Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Wydział Zamiejscowy Uniwersytetu SWPS w Sopocie otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk społecznych w dyscyplinie psychologia. To już siódme uprawnienia doktorskie uczelni a trzecie w zakresie psychologii.
Pasjonujesz się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych, chcesz sprawdzić się w praktyce, przeczytaj wywiad z nadkomisarz Joanną Czechowską, wykładowcą w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.
Kształcenie świadomości dziedzictwa poprzednich pokoleń w oparciu o spuściznę antyku grecko-rzymskiego i chrześcijaństwa – to idea przyświecająca nowemu kierunkowi studiów o profilu praktycznym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie.
Ponad 2 mln euro z programu COFUND Marii Skłodowskiej-Curie w Horyzoncie 2020 otrzymał Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Instytut będzie mógł za te środki prowadzić międzynarodowe interdyscyplinarne studia doktoranckie z dziedziny nanomateriałów.
Z przepisów związanych z programem "Rodzina 500 plus" skorzystają również doktoranci ubiegający się o stypendium socjalne - zwrócili uwagę w czwartek przedstawiciele resortu nauki.
Resort nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uwzględniły zalecenia NIK po kontroli ministerialnego programu uniwersyteckich kierunków zamawianych - poinformowali w środę przedstawiciele tych instytucji członków sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Trzy uczelnie z trzech krajów: Polski, Czech i Słowacji planują uruchomienie wspólnych międzynarodowych studiów. We wtorek 9 lutego 2016 r. w rektoracie uczelni podpisana została umowa pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ostrawskim oraz Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, dotycząca pierwszych międzynarodowych studiów historycznych.
Wśród studentów i absolwentów szkół średnich coraz popularniejsza staje się idea gap year. Studenci wstrzymują studia, a uczniowie zaraz po zdaniu egzaminu dojrzałości nie wybierają się na uczelnie wyższe, żeby zdobyć cenne doświadczenie zagranicą. Dla nietrafionego kierunku studiów i nieudanej sesji egzaminacyjnej gap year stał się alternatywą, która jak pokazują badania, przekłada się na korzyść studentów.
Stowarzyszenie Studentów BEST działające na Politechnice Warszawskiej zachęca do wzięcia udziału w badaniu opinii studentów na temat sytuacji na rynku pracy. Trwa 16-ta edycja Plebiscytu Pracodawca dla Inżyniera, czyli największego ogólnopolskiego badania opinii studentów uczelni technicznych.
Akademia Leona Koźmińskiego podpisała umowę z Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Porto, która pozwala studentom obu uczelni na uzyskanie dwóch dyplomów studiów magisterskich z finansów. Już od najbliższego roku akademickiego najlepsi studenci studiów drugiego stopnia z finansów wykładanych po angielsku zarówno w ALK ,jak i w Porto będą mogli przenieść się na cały rok do drugiego kraju, by kontynuować naukę.
Jagiellońskie Centrum Językowe (JCJ) UJ jako pierwsza jednostka akademicka w Polsce otrzymało akredytację międzynarodowej organizacji EAQUALS. Certyfikat jakości przyznany został po audycie obejmującym różne aspekty działalności dydaktycznej Centrum. To prestiżowe wyróżnienie stawia JCJ w międzynarodowej elicie instytucji zajmujących się nauczaniem języków obcych.
Akademia Górniczo-Hutnicza znalazła się na 384 miejscu w najnowszej edycji rankingu "Webometrics", zajmując ponownie najwyższą lokatę spośród polskich uczelni technicznych.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się na 580. miejscu w prestiżowym zestawieniu Ranking Web of Universities. UMK jest też 7. uczelnią i 4. uniwersytetem w Polsce oraz 19. szkołą wyższą w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również najwyżej notowaną uczelnią z regionu. W zestawieniu znalazły się również: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego - 20. w Polsce (1345. na świecie), Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy - 43. (2031).
Rozpoczęła nadawanie Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - jedyna w kraju uczelniana telewizja nadawcza. UAM.TV emituje swój program przez całą dobę.
Trzy wrocławskie uczelnie posiadające uprawnienia akademickie (prawa do nadawania stopnia doktora lub doktora habilitowanego): Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Bankowa oraz Wyższa Szkoła Filologiczna, podpisały umowę o powołaniu Unii Akademickich Niepublicznych Uczelni Wrocławia. Założyciele unii ze względu na zbliżony status, ugruntowaną pozycję na rynku akademickim oraz plany rozwoju oparte na harmonijnym łączeniu badań naukowych z kształceniem studentów, postanowiły wspólnie działać w tym kierunku.
28 stycznia 2016 roku w Politechnice Warszawskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Aerodynamiki Turbin Lotniczych i Spalania (LATIS). Prowadzone w nim będą prace badawcze z zakresu wewnętrznej aerodynamiki silników lotniczych i spalania w lotniczych komorach spalania. Laboratorium LATIS zostało utworzone na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
W 2016 roku pojawi się nowe rozporządzenie resortu nauki dotyczące oceny jednostek naukowych powiedział w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leszek Sirko. Ma ono w większym stopniu uwzględniać ocenę ekspertów w procesie oceny parametrycznej.
Komisja Europejska poinformowała że już ponad milion osób wzięło udział w 18 tys. projektów finansowanych z programu Erasmus+, który w 2014 - pierwszym roku funkcjonowania dysponował budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro.
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej od nowego roku akademickiego 2016/2017 uruchamia nowy kierunek studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) biogospodarka. Biogospodarka to interdyscyplinarny kierunek międzyuczelniany o unikatowych celach i efektach kształcenia, realizowany w ramach porozumienia o współpracy UT3, pomiędzy trzema uczelniami technicznymi, tj. Politechniką Łódzką, Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną.
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest potrzebna, ale powinna dawać uczelniom więcej autonomii, być jak najprostsza, a przede wszystkim stawiać na jakość kształcenia - oceniają rektorzy uczelni. Prace nad nową ustawą zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności