Znajdź nas na

Idea solidarności międzypokoleniowej zakłada, że pokolenie dzieci zaciąga w ramach systemu kredyt od pokolenia rodziców na sfinansowanie kosztów własnego kształcenia, a następnie w trakcie swojej dojrzałości zawodowej spłaca go, zasilając fundusz emerytalny poprzedników.

Dwóch studentów z Kolonii stworzyło w internecie wyszukiwarkę toalet publicznych w Niemczech dla wszystkich, którzy są w pilnej potrzebie.

Aby umożliwić białoruskim studentom uczestniczenie w zajęciach na polskich uczelniach, polski rząd oraz białoruska opozycja powołały w 2006 roku specjalny Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego.

Centrum Edukacji i Kultury wybudują wspólnie Akademia Sztuk Pięknych i Akademia Ekonomiczna w Katowicach - poinformował rzecznik ASP Mirosław Rusecki.

Sędzią będzie można zostać po aplikacji albo stażu referendarskim lub asystenckim, a także przechodząc z innych zawodów prawniczych - tak rząd postanowił zastąpić uznaną za niekonstytucyjną instytucję asesora sędziowskiego.

Więcej osób będzie mogło wziąć udział w programach wymiany studentów, naukowców i nauczycieli między Polską i USA w ramach Programu Fulbrighta - to cel polsko-amerykańskiej umowy, na ratyfikację której 7 sierpnia wyraził zgodę Senat.

Politechnika krakowska komercjalizuje z powodzeniem wyniki prac swoich naukowców. W okresie wakacyjnym zawarto aż cztery umowy licencyjne. Przedsiębiorcy kupili prawa do korzystania z innowacyjnych rozwiązań w zakresie chemii polimerów i chemii przemysłowej.

Prof. Marek Safjan, red. Jan Pospieszalski, red. Tomasz Terlikowski, dr Dariusz Karłowicz i wielu, wielu innych. Kultura i cywilizacja Europy, magia telewizji, człowiek jako osoba, godność, przywództwo. Ciekawe tematy i znakomici prowadzący, a wszystko w scenerii Puszczy Kampinoskiej.

Dolnośląska Szkoła Wyższa przygotowała konsultacje z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, WOS- u oraz fizyki i historii dla tegorocznych maturzystów, którzy zdają w sierpniu egzamin poprawkowy.

Ponad pół miliona osób skorzystało z dofinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny szkoleń i studiów podyplomowych. Ponad 94 proc. uczestników jest zadowolonych z podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i wysoko ocenia przydatność tego typu projektów.

Politechnika Szczecińska i Akademia Rolnicza w Szczecinie połączą się i razem będą tworzyć Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Senat poparł ustawę umożliwiającą to połączenie.

Więcej osób będzie mogło wziąć udział w programach wymiany studentów, naukowców i nauczycieli między Polską i USA w ramach Programu Fulbrighta - to cel polsko-amerykańskiej umowy, na ratyfikację której Senat wyraził w czwartek zgodę.

Nie będzie wydłużania terminów rekrutacji na studia pierwszego stopnia ( stacjonarne, dzienne) w Uniwersytecie Śląskim dla osób zdających maturalne egzaminy poprawkowe w sierpniu. Nie ma takich możliwości ustawowych. Wszystkie kwestie dotyczące rekrutacji muszą i są ustalane i podawane do publicznej wiadomości z wyprzedzeniem. Nie można zmieniać reguł w trakcie rozpoczętego naboru.

Pod adresem http://www.petycje.pl/3365 można wyrazić swój pogląd na temat likwidacji indeksu, który w opinii wielu studentów utrudnia im życie.

Fundacja Bayer Science & Education rozpoczęła drugą turę przyznawania pomocy finansowej, przeznaczając 150 000 EUR na stypendia zagraniczne. Już teraz przedsiębiorczy studenci mogą ponownie ubiegać się o przyznanie stypendium zagranicznego na realizację projektów badawczych.

Najlepszy polski artykuł prasowy o tematyce popularnonaukowej otrzyma nagrodę im. Karola Sabatha przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl Na laureata konkursu czeka "sława, chwała i 2 tys. złotych" - piszą organizatorzy, zapraszając do rywalizacji autorów artykułów opublikowanych pomiędzy 1 sierpnia 2007 roku a 31 lipca 2008 roku. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 września br.

Już 6 sierpnia jury wyłoni zwycięzców Konkursu Naukowego Samsung na najlepszą innowacyjną pracę magisterską i doktorską w zakresie lekkiej atletyki. Wyniki obrad poznamy w poniedziałek 11 sierpnia. Pracom jury przewodniczy wybitny specjalista w dziedzinie medycyny sportowej i dopingu w sporcie, profesor Jerzy Smorawiński.

W filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie trwa nabór uzupełniający. Zdaniem jej dziekana Jarosława Wołkonowskiego, polska uczelnia przegrywa w walce o studenta z litewskimi tym, że nie figuruje w internetowym systemie rejestracji kandydatów.

W dniach 15-16 października na Auli Spadochronowej Szkoły Głównej Handlowej odbędzie się kolejna edycja Targów Kont Studenckich organizowana przez SKN Klub Inwestora.

Chora na dysleksję studentka medycyny chce na drodze sądowej domagać się wycofania ze studiów lekarskich testów wielokrotnego wyboru. 21-letnia Naomi Gadian uważa, że taka forma testów dyskryminuje dyslektyków, w związku z czym domaga się wycofania ich przez brytyjską Naczelną Izbę Lekarską.