Kierunki zamawiane w roku akademickim 2008/2009
Zamawianie kierunków studiów i motywowanie uczniów do kształcenia w takich specjalnościach wysokimi stypendiami przewiduje Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Z niego będą pochodziły pieniądze na zamawianie kształcenia (w tym stypendia).
PO KL przewiduje, że w sumie w latach 2007 - 2013 studia I stopnia na 30 różnych kierunkach zamawianych rozpocznie 20 800 studentów.
Program zakłada zamawianie kształcenia w naukach technicznych, matematycznych oraz przyrodniczych. Będą to specjalności ważne dla rozwoju gospodarki, takie, w których występują ogromne braki kadrowe na rynku pracy.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (źródło: Raport GUS: "Popyt na pracę w I półroczu 2007 roku". Warszawa 2007), pod koniec pierwszego półrocza 2007 roku nie obsadzonych pozostawało 30754 stanowisk przeznaczonych dla specjalistów oraz pracowników technicznych średniego szczebla. Spośród tego 14629 to nowe miejsca pracy, powstałe w ciągu pierwszych dwóch kwartałów 2007 r.
Z prognoz przygotowanych przez TNS OBOP na podstawie badania sytuacji na rynku pracy (badanie przeprowadzone na zlecenie MNiSW) wynika, że za rok w Polsce będzie brakować ponad 55 tysięcy inżynierów różnych specjalności. Za pięć lat - ponad 76 tysięcy.
Głównie na podstawie tych danych MNiSW wybrało pierwsze kierunki zamawiane, na których kształcenie ma się rozpocząć już w najbliższym roku akademickim.
Zamówienie kształcenia dotyczy:
1. Specjalności studiów związanych z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii w medycynie, realizowanych na kierunkach:
- inżynieria biomedyczna
- mechatronika.
2. Specjalności studiów związanych z energooszczędnymi technologiami w budownictwie, realizowanych na kierunkach:
- budownictwo
- inżynieria środowiska
- energetyka.
3. Specjalności studiów związanych z zastosowaniem technologii informacyjnych. realizowanych w ramach kierunków:
- elektrotechnika
- mechanika i budowa maszyn
- automatyka i robotyka
4. Specjalności studiów związanych z zastosowaniem matematyki, na kierunku matematyka
5. Specjalności studiów związanych z biotechnologia medyczną lub biotechnologia rolnicza, na kierunku biotechnologia.
Jakie będą kierunki zamawiane w kolejnych latach realizacji PO KL- to pokaże szczegółowa analiza, którą zostanie zlecona w najbliższych miesiącach. Kształcenie zamawiane będą mogły realizować uczelnie każdego typu, zarówno sektora publicznego jak i niepublicznego. O realizację kształcenia na kierunkach zamawianych uczelnie będą się ubiegać w konkursie.
Połowa najlepszych studentów na kierunkach zamawianych będzie dostawała wysokie stypendia - ok. tysiąca złotych. Na pierwszym roku studenci objęci wsparciem stypendialnym będą wybierani na podstawie konkursu świadectw; na kolejnych - kryterium będą wyniki w nauce. W programie pilotażowym w roku akademickim 2008/2009 zamówimy kształcenie dla 3000 studentów. Stypendia będzie otrzymywać 1500 osób.
W ramach realizacji kształcenia zamawianego przewidziane są także środki dla uczelni - 14 tys. zł. na każdego studenta na kierunku zamówionym (na cały cykl, czyli 3 lata studiów). Studenci I roku będą mieli ponadto 120 godzin zajęć wyrównawczych z matematyki i fizyki. Koszt takich zajęć także pokryje PO KL.
BUDŻET:
Na realizację PO KL - priorytet IV „Szkolnictwo Wyższe i Nauka" w latach 2007-2013 przewidzianych jest ponad 960 mln euro.
Na poddziałanie 4.1.2 „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy" - 370 mln euro.
Realizacja programu pilotażowego ma kosztować ponad 86 mln zł.
ostatnia aktualizacja: 2008-05-27