Znajdź nas na    

Do 30 czerwca można składać wnioski w Funduszu Stypendialnym i Szkoleniowym

Do 30 czerwca uczelnie mogą składać wnioski o środki w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Do podziału jest 12 mln euro ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce; do tego dochodzi 10 proc. wkładu krajowego. Razem daje to 13,3 mln euro.

W Warszawie odbyła się konferencja promująca Fundusz. "Mam nadzieję, że Fundusz pomoże w wyrównywaniu różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmocni stosunki między Polską a Norwegią, Islandią i Lichtensteinem" - powiedział podczas konferencji ambasador Norwegii w Polsce Knut Hauge. W ramach Funduszu dofinansowane mogą być: wyjazdy, praktyki i badania zagraniczne polskich studentów i pracowników naukowych, przyjazdy studentów zagranicznych; intensywne kursy języka i kultury polskiej oraz państw-darczyńców. Środki mogą być też przeznaczone na organizację wspólnych międzynarodowych przedsięwzięć, w tym badań naukowych.

"Chcący skorzystać z możliwości jakie daje Fundusz powinni skontaktować się z krajowym punktem kontaktowym, czyli z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Musi w sposób jasny i precyzyjny określić pole swoich zainteresowań i pole wymiany; złożyć projekt. Na podstawie tego zostanie wyszukany mu partner w Norwegii, Islandii lub w Lichtensteinie i będzie mogło dojść do wymiany" - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Janusz Mikuła. "Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy to fundusz uzupełniający wiele działań realizowanych w ramach programów Unii Europejskiej, m.in. Erasmusa i Comeniusa. Zachęcamy tych, którzy w ramach tych programów współpracowali już z Norwegami, Islandią lub Lichtensteinem do przejścia do Funduszu. Są w nim środki na współpracę właśnie z tymi krajami i te środki są relatywnie większe niż z programów unijnych; dofinansowanie projektu może wynieść nawet do 250 tys. euro" - powiedział  dyrektor generalny FRSE Mirosław Marczewski.

Jak tłumaczył, przejście części beneficjentów z programów UE do Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego zwolni środki dla innych starających się o środki unijne. Według Mikuły, możliwość skorzystania z Funduszu to przede wszystkim "zdobywanie nowych doświadczeń, kontakt z innym niż u nas systemami edukacji, z innymi systemami kształcenia, z innym podejściem uczniów do nauczycieli i nauczycieli do uczniów". "Dla uczelni to także kontakt z nowymi technologiami i wdrażaniem ich. Mamy z tym problemy, dlatego każda możliwość wyjazdu, obserwowanie tego jak robią to inni, wnosi ożywienie na polskich uczelniach; bardzo tego potrzebujemy" - podkreślił wiceminister. Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy to część bezzwrotnej pomocy finansowej nowym krajom Unii Europejskiej zaoferowanej przez trzy kraje EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), będące zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) tj. Norwegię, Islandię i Lichtenstein.

Środki zaoferowane Polsce na lata 2004-2009 to 533 mln euro; do tego dochodzi 10 proc. wkładu własnego krajowego. "Składają się na nie różne komponenty, m.in. dotyczące ochrony środowiska czy kultury - środki z funduszu zasilają np. Centrum Bajki w Pacanowie, ale także renowacje zabytków, w tym prace na zamku w Malborku" - powiedział Mikuła. (PAP)

ostatnia aktualizacja: 2008-05-12
« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności