Znajdź nas na

Szkolenia, wsparcie wybitnych mentorek, tworzenie seed-upów i start-upów oraz Konkurs Shesnnovation to tylko niektóre elementy nowego programu promującego działalność start-upową wśród dziewczyn. Do 22 stycznia trwa nabór do Programu Mentoringowego Girls go start-up! Academy!

Zmiany w szkolnictwie, zwłaszcza odbiurokratyzowanie uczelni, proponowane przez ministra Jarosława Gowina to dobry krok - oceniają rektorzy. "Diabeł tkwi w szczegółach. Pracujmy nad nimi tak, aby z dobrych pomysłów wyszły dobre rozwiązania" - powiedział rektor UW, prof. Marcin Pałys.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula została członkiem European Foundation for Management Development. Do globalnego stowarzyszenia szkół biznesu dołączyła jako 13. instytucja edukacyjna z Polski. EFMD jest uznanym organem akredytującym jakość w edukacji zarządzania, przyznającym certyfikaty m.in. EQUIS i EPAS.

W roku akademickim 2016/2017 Uniwersytet Gdański uruchamia nowy kierunek studiów – Biznes chemiczny. Rekrutacja rozpocznie się w maju 2016 roku, a studia ruszą w październiku 2016 roku. To pierwsze tego typu w Polsce unikatowe studia o profilu inżyniersko-menadżerskim. Nowy kierunek został zainspirowany przez pracodawców z branży chemicznej, współpracujących z Uniwersytetem Gdańskim w ramach Rady Konsultacyjnej Wydziału Chemii UG.

W projekcie budżetu na 2016 rok przewidziano zwiększenie wydatków na naukę o 5, 9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Udział nakładów na naukę w PKB wyniesie 0,44 proc.- poinformowała na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Nauk Edukacji i Młodzieży Teresa Czerwińska z MNiSW.

Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - powiedział wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Potęga gospodarcza Państwa Środka, jego egzotyka i chęć zrozumienia roli, jaką odgrywa w świecie, przyciąga ludzi z całego świata, również z Polski - i to nie tylko przedsiębiorców. Obecnie także młodzi ludzie korzystają z możliwości wyjazdów na studia do Pekinu, Szanghaju czy Hong Kongu. Dodatkową zachętą jest dla nich fakt, że studia dzienne, które w Polsce teoretycznie są „bezpłatne”, kosztują ich znacznie więcej, niż w sercu Azji. Jak to możliwe?

Szkolnictwo wyższe - a w zasadzie jego jakość - od kilku lat jest przedmiotem debaty publicznej w naszym kraju. Efekt? Już widać odwrót od masowych pielgrzymek na studia wszelakie. Jednak przeciwwagą dla studiów wszelakich pozostają studia za granicą, cieszące się coraz większą popularnością wśród młodych Polaków. Co wybierają najczęściej?

26 instytucji naukowych w całym kraju przygotowuje atrakcje Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Odbędzie się ona już po raz piąty, tym razem z 15 na 16 stycznia 2016 roku. W programie m.in. spacer pod gwiazdami z GPS-em, zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, wykłady o perłach, kofeinie i maści czarownic.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło nabór do rządowego programu „Studia dla wybitnych” - podano w poniedziałek na stronie resortu nauki. Program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.

Kluby PiS, PO, PSL i Nowoczesna opowiedziały się w Sejmie za przyjęciem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji porządkującym system kwalifikacji zawodowych w Polsce. Przeciw uchwaleniu ustawy jest Kukiz'15.

Dzięki pierwszej edycji programu przy 43 uczelniach w całej Polsce stworzono ponad 1300 miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów i pracowników akademickich. „Maluch na uczelni” powraca, a szkoły wyższe po raz kolejny mają szansę ubiegać się o dodatkowe środki.

Marcin Dziedzic, który w tym roku ukończył kierunek Aviation Management w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, za część swojej pracy licencjackiej otrzymał prestiżową European Prize in Aviation Management and Economics. Wręczono mu ją podczas Międzynarodowej Konferencji Lotniczej w Wielkiej Brytanii.

Projekt eksploracji Księżyca – HECATE – opracowany m.in. przez studentów Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w prestiżowym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Oprócz nagród rzeczowych zwycięzcy mogą także liczyć na propozycje współpracy przy projektach kosmicznych prowadzonych przez ESA.

Uniwersytet SWPS znalazł się na pierwszym miejscu wśród najczęściej wybieranych uczelni niepublicznych oferujących studia stacjonarne – wynika z podsumowania tegorocznej rekrutacji, które sporządziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tę wysoką pozycję Uniwersytet SWPS utrzymuje już piąty rok z rzędu.

Polscy programiści opracowali inteligentny system przeciwplagiatowy, który działa jak neurony w ludzkim mózgu. Genuino nie tylko wyłapie skopiowane fragmenty, ale zrozumie „przeczytaną” treść. Dzięki temu wskaże promotorom wyłącznie zamierzone plagiaty oraz te, które mają znaczenie w ocenie oryginalności pracy. Program zamówiło już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rusza Program Ambasadorski iSpot mający na celu przybliżenie studentom świata nowych technologii. W ramach projektu zrekrutowanych zostało ośmioro studentów, którzy przez najbliższe miesiące służyć będą radą, prezentować kolegom i koleżankom z uczelni sprzęt Apple oraz zachęcać ich do testowania aplikacji wspierających edukację.

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu „Kuźnia Prezesów” dziennika „Rzeczpospolita”.

34 naukowców otrzymało łącznie ponad 39 mln zł w programie Lider. Dzięki grantom zrealizują oni nowatorskie projekty badawcze i utworzą własne zespoły naukowe. "Upatrujemy w was nadzieję na przyszłość" - zwrócił się do laureatów minister nauki Jarosław Gowin.

W rankingu programów MBA "Perspektywy" 2015 Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego uplasował się na 3. miejscu w Polsce. W kategorii STUDENCI zajął zaś pierwsze miejsce.