Znajdź nas na

Do 18 marca potrwa nabór do Rady Młodych Naukowców - najważniejszego gremium reprezentującego środowisko młodych naukowców.

Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Jan Raniecki i Wojciech Sabat zwyciężyli w krajowym finale międzynarodowego konkursu Henkel Innovation Challenge. Już w marcu będą reprezentować Polskę w światowym finale w Szanghaju.

Młodzi prawnicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwyciężyli w Międzynarodowym Konkursie Mediacji w Sprawach Gospodarczych. Konkurs został zorganizowany przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu.

W dniach 1-4 marca w Kanadzie i USA odbędą się III Polskie Targi Uniwersyteckie, na których zaprezentuje się kilkanaście polskich uczelni. Targi skierowane są do do młodzieży polonijnej, kanadyjskiej i amerykańskiej.

Zakończyła się dziesiąta edycja Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sendlak & Sendlak. W badaniu brano pod uwagę wynagrodzenia absolwentów 25 polskich uczelni w 2012 r.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie otwiera nowy kierunek "Zielarstwo i terapie roślinne". To pierwszy w Polsce kierunek obejmujący tak szeroko zagadnienia dotyczące zielarstwa i ziołolecznictwa.

Korzystanie z kredytów studenckich w Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej popularne wśród polskich studentów. Z roku na rok zwiększa się liczba takich kredytów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce podziału uczelni na ogólnoakademickie i zawodowe. To jedna z propozycji do nowelizacji ustaw o szkolnictwie wyższym.

W rankingu Webometrics wśród 500 najbardziej widocznych w sieci uczelni wyższych znalazło się siedem polskich uczelni. Najwyżej uplasował się Uniwersytet Warszawski.

Nawet 500 uniwersytetów z całego świata może walczyć o miejsce w nowym międzynarodowym rankingu szkół wyższych U-Multirank. Ranking ma dostarczyć dokładniejszych informacji o jakości uczelni.

Studentka Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie oraz aktywna członkini koła Agata Macherska wygrała półfinał IMEX-MPI-MCI Future Leaders Forum podczas MPI EMEC 2013.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zajęła pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych w rankingu zwycięzców grantów Narodowego Centrum Nauki, znalazła się również w gronie najaktywniejszych instytucji badawczych w Polsce.

Uczelnia Łazarskiego wprowadza do swojej oferty pierwsze w Polsce zajęcia z prawa lotniczego, które rozpoczną się w semestrze wiosennym – w ramach modułu specjalizacyjnego "Prawo lotnicze" na Wydziale Prawa i Administracji.

Zamiast kilkudziesięciu stron typowej pracy magisterskiej Wiktor Rupar z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH zaprezentował na obronie pracy dyplomowej kilkudziesięciokilogramową maszynę do obróbki tworzyw lekkich.

Minister nauki Barbara Kudrycka zaproponowała, aby w każdym województwie został powołany rzecznik ds. studentów. Jego zadaniem byłoby doradzanie samorządowi województwa oraz m.in. opiniowanie decyzji w sprawach stypendiów lub inwestycji.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęły współpracę z SuperKsięgową. Od stycznia absolwenci tych uczelni mogą korzystać z 50 % rabatu na subskrypcję konta Premium do samodzielnego prowadzenia księgowości on-line. Akcja została zaplanowana na rok, z możliwością przedłużenia.

Zgodnie z badaniami, przeszło połowa studentów w wieku 19-25 lat, mimo rozpoczętej nauki na uczelni wyższej wciąż zadaje sobie pytanie: czy dobrze wybrałem kierunek studiów?

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej otwiera nową specjalność w języku angielskim. Jest to Business Intelligence Systems Development na studiach Computer Science. Po 3 semestrach studenci mogą uzyskać tytuł zawodowy magistra inżyniera. Program studiów obejmuje między innymi przedmioty: Advanced Statistical Methods, Enterprise Data Management, Business Analytics Programming i inne bazujące na praktycznej wiedzy dotyczącej stosowania i programowania w systemie SAS. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim.

Uczelniom publicznym raczej nie jest straszny niż demograficzny - w zasadzie trudno jest im upaść, natomiast uczelnie niepubliczne nie są już tak pewne, co więcej, niektóre z nich czeka likwidacja.

Liczba doktorantów na polskich uczelniach w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się piętnastokrotnie. Eksperci twierdzą, że tak duży popyt na tytuł doktora ma kilka źródeł.