Znajdź nas na

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił konkurs na najlepsze prace magisterskie dotyczące ochrony konkurencji i konsumentów. Zgłoszenia można przesyłać do końca października 2013 r.

Wyłoniono laureatów konkursu na najlepsze prace dyplomowe z technologii JAVA. Pierwsze miejsce zajął absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, drugą nagrodę otrzymał absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W gronie laureatów znalazł się także absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Politechnika Gdańska wraz z firmą GE uruchamia od lutego 2013 r. nową specjalność na studiach magisterskich poświęconą podwodnym technologiom dla przemysłu naftowego. To pierwsza tego typu specjalność w Polsce.

Liderem rankingów Narodowego Centrum Nauki został Uniwersytet Jagielloński. Naukowcy tej uczelni otrzymali najwięcej grantów przyznawanych przez NCN.

Studenci Szkoły Głównej Handlowej poprawiają hasła w Wikipedii w ramach projektu OpenKnowledge, natomiast studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu tworzą hasła zamiast pisania pracy licencjackiej.

Do końca stycznia trwają zgłoszenia do konkursu FameLab, który skierowany jest do młodych polskich naukowców, potrafiących ciekawie opowiadać o nauce.

W konkursie "Młodzi Innowacyjni 2013" mogą wziąć udział autorzy prace magisterskich, inżynierskich lub rozpraw doktorskich z zakresu automatyki, robotyki i pomiarów.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie w najnowszym rankingu Eduniversal została wysoko sklasyfikowana - kierunek finanse i rachunkowość prowadzony przez nią wybrano najlepszym kierunkiem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Trudności w znalezieniu pracy przez absolwentów mogą się nasilić w 2013 r. Jeżeli sprawdzą się prognozy Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami bezrobocie wśród absolwentów może przekroczyć próg 30 procent.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, którą tworzy Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, stała się największą biblioteką cyfrową w Polsce. W tej chwili po dwóch latach funkcjonowania umożliwia dostęp do 183 tys. publikacji. Do tej pory odwiedziło ją prawie 3,1 mln czytelników.

Jak wynika z badań Instytutu Homo Homini, rynek weryfikuje ambicje absolwentów uczelni.

Cele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w nowym roku: wyraźniejszy podział na uczelnie zawodowe i akademickie, kształcenie dorosłych i lista ostrzeżeń przed niepewnymi kierunkami.
Konkretne propozycje zmian przepisów mają pojawić się w pierwszej połowie 2013 roku.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wprowadza do ofert studiów nowy kierunek - behawiorystyka zwierząt. To jak na razie jedyny taki kierunek w Polsce. Studenci będą uczyć się o biologicznych, dziedziczonych i nabytych mechanizmach zachowań zwierząt różnych gatunków.

Jeszcze tylko do 29 grudnia można zgłaszać kandydatury do konkursu "Interstudent", w którym wybierany jest najlepszy student zagraniczny w Polsce. Laureaci zostaną wyłonieni w styczniu 2013 r. Najlepsi otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

W ramach programu "Infrastruktura i Środowisko" cztery polskie uczelnie otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę nowoczesnych obiektów dydaktycznych.

Do 2014 r. ma powstać nowy międzynarodowy ranking uczelni wyższych U-Multirank. O miejsce w nim może walczyć 500 uniwersytetów z całego świata. Dzięki rankingowi będzie można zaczerpnąć dokładniejszych informacji na temat jakości uczelni.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie uruchamia nowatorski kurs dla osób zainteresowanych pracą w kulturze. Trwa rekrutacja.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, jako jedyna uczelnia z Polski, została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie stażowym w zakresie inżynierii materiałowej, który koordynowany jest przez Penn State University - jedną z czołowych amerykańskich uczelni.

Jeżyk migowy pojawi się na studiach na Uniwersytecie Śląskim w 2014 r. Zajęcia będą się odbywały na wydziale filologicznym, który podejmuje współpracę w tym zakresie z uniwersytetem w Lancashire w Wielkiej Brytanii.

Co sprawia, że branża eventowa opiera się kryzysowi? Jakie możliwości zawodowe mają absolwenci, którzy ubiegają się o pracę przy organizacji konferencji, międzynarodowych spotkań, czy imprez masowych? Wrocławscy studenci Wyższej Szkoły Handlowej mogli przekonać się o kondycji, w jakiej znajduje się cała branża. Jako jedyni w Polsce uczestniczyli w targach spotkań i turystyki biznesowej EIBTM w Barcelonie – największym tego typu, elitarnym wydarzeniu w Europie.