Naukowiec o habilitacji: Zaskakuje mnie pośpiech w sprawie jej zniesienia
Habilitacja jako taka, czy też jej odpowiednik lub zamiennik, jest niezbędna do weryfikacji dorobku na pewnym, raczej wczesnym etapie kariery naukowej" - uważa dr Monika Agnieszka Kusiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, laureatka stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jako adiunkt, czyli osoba, która jest jeszcze przed habilitacją, wyraża zdziwienie pośpiechem, który, w jej odczuciu, towarzyszy projektom reformy szkolnictwa wyższego.
"Reforma nauki jest konieczna, ale trzeba ją zrobić bardzo rozważnie" - mówi badaczka. W jej opinii warto zastanowić się nad oceną dorobku naukowego na etapie między doktoratem a profesurą. Nie jest istotne, czy nazwiemy ją habilitacją, czy weryfikacją uprawnień, chociaż, zdaniem dr Kusiak, tradycja polskiej nauki powinna mieć tu również swoje znaczenie.
Doktor zauważa zjawiska, wymagające reformy. "Według obecnych zasad, my - jako kandydaci - nie mamy praktycznie prawa do obrony naszego zdania, dorobku, publikacji, współautorstwa. Nasz dorobek naukowy jest oceniany przez gremia, w których wiele osób, pracujących nad zupełnie innymi zagadnieniami, prawdopodobnie nie ma szans na dogłębne zapoznanie się z opublikowanym, często bardzo bogatym dorobkiem kandydata" - podkreśla.
Dr Kusiak proponuje, by na wstępie całej procedury, kandydat do habilitacji miał prawo do zaprezentowania swojego dorobku, głównych tez prac, którymi zajmował po doktoracie. Na tym etapie miałby szansę odpowiedzieć na kluczowe pytania, dotyczące swoich badań.
"W obecnej formie kandydat jest dopuszczany (lub nie) do kolokwium, które staje się niczym innym jak egzaminem +ze wszystkiego+. Zwykle, przystępujący do niego naukowcy, mają już za sobą dość spory dorobek naukowy, a zdawanie egzaminu na takim etapie życia jest nie tylko frustrujące, ale też niepotrzebne. Bo czyż braku wiedzy nie można łatwo komuś udowodnić?" - pyta retorycznie geolog.
Jej zdaniem badania, publikacje i cały dorobek naukowca mówią same za siebie.
PAP
ostatnia aktualizacja: 2008-05-08