Znajdź nas na

Coraz więcej polskich uczelni zaznacza, że praca magisterska jest pracą twórczą, powinna więc mieć charakter empiryczny. Kluczowymi elementami są tu dobór odpowiednich metod i technik badawczych. To od nich zależy, czy uzyskane w ich trakcie dane będą cechować się trafnością i rzetelnością, a więc czy napisana przez studenta praca będzie miała jakąkolwiek wartość naukową. Wybór tej najlepszej może sprawić jednak niemały kłopot.

Praca doktorska dr Barbary Sawicz z Akademii Finansów i Biznesu Vistula została uznana za jedną z najlepszych w Unii Europejskiej. W swojej pracy Polka przedstawiła wpływ polityki regionalnej UE na lokalne rynki i społeczności.

Studenci i absolwenci, którzy w trakcie studiów stworzyli lub współtworzyli wynalazek, wzór użytkowy lub przemysłowy zgłoszony do ochrony mogą aplikować do Ogólnopolskiego konkursu Student-Wynalazca.

Komisja Warszawskiego Instytutu Bankowości wyłoniła 16 zespołów-uczestników Konkursu BANRISK - Liga Akademicka 2012/2013.

Jak poradzić sobie ze stresem przedegzaminacyjnym? W jaki sposób choć trochę go zneutralizować? W kanadzie znaleziono doskonałe rozwiązanie - "pokój z psiakami". W czasie egzaminów studenci mogą udać się do takiego miejsca, by pobawić się z czworonogami.

Wszyscy chętni, którzy chcą rozpocząć studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie nie muszą czekać do kolejnego października - mogą zacząć studia już w lutym. Ruszyła zimowa rekrutacja w SGH.

W V edycji Konkursu na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię PRODOK 2012 zwyciężył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W imieniu uczelni nagrodę za zajęcie I miejsca odebrał Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Maciej Żukowski, prof zw. UEP. Celem Konkursu było wyłonienie uczelni najbardziej przyjaznej doktorantom oraz promowanie dobrych rozwiązań dla doktorantów. W konkursie uczestniczyły polskie uczelnie wyższe prowadzące studia III stopnia (doktoranckie).

Uczelnie mają za zadanie ujednolicenie metod monitoringu losów swoich absolwentów. Dzięki temu uzyskane dane pozwolą na stworzenie całościowego obrazu sytuacji polskich absolwentów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma pomysł na walkę z plagiatami - chce zbudować centralny program do wykrywania plagiatów.

Nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej został Piotr Müller z Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje urzędowanie rozpocznie od stycznia 2013 r.

W Polsce warto uczyć się biznesu, bo nasze uczelnie ekonomiczne znajdują się w europejskiej czołówce. Tak wynika z rankingu opublikowanego przez „Financial Times”. Znalazły się w nim Akademia Leona Koźmińskiego oraz Szkoła Główna Handlowa.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za cele stawia sobie nowelizację praw o uczelniach i finansowaniu nauki. Miałoby to odzwierciedlenie w wyraźniejszym podziale uczelni na zawodowe i akademickie, a także ostrzeżeniach przed niepewnymi kierunkami studiów.

Najczęściej wybieranym kierunkiem studiów w roku akademickim 2012/2013 jest informatyka, natomiast najbardziej obleganą uczelnią po raz piąty została Politechnika Warszawska - wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie rozpoczął działalność Ośrodek Studiów Tajwan-Unia Europejska. To pierwszy i jedyny tego typu ośrodek studiów w Polsce.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od lat pomaga studentom, którzy kończą uczelnię w znalezieniu zatrudnienia w wyuczonym zawodzie. Jednym z elementów pomocy absolwentom są specjalne szkolenia "Autopromocja na rynku pracy".

Zdaniem minister nauki i szkolnictwa wyższego przedszkole, żłobek lub klub dziecięcy działający przy uczelni to inwestycja, która może procentować. Dzięki temu studenci, którzy są rodzicami mogą łatwiej pogodzić naukę z obowiązkami rodzinnymi.

Program Erasmus obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Do tej pory z programu skorzystało blisko 3 mln. młodych Europejczyków, z czego 108 tys. stanowili Polacy.

Przedstawiamy pełną listę nagrodzonych kierunków, do których trafi 62 miliony złotych. W konkursie nagrodzono 62 kierunki studiów, prowadzone przez 37 uczelni z 17 polskich miast. Wśród nich znalazło się 9 uczelni niepublicznych. Najlepiej wypadł Uniwersytet Jagielloński z 5 nagrodzonymi kierunkami: kulturoznawstwo, biochemia, filozofia, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo oraz politologia. Najlepiej oceniony kierunek, to pedagogika w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu.

Rozstrzygnięto "KONKURS NA MILION". 62 miliony złotych trafi do wydziałów i uczelni, które dzięki nowoczesnym metodom nauczania i współpracy z przedsiębiorcami udoskonaliły swoje programy studiów. Najlepiej w konkursie wypadły: Uniwersytet Jagielloński (5 nagrodzonych kierunków) oraz Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza (po cztery nagrodzone kierunki studiów).

Trzy kierunki prowadzone na UMK zwyciężyły w konkursie na najlepsze programy studiów ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Każdy z nich dostanie milion złotych na doskonalenie oferty dydaktycznej.