Niemcy i Polska pogłębią współpracę naukową.
Polska i Niemcy pogłębią współpracę w zakresie badań naukowych - zapowiedziały w Lipsku minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz niemiecka minister oświaty i badań naukowych Anette Schavan.
W Lipsku odbyło się pierwsze Polsko- Niemieckie Forum Naukowe. Uczestniczyło w nim 160 naukowców z obu państw.
Według rzeczniczki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyny Dziedzik, przy okazji forum Barbara Kudrycka zamierzała przekonywać niemiecką minister oraz uczestników spotkania do poparcia kandydatury Wrocławia jako siedziby Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Technologicznego.
Na konferencji prasowej w Lipsku Anette Schavan podkreśliła, że współpraca obu krajów w dziedzinie badań naukowych będzie "ważnym wkładem w rozwój obu państw oraz Europy".
Wspólne przedsięwzięcia wspierane będą przez Polsko-Niemiecką Fundację Naukową z siedzibą we Frankfurcie nad Odrą. Według minister Schavan zakończono już negocjacje w sprawie umowy, która reguluje współpracę Polski i Niemiec w ramach fundacji. Umowa zostanie podpisana w czerwcu podczas wizyty niemieckiej minister w Polsce.
"Fundacja rozpoczęła już działalność. Można zgłaszać pierwsze projekty" - oświadczyła niemiecka minister.
Celem Fundacji jest promowanie wzajemnego zrozumienia poprzez intensywną niemiecko-polską współpracę między studentami i naukowcami.
Jej statut podkreśla szczególną rolę wspólnych projektów Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Collegium Polonicum w Słubicach oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Według Schavan, nacisk położony zostanie na projekty dotyczące energetyki i ochrony środowiska jak również z zakresu nauk społecznych i humanistycznych.
Rząd federalny zobowiązał się do przekazania na poczet fundacji 50 mln euro, a polski - pięciu milionów euro. Przewodniczącą zarządu fundacji jest była przewodnicząca Bundestagu Rita Suessmuth.
Jak poinformowało w komunikacie polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczestnicy lipskiego forum naukowego zastanawiają się, jak rozwinąć współpracę naukową i wyznaczyć jej cele strategiczne na najbliższą przyszłość. Konkluzje forum będą podstawą do wyznaczenia obszarów współdziałania obu krajów oraz przygotowania wsparcia finansowego.
"Republika Federalna Niemiec pozostaje dla Polski najważniejszym partnerem zarówno w dziedzinie nauki, jak i szkolnictwa wyższego" - podkreśla polskie ministerstwo.
PAP
ostatnia aktualizacja: 2008-04-29