Znajdź nas na

Wśród licznych barier, które mogą uniemożliwiać komercjalizację, czyli wdrażanie w Polsce prac badawczo-rozwojowych (B+R) tą najistotniejszą jest brak wykwalifikowanych fachowców – uważa wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz kolejny znalazł się w prestiżowym międzynarodowym zestawieniu CWTS Leiden Ranking, który bada naukową siłę uczelni w oparciu o publikacje naukowe oraz ich wpływ na rozwój badań na świecie.

Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie jako jedyna uczelnia niepubliczna w Warszawie oraz trzecia w kolejności uczelnia niepubliczna [wg ranking projektów] w Polsce wygrała konkurs organizowany przez Ministerstwo Zdrowia na kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych w obszarach związanych z potrzebami epiedemiologiczno – demograficznymi.

11 uczelni otrzymało certyfikaty "Uberrima fide" za zapewnianie najwyższych standardów w zakresie przeciwdziałania zjawisku plagiatowania. Gali towarzyszyła dyskusja na temat przyszłości systemów antyplagiatowych w Polsce.

Utworzenie Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, który wykorzystywać będą uczelnie do sprawdzania prac dyplomowych - zakłada poselski projekt noweli dot. uczelni, którym zajęła się sejmowa komisja. Komisja zarekomenduje drobne poprawki do projektu.

W roku akademickim 2016/17 Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza na studia magisterskie na kierunku Europeistyka, specjalność wiedza o Holokauście i totalitaryzmach. Studia te, realizowane wspólnie z Instytutem Europeistyki (IE) to pierwsze tego typu studia w Polsce.

Drony, inteligentne ciągniki, poradnictwo żywieniowe i konsultacje dietetyczne, pokazy psów rasowych, pokaz sokolniczy, kury ozdobne, owady, ryby, gady, pajęczaki, gabinet porad weterynaryjnych, porady dietetyków, konkursy i zabawy dla dzieci, gry komputerowe, pokazy i zawody sportowe oraz występy zespołów artystycznych to tylko niektóre atrakcje jakie przygotowała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na jubileuszowe Dni SGGW. W tym roku odbędą się one od 19 do 21 maja. Natomiast w niedzielę 22 maja uczelnia zaprezentuje się mieszkańcom Warszawy i turystom w Łazienkach Królewskich.

Projekt o nazwie Cyberwatch opracowany przez zespół studentów Uniwersytetu Gdańskiego w składzie: Kamil Wojewski, Damian Kisielewski, Maciej Kwapiński, Szymon Nagórski oraz Hubert Kisielewski zajął III miejsce w międzynarodowym konkursie informatycznym „Association for Information Systems Student Chapter 2016”, w kategorii „IBM Bright ICT Bluemix Competition”. Finał konkursu obył się w dniach od 1 do 3 kwietnia 2016 r. na Indiana University w Stanach Zjednoczonych.

Wysoki poziom obronionych doktoratów oraz bardzo dobra ocena badań naukowych miały decydujący wpływ na decyzję Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, która przyznała Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych. ALK jest pierwszą polską uczelnią niepubliczną, która uzyskała takie uprawnienie.

Od nowego roku akademickiego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania stwarza możliwość potwierdzenia efektów uczenia się i krótsze studia dla osób z doświadczeniem zawodowym. To odpowiedź uczelni na nowelizację prawa o szkolnictwie wyższym, które daje możliwość ubiegania się o zaliczenie niektórych przedmiotów po wykazaniu, że posiada się już wymaganą wiedzę i umiejętności.

25 kwietnia 2016 r. decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów przyznano Wydziałowi Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Jest to najnowsze uprawnienie na uczelni, które pozwoliło na uzyskanie statusu uniwersytetu technicznego przez Politechnikę Rzeszowską.

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki rozpoczęła prace nad nowym modułem NPRH - Dziedzictwo narodowe. Przewodniczący Rady prof. Włodzimierz Bolecki w liście do władz uczelni i środowisk humanistycznych zwrócił się o zgłaszanie priorytetowych obszarów tematycznych nowego modułu. Propozycje można nadsyłać do 20 maja.

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego prowadzone są europejskie studia leksykograficzne (European Master in Lexicography, EMLex), które realizuje wspólnie osiem placówek naukowych z Europy i Afryki.

Studia w Akademii są unikalne w swoim modelu kształcenia, wykorzystywanych metodach i treściach. Dlatego uczelnia swoją ofertę kieruje do ludzi twórczych, innowacyjnych i otwartych. Właśnie oni i tylko oni, wstępując w mury Akademii Humanistyczo-Ekonomicznej, wybierają TECHNOLOGIĘ KREATYWNOŚCI jako model nauki, rozwoju i wreszcie… życia.

Zespół SAE Aero Design Politechniki Warszawskiej zdobył aż 9 z 13 nagród podczas zawodów lotniczych, które odbyły się w dniach 22-24 kwietnia w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.

Nową przewodniczącą EURODOC (The European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers) jest Ewelina Pabjańczyk-Wlazło, doktorantka z Politechniki Łódzkiej - poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na swojej stronie internetowej.

W ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na rok 2016/2017 pojawi się nowy kierunek studiów opracowany przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii Wydziału Nauk Historycznych - architektura informacji. To kierunek na studiach I stopnia o profilu ogólnoakademickim, jeden z pierwszych tego typu w Polsce. Przygotowany został z myślą o kandydatach, którzy mają zainteresowania humanistyczne, a swoją przyszłość zawodową chcą związać z cyberprzestrzenią. 26 kwietnia zatwierdził go Senat UMK.

W zakończonych SAE Aero Design West – najbardziej prestiżowych zawodach dla przyszłych inżynierów branży lotniczej, zespół Aero Team ILK AGH zdobył aż trzy medale – wszystkie w najtrudniejszej kategorii Advanced.

Resort nauki chce, by od 2017 r. obowiązywały nowe przepisy dot. finansowania szkolnictwa wyższego i nauki. Zasady przyznawania uczelniom środków mają być prostsze, a jakość i umiędzynarodowienie - bardziej doceniane - powiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska.

Utworzenie nowej europejskiej chmury dla otwartej nauki planuje Komisja Europejska - zapowiedziano we wtorkowym komunikacie KE. Dzięki temu systemowi możliwy będzie m.in. dostęp badaczy z UE do danych uzyskanych w eksperymentach naukowych oraz powtórne wykorzystanie zebranych wyników - np. przez inne zespoły.