Znajdź nas na    

Spotkanie z rektorami Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

Obecna sytuacja Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz plany ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego dotyczące zmian organizacji i funkcjonowania tych uczelni była tematem spotkania posłów PiS z rektorami Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

Podczas spotkania rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych (PWSZ) wyrazili zaniepokojenie proponowanymi przez ministerstwo nauki zmianami dotyczącymi funkcjonowania tych szkół. Zdaniem rektorów PWSZ, konsekwencją proponowanych zmian będzie zmniejszenie środków finansowych z budżetu państwa przeznaczonych na rozwój i kształcenie w tego typu szkołach. W ich ocenie, zmiany przedstawione przez minister Barbarę Kudrycką dążą do likwidacji Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, na korzyść uczelni niepublicznych.

W opinii przewodniczącego klubu PiS Przemysława Gosiewskiego spotkanie z rektorami było bardzo ważne, gdyż podkreśla wagę i rolę tych szkół w systemie szkolnictwa wyższego, ale także w sferze dotyczącej organizacji lokalnych społeczności. "Każda taka szkoła to jest ważna społeczność i PiS jest za utrzymaniem Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych" - powiedział Gosiewski. Jak zaznaczył, PiS będzie sprzeciwiać się próbom likwidacji tych uczelni, tym bardziej, że - jak ocenił - próba ich likwidacji, czy też usamorządowienia, wiąże się z chęcią dania możliwości działania szkołom prywatnym. "Niepokoi nas, że pani minister Kudrycka nie może oderwać się od lobby, z którym była całkowicie związana i to jest niepokojące. Barbara Kudrycka nie jest ministrem pewnej części szkolnictwa wyższego tylko ministrem nauki całego szkolnictwa wyższego w Polsce" - zauważył.

 Gosiewski podzielił opinie rektorów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, że celem proponowanych przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego jest to, aby szkoły prywatne zyskały nowych studentów i nowe możliwości działania. Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe (PWSZ) powstały na mocy ustawy o wyższych szkołach zawodowych z 26 czerwca 1997 r. Obecnie w kraju działa 35 tego typu szkół. Uczelnie te kształcą na poziomie zawodowym-licencjackim oraz inżynierskim. Kierunki i specjalności studiów prowadzone przez PWSZ związane są głównie z administracją, ekonomią, językami obcymi (filologie), naukami technicznymi, ochroną środowiska, pedagogiką i turystyką. (PAP)

ostatnia aktualizacja: 2008-04-23
« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności