Znajdź nas na

Wybrano 40 polskich projektów badawczych do II etapu konkursu "Cudze chwalicie, swego nie znacie - promocja osiągnięć nauki polskiej". Już wkrótce najlepsze propozycje wybierze jury konkursu, a także internauci, którzy będą mogli oddawać swoje głosy.

14 autorów najlepszych prac doktorskich z różnych dziedzin otrzymało nagrody i wyróżnienia, przyznawane co roku przez Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk.

Odkrycie pozostałości najstarszego miasta na świecie, opracowanie oprogramowania pozwalającego na badanie powierzchni Marsa, utworzenie powłok zmniejszających tarcie i metody produkcji paliwa z dwutlenku węgla - to osiągnięcia naukowców nominowane w konkursie "Travelery 2009". Zwycięzców za pomocą SMS-ów wybiorą czytelnicy "National Geographic" - organizatora konkursu. Głosowanie potrwa do 1 marca.

W Polsce bezpłatne studia są fikcją, na uczelniach jest niska jakość kształcenia takich kierunków jak ekonomia czy prawo, brakuje badań naukowych dostrzeganych na międzynarodowym forum - to niektóre wnioski raportu "Szkolnictwo wyższe w Polsce - diagnoza", które przedstawiły firma doradcza Ernst & Young oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Koło Naukowe Politechniki Gdańskiej Project Management oraz Stowarzyszenie Project Management Polska wraz z Platformą Young Crew Polska zapraszają do udziału w 10 edycji ogólnopolskiego konkursu związanego z tematyką zarządzania projektami Young Project Management Program.

Cechami wyróżniającymi polskie szkolnictwo wyższe jest rozdrobnienie, ogromna skala sektora niepublicznego oraz studiów niestacjonarnych, wysoki udział wydatków prywatnych na szkolnictwo wyższe przy niskim udziale środków publicznych, zatrudnienie kadry akademickiej w wielu uczelniach, nikłe umiędzynarodowienie oraz rozwiązania ustrojowe.

Licealista planując swoją karierę, powinien patrzeć przyszłościowo, uwzględniać swoje predyspozycje i kompetencje, ale także uważnie śledzić rynek pracy.

Konkurs adresowany jest do studentów uczelni wyższych i młodych pracowników nauki (do 35 lat) podejmujących w pracach naukowych i badawczych problematykę rewitalizacji terenów zdegradowanych.

Stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych otrzyma najlepszy uczestnik konkursu ITele©t - Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Prawa Telekomunikacyjnego, Prawa Własności Intelektualnej oraz Prawa Nowych Technologii. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca 2010 roku.

Grupa TP wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami, przy współpracy z Business for Society rozpoczęła II edycję programu edukacyjnego dla studentów kierunków technicznych
i ekonomicznych - Twoja Perspektywa.

Po raz kolejny rusza rekrutacja do ciekawych & inspirujących interdyscyplinarnych programów nt. praw człowieka i mniejszości, które oferują długofalowe możliwości rozwoju młodym liderom.

Wyższa Szkoła Handlowa otwiera drzwi przed absolwentami studiów licencjackich, którzy chcą kontynuować naukę i zdobyć tytuł magistra Turystyki i rekreacji. Państwowa Komisja Akredytacyjna doceniła naszą uczelnię, przyznając uprawnienia do prowadzenia uzupełniających studiów II stopnia na kierunku Turystyka i rekreacja. Rekrutacja na semestr letni już trwa.

Do połowy lutego 2010 roku zostały przedłużone zapisy na Studia Podyplomowe Fizyki z Astronomią, organizowane przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Osoby, które zgłosiły się w pierwszym terminie (do 7 grudnia) zostały przyjęte – informuje wydziałowa strona internetowa. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się 16 lutego 2010.

Pierwszy w tym roku wykład na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym Fundacji Shalom, który zainaugurował swoją działalność w 2009 roku i ma na celu przybliżenie słuchaczom kultury żydowskiej, odbędzie się 17 lutego.

W Polsce tylko 13 proc. budżetu nauki przeznacza się na granty, których w większości nie otrzymują najbardziej obiecujący młodzi naukowcy - informuje prof. Maciej Żylicz, szef Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który w rozmowie mówił o najważniejszych wadach polskiego systemu grantowego.

Wystartowała czwarta już edycja Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Prawa Telekomunikacyjnego, Prawa Własności Intelektualnej oraz Prawa Nowych Technologii -„ITele©t”.

Mimo że uczelni prywatnych jest w kraju trzy razy więcej niż publicznych, tylko niewielki procent z nich prowadzi badania naukowe. Większość ogranicza się do otwierania nowych kierunków studiów i przyjmowania kolejnych studentów, pisze we wtorek "Dziennik Polski".

8500m2 powierzchni dydaktycznych, wyposażone w najnowsze technologie informatyczno-komunikacyjne, nowoczesne laboratoria i hala technologiczna przeznaczone dla studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej.

Nawet 2,5 tys. zł - tyle dostaje miesięcznie krakowski student obdarowany stypendiami z ministerstwa i od firm, które chętnie widziałyby go jako swojego pracownika po studiach - pisze w "Dziennik Polski".

Pierwsze 6-latki w szkołach podstawowych, dwie podwyżki dla nauczycieli mimo kryzysu gospodarczego oraz początek reformy szkolnictwa wyższego, zgodnie z którą najwięcej pieniędzy mają otrzymać uczelnie najlepsze - to najważniejsze wydarzenia w 2009 r. w edukacji i szkolnictwie wyższym.