Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Wyłoniono zwycięzców drugiej edycji konkursu "StRuNa 2012" dla najlepszych kół naukowych w Polsce. Najwięcej nagród zdobyli studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Politechniki Warszawskiej.
Narodowe Centrum Nauki (NCN) przeznaczyło 30 milionów złotych w ramach konkursu Symfonia1 dla wybitnych naukowców, którzy prowadzą najwyższej jakości badania naukowe.
Na polskich uczelniach kształci się nieco ponad 1% studentów z zagranicy. Jak wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Polska obok Chorwacji jest najmniej umiędzynarodowionym krajem członkowskim Unii Europejskiej. Wynika z tego, że prawdopodobnie będzie u nas coraz więcej studentów z zagranicy.
Studenci dziennikarstwa z 18 polskich uczelni przyznali nagrodę główną 6. edycji plebiscytu MediaTory dziennikarzowi Markowi Niedźwiedzkiemu. Otrzymał on nagrodę za całokształt swojej pracy.
Przedstawiamy wam ranking miast pod względem ilości prowadzonych studiów podyplomowych. I tak, w pierwszej piątce miast o największej ilości prowadzonych podyplomówek są: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź. Tego można było się spodziewać. Natomiast ciekawie wygląda stosunek liczy mieszkańców danego miasta do ilości kursów studiów podyplomowych. W tym przypadku pierwsza piątka, to: Rzeszów, Opole, Sandomierz, Olsztyn i Zamość. Warszawa w tym przypadku jest na 19. pozycji, Kraków na 14, Poznań na 10. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko duże miasta akademickie, to najlepiej wypadły Katowice, które są na 6. pozycji (867 mieszkańców miasta na 1 kurs studiów).
W Szkole Wyższej Psychologii Społecznej naukę rozpoczęło około 300 obcokrajowców. Są to studenci z Azerbejdżanu, Hiszpanii, Rosji, Korei i Kanady. Aż 70 procent z nich zaczęło studia licencjackie i magisterskie.
Nakłady na edukację wyższą to inwestycja w przyszłość Europy. Dlatego należy utrzymać budżet programu ramowego Horyzont 2020 i programu Erasmus dla Wszystkich - takie zdanie wyrażają rektorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich.
Najwięcej studentów w Polsce wybiera studia doktoranckie humanistyczne. Rok temu na tym kierunku kształciło się ponad 10 tys. osób. Drugim pod względem popularności były kierunki techniczne, nieco ponad 6 tys. słuchaczy. Na podium znalazły się jeszcze kierunki ekonomiczne z liczbą ponad 4700 uczestników. Pierwszą piątkę uzupełniły kierunki prawnicze (2879 osób) oraz medyczne (2651 osób).
Czym jest społeczna odpowiedzialność uczelni? To m.in. umiejętne informowanie o wynikach badań naukowych i przygotowaniu studentów do potrzeb rynku pracy.
Studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali najlepszy polski projekt i wygrali konkurs przyrodniczy Quarry Life Award, otrzymując nagrodę w wysokości 5 tys. euro. Drugie miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu Opolskiego, natomiast ostatnie miejsce na podium przypadło Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.
Politechnika Warszawska po raz drugi została uznana za najbardziej medialną uczelnię w kategorii uczelni technicznych.
W 2011 r., jedne z trzech najbogatszych uczelni Harvard, Stanford oraz Yale, posiadały fundusze inwestycyjne o łącznej wartości prawie 70 miliardów dolarów. Czyli 30 razy więcej niż wszystkie wydatki na szkolnictwo wyższe w Polsce w 2012 r. (około 8 mld zł). Zatem nie należy dziwić się niskiej pozycji polskich uczelni w rankingach uniwersytetów oraz małej liczbie zgłaszanych patentów. Polska gospodarka wciąż nie jest uznawana za innowacyjną, a zmiana tego stanu rzeczy zależy także od dobrej współpracy na linii biznes-nauka.
Warszawska Szkoła Główna Handlowa okazała się zdecydowanie najbardziej medialną uczelnią ekonomiczną w Polsce - dane te wynikają z analizy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie po raz drugi z rzędu okazała się zwycięzcą medialnego rankingu uczelni przyrodniczych.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosiła rozpoczęcie drugiej edycji programu Diamentowy Grant, dzięki któremu młodzi naukowcy mogą otrzymać na swoje badania nawet 200 tys. zł.
1 mln złotych trafił w ręce zwycięzców naukowego show Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Każdy z dziewiętnaściorga finalistów w ciągu 5 minut musiał przybliżyć tematykę swojego interdyscyplinarnego projektu zgromadzonej na sali publiczności i Kapitule, w której zasiadali: prof. Maciej Żylicz, prof. Magdalena Fikus, prof. Elżbieta Frąckowiak, prof. Włodzimierz Krzyżosiak, red. Wiktor Niedzicki i red. Sławomir Zagórski.
Studia w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie rozpoczęło 30 młodych badaczy z niemal 20 krajów rozwijających się. W ten sposób uczelnia zainaugurowała kolejną edycję programu stypendialnego AGH – UNESCO.
Uczelnie zabiegając o nowych studentów starają się dużą wagę przykładać do odpowiedniej komunikacji. Na podstawie rankingu najbardziej medialnych uczelni w Polsce widać, że największą popularnością cieszą się uniwersytety.
Humanistyka to nauka, w której centrum jest człowiek. Jego twórczy umysł zapewnia jej postęp. By ją uprawiać nie trzeba więc ani laboratoriów z potężnymi komputerami, ani skomplikowanej aparatury. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w nią inwestować.
Zespół informatyków z Uniwersytetu Warszawskiego zajął pierwsze miejsce w XVII Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności