Znajdź nas na    

Posłowie poparli polsko-amerykańską umowę ws. Programu Fulbrighta

Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Spraw Zagranicznych poparły projekt ustawy o ratyfikacji nowej umowy między rządami RP i Stanów Zjednoczonych ws. współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Skutkiem nowej umowy - której ratyfikacja w Polsce wymaga jeszcze akceptacji Sejmu - ma być zwiększenie finansowego wkładu Polaków we współpracę w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Wpłynie to na rozszerzenie wymiany studentów, naukowców i nauczycieli między Polską i USA.

Zdaniem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej - która wzięła udział we wspólnych obradach obu komisji - umowa jest "bardzo korzystna dla rozwijania wymiany naukowej między Polską a USA".

"Docelowo ma zwiększyć się liczba stypendystów z około 40 rocznie - jak było dotychczas - do około 80 w 2012 r., zarówno ze strony polskiej, jak i amerykańskiej" - powiedziała Kudrycka.

"Jestem bardzo zadowolona z tej umowy. W obecnych czasach - gdy mamy wielkie wyzwania cywilizacyjne i technologiczne - zwiększenie wymiany naukowej i stypendialnej dla studentów, doktorantów, wykładowców i badaczy pozwoli zdynamizować rozwój nauki w Polsce" - oceniła minister.

Po tym, jak nowa umowa wejdzie w życie, polskie wydatki na rzecz współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta będą systematycznie wzrastać. W pierwszym roku realizacji umowy mają wynieść ok. 1,5 mln złotych.

Nową umowę między rządami RP i Stanów Zjednoczonych ws. współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta sporządzono 10 marca w Waszyngtonie. Wejdzie ona w życie po wymianie not dyplomatycznych między krajami.

Ratyfikacja tej umowy w Polsce wymaga akceptacji Sejmu wyrażonej w ustawie; stąd rozpatrywany przez posłów projekt ustawy o ratyfikacji umowy - tłumaczył przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Andrzej Smirnow.

Projekt, poparty w pierwszym czytaniu przez sejmowe komisje, zostanie skierowany na plenarne posiedzenie Sejmu, gdzie odbędzie się drugie czytanie i trzecie czytanie (głosowanie). "Ustawa upoważni prezydenta do podpisania umowy międzynarodowej" - powiedział Smirnow.

Nim w marcu 2008 r. sporządzono nową umowę ws. współpracy w ramach Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, podstawą wspólnych działań Polski i USA na polu wymiany akademickiej i naukowej były dwie umowy zawarte między rządami obu krajów: umowa z 22 marca 1990 r. o utworzeniu Biura Polsko-Amerykańskiej Wymiany Naukowej oraz zastępująca ją umowa z 20 października 1995 r. o utworzeniu Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Umowę z 1995 r. zawarto na okres tylko dziesięciu lat, jednak w 2005 r. obie strony wyraziły zgodę na kontynuowanie współpracy do czasu związania nową umową.

Program Fulbrighta został opracowany przez amerykańskiego prawnika, profesora akademickiego i polityka - senatora Jamesa Williama Fulbrighta (1905-1995). Uzyskał podstawy prawne w 1946 r. na mocy ustawy zatwierdzonej przez Kongres USA i podpisanej przez prezydenta Harry'ego Trumana.

Główne cele Programu to inicjowanie, wspieranie i prowadzenie działalności w zakresie studiów, badań naukowych, szkoleń i innych przedsięwzięć z dziedziny nauki, szkolnictwa wyższego, oświaty, kultury i sztuki, realizowanych przez lub dla obywateli amerykańskich - poprzez wizyty i wymiany studentów, stażystów, wykładowców, artystów, dziennikarzy, nauczycieli, naukowców oraz innych osób ze środowisk nauki, kultury i sztuki.

Obecnie działania związane z Programem Fulbrighta realizowane są w ponad 150 krajach. Fundusze na Program są zatwierdzane przez Kongres USA. W różnych krajach działa 51 Komisji Fulbrighta, które w imieniu rządu amerykańskiego i rządów miejscowych sprawują bezpośrednią pieczę nad realizacją Programu.

W Polsce realizacja Programu Fulbrighta trwa od w 1959 r. Od lat dziewięćdziesiątych pieczę nad tym sprawuje Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta (jej wcześniejsza nazwa to Biuro Amerykańsko- Polskiej Wymiany Naukowej).

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


ostatnia aktualizacja: 2008-07-15
« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności