzam się z tezą, że nie istnieje dzisiaj nauka polska, nauka niemiecka czy amerykańska. (...) Nauka to (...) ludzie, którzy ją uprawiają. Ci ludzie mają swoją narodowość, swoje obywatelstwo, swoje miejsce pracy. Ale niewątpliwie państwo funkcjonujecie w dziedzinie, która (...) ma charakter globalny. Konkurencja wewnątrz naszego kraju jest istotna, ale jeszcze istotniejsza jest konkurencja międzynarodowa" - mówił prezydent.
Według niego, sukcesy w dziedzinie nauki są Polsce potrzebne nie tylko dlatego, że musi ona nadrobić zaległości wobec bardziej rozwiniętych gospodarczo krajów, ale też dlatego, że jeśli chce się liczyć w przyszłości, musi teraz uczestniczyć w ogólnoświatowym trendzie budowy gospodarki opartej na wiedzy.
"Trzeba walczyć. Państwa kompetencja w bardzo różnych dziedzinach nauki jest tutaj niezbędnie potrzebna" - podkreślił.
PAP
ostatnia aktualizacja: 2008-04-21