Znajdź nas na    

Stypendia z programu Steinhausa

Doktoranci z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu i Mołdowy mogą starać się o stypendia w ramach Programu Stypendialnego im. Hugona Steinhausa w roku akademickim 2008/2009.

Szansę na podjęcie studiów na Uniwersytecie Wrocławskim i Politechnice Wrocławskiej mają kandydaci aktywni w swoich środowiskach zawodowych i społecznych i legitymujący się osiągnięciami w swojej dziedzinie, preferowane będą osoby władające językiem polskim.

Stypendium mogą uzyskać specjaliści informatyki, matematyki, budownictwa, chemii, fizyki, cybernetyki, elektroniki, inżynierii środowiska, inżynierii biomedycznej, automatyki, robotyki i dziedzin pokrewnych o charakterze technicznym. Termin dostarczenia zgłoszeń upływa 31 lipca.

Otwarty konkurs ogłosili fundatorzy Programu Stypendialnego im. Hugona Steinhausa - Miasto Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim i Politechniką Wrocławską - oraz administrator programu - Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego (KEW).

Patronem Programu jest Hugo Steinhaus (1887-1972), polski matematyk polski, profesor uniwersytetów we Lwowie (1920-1941) i Wrocławiu (1945-1961) oraz University of Notre Dame w stanie Indiana (USA, 1961-1962) i University of Sussex (1966), członek Polskiej Akademii Umiejętności (od 1945) i Polskiej Akademii Nauk(od 1952), a także wielu międzynarodowych towarzystw naukowych i zagranicznych Akademii Nauk. Był on współtwórcą tzw. lwowskiej szkoły matematyki. Opublikował ponad 170 prac z dziedziny analizy matematycznej, teorii prawdopodobieństwa, statystyki matematycznej i jej zastosowań. Popularyzował matematykę, m.in. w książkach: Czym jest, a czym nie jest matematyka (1923), Kalejdoskop matematyczny (1938), Sto zadań (1958), Orzeł czy reszka (1961). Założył czasopisma Studia Mathematica (1929, wraz z S. Banachem) i Zastosowania matematyki (1953).

Jak informuje Jan Andrzej Dąbrowski z KEW, w trzyetapowym procesie selekcji wybrani zostaną czterej kandydaci. Stypendia adresowane są do osób nie posiadających kart stałego pobytu w Polsce, za to legitymujących się pełnym wyższym wykształceniem. Nie mogą mieć ukończonych 35 lat. Ich znajomość języka polskiego powinna umożliwiać korzystanie z zajęć akademickich, w tym pisanie pracy dyplomowej. Możliwe jest też przyznanie stypendium kandydatowi władającemu językiem angielskim, jeśli wskaże on konkretną ofertę edukacyjną w tym języku (w takiej sytuacji akceptowana jest bierna znajomość języka polskiego). Kandydaci muszą mieć przynajmniej dwulenie doświadczenie zawodowe.

Stypendium obejmuje kwotę 1250 zł wypłacaną przez 9 miesięcy, ponadto pokrywane są: opłaty edukacyjne, zakwaterowanie w Polsce, ubezpieczenie, podróż do i z Polski, koszt wizy, zakup materiałów i pomocy naukowych. Komputery i drukarki wypożyczane stypendystom mogą przejść na ich własność dopiero po pełnym wypełnieniu warunków stypendium. Po zaliczeniu pierwszego roku studiów doktoranckich stypendium może być przedłużone na rok następny, nie może trwać jednak dłużej, niż 4 lata.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem www.kew.org.pl lub www.wroclaw.pl

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


ostatnia aktualizacja: 2008-07-17
« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności