Znajdź nas na    

Prof. Stępień przewodniczącym Rady Nauki

Prof. Kazimierz Stępień został nowym przewodniczącym Rady Nauki przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dziś dbyło się pierwsze posiedzenie Rady w kadencji 2008-2012. Stępień zastąpił na tym stanowisku prof. Michała Szulczewskiego.

Prof. Stępień został jednocześnie przewodniczącym, wchodzącego w skład Rady, Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej. Na wiceprzewodniczącego Rady Nauki i jednocześnie przewodniczącego Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki powołany został prof. Maciej Zabel, na wiceprzewodniczącego Rady Nauki i jednocześnie przewodniczącego Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki - prof. Henryk Górecki, a na przewodniczącego Zespołu Odwoławczego - prof. Jerzy Drozd.

Jak powiedziała minister nauki Barbara Kudrycka, Radę w nowym składzie czekają wyzwania związane z przygotowywaną reformą nauki i szkolnictwa wyższego. "To trudna kadencja, ponieważ członkowie Rady Nauki będą wdrażać nasze nowe przepisy związane z finansowaniem nauki. Będą musieli pracować nad reorganizacją własnego funkcjonowania" - zaznaczyła Kudrycka.

Jak wyjaśniła, chodzi m.in. o to, że kompetencje Rady Nauki zostaną w dużym stopniu przejęte przez istniejące już Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz mające powstać Narodowe Centrum Nauki. Te dwie agencje będą docelowo zajmowały się przyznawaniem grantów na badania naukowe w Polsce. Dlatego Rada będzie musiała ograniczyć swoją liczebność. "Prawdopodobnie pierwsi członkowie Narodowego Centrum Nauki zostaną powołani przez ministra spośród członków Rady Nauki. Później ogłoszony zostanie konkurs na docelową obsadę NCN" - powiedziała minister.

Ponadto, Rada będzie miała za zadanie pomóc resortowi w przygotowaniu projektów ustaw i rozporządzeń związanych z polityką naukową. Chodzi m.in. o wypracowanie mechanizmów kontroli merytorycznej jakości badań naukowych, a nie tylko rozliczeń finansowych jak to ma miejsce obecnie. Rada Nauki to organ doradczy ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Rozpoczęła ona działalność w lutym 2005 r. Została powołana przez ówczesnego ministra nauki i informatyzacji Michała Kleibera. Jej rolą jest ustalanie strategii finansowania nauki w Polsce. Zajmuje się formułowaniem ogólnych zasad polityki naukowej, ale podejmuje też szczegółowe decyzje związane z finansowaniem poszczególnych projektów badawczych. Rada Nauki, zgodnie ustawą z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, zastąpiła działający do lutego 2005 r. Komitet Badań Naukowych. Rada Nauki składa się z czterech organów: Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej, Komisji Badań na rzecz Rozwoju Nauki, Komisji Badań na rzecz Rozwoju Gospodarki i Zespołu Odwoławczego.

Celem działania Komitetu jest kreowanie strategii Polski w dziedzinie rozwoju nauki i określanie priorytetowych dziedzin, na których rozwój przeznaczone zostaną większe środki. Komisje mają za zadanie przydzielać fundusze na projekty badawcze konkretnym placówkom. Częściowo rolę Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki przejęło utworzone niedawno Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, rozpisujące konkursy i przydzielające środki na badania stosowane w kluczowych dla gospodarki dziedzinach. Niezależny Zespół Odwoławczy rozpatruje odwołania naukowców, którym nie przyznano grantów. PAP

ostatnia aktualizacja: 2008-06-25
« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności