Znajdź nas na

Studenci i doktoranci mogą dokonywać zapisów na IX Letnie Praktyki Badawcze - bezpłatne wakacyjne warsztaty, które mają na celu wykorzystanie matematycznego sposobu myślenia do rozwiązywania rzeczywistych problemów firm i instytucji.

W 36 Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych studiuje obecnie ponad 78 tys. studentów, z czego 56 tys. na studiach stacjonarnych. Studenci tych szkół stanowią prawie 5 proc. wszystkich studentów w Polsce - takie dane przedstawiono w raporcie z okazji 15-lecia istnienia tego typu szkół.

637 500 to dużo? Zdecydowanie tak. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jest to liczba młodych, bezrobotnych absolwentów w Polsce. Dlaczego system edukacji nie przystaje do realiów rynkowych? Dlaczego osoby z wyższym wykształceniem nie są w stanie znaleźć pracy w naszym kraju?

Nowatorski kierunek studiów, na którym kształcić się będą inżynierowie-artyści zaproponowała Politechnika Krakowska wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych. Start jedynego takiego kierunku w Polsce zaplanowany jest na październik br.

Od 11 do 16 marca na uczelniach w Polsce będą miały miejsce obchody Tygodnia Mózgu. Zaplanowano wiele ciekawych wykładów i warsztatów. Imprezy odbędą się w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Sopocie, Poznaniu i Sanoku.

Polacy studiujący na jednej z najlepszych uczelni świata przekonują, że wcale nie trzeba być geniuszem, ani mieć mnóstwo pieniędzy, żeby studiować na Harvardzie. Pomimo, że studia w większości są za darmo, nadal niewielu Polaków składa wnioski o przyjęcie.

"Konkurs na pomysł" jest inicjatywą skierowaną do wybitnie uzdolnionych studentów, która łączy w sobie możliwość rozwinięcia talentów oraz okazję do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej.

Od października w Warszawie wystartują nowe studia licencjackie - ekonomia kultury. Nabór na studia rozpocznie się w czerwcu br.

Sześć wiodących polskich uczelni technicznych zorganizowało wspólne przedsięwzięcie, jakim jest Konkurs Inżynierski EBEC Poland. Te uczelnie to Politechniki: Wrocławska, Warszawska, Łódzka, Gliwicka i Gdańska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Studenci prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego po wygranej w krajowych eliminacjach będą reprezentować polskie uczelnie w rundach międzynarodowych konkursu Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition w Waszyngtonie.

Wybrano zwycięzców dwóch konkursów skierowanych do studentów, w ramach programu Centrum Aktywnych. Pięć projektów otrzymało nagrody pieniężne w konkursie "Mam plan! Wykonam go z Credit Agricole Bank Polska”, natomiast pięć kół naukowych – granty na realizację badań o tematyce społecznej.

1 marca rozpoczęły się zapisy do piątej edycji konkursu Studencki Nobel 2013. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego studenta w Polsce.

Aż dwa projekty realizowane przez naukowców ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej znalazły się wśród pięciu zwycięskich w III edycji konkursu MAESTRO. SWPS jest jednocześnie jedyną uczelnią niepubliczną, która znalazła się w tym gronie.

Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu zostało powołane przez studentów-laureatów "Diamentowego Grantu". Do jego grona będą należeć młodzi wybitni naukowcy, którzy już na studiach rozpoczęli karierę badacza.

Do 22 kwietnia studenci, absolwenci oraz uczniowie mogą zgłaszać się do IV edycji konkursu "Droga na Harvard". Czworo najlepszych w nagrodę spędzi tydzień w USA i odwiedzi tę prestiżową uczelnię.

Najstarsza polska uczelnia znalazła oryginalny sposób na zachęcenie młodych ludzi do studiowania w jej murach. Studenci i absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli film promujący uczelnię pod tytułem "Jagiellonix".

Powstał innowacyjny program skierowany do wszystkich absolwentów polskich uczelni, stworzony przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Jego celem jest badanie potrzeb absolwentów uczelni, monitorowanie ich losów, a także budowanie więzi z uczelnią.

Na polskich uczelniach wyższych z roku na rok studiuje coraz więcej osób niepełnosprawnych - wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku akademickim 2011/2012 było ich ponad 30 tys. na 1 mln 700 tys. wszystkich studentów.

Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland już po raz szesnasty zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Na Glosę do Orzeczenia Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Około 23 tys. cudzoziemców studiuje na polskich uczelniach, w tym ponad 6 tys. deklaruje polską narodowość lub pochodzenie - podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To jednak nadal niewiele w porównaniu z krajami takimi jak Czechy czy Węgry.