Znajdź nas na
Pierwsze w kraju Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce powstaje w Rzeszowie. Będzie reprezentować środowisko polskich kobiet zajmujących się matematyką i naukami pokrewnymi zarówno w polskim środowisku naukowym, jak i w europejskich i światowych gremiach.
Zwycięzcą Międzynarodowych Zawodów Matematycznych w Ostrawie został student Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jakub Konieczny. Jako jedyny w kategorii, w której startowało 81 osób, rozwiązał wszystkie zadania.
23 sierpnia 28-osobowa reprezentacja Polski rozpocznie w Paryżu zmagania o medale XXVI Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych.
Młodzi matematycy z Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego kolejny raz znaleźli się w czołówce międzynarodowych zawodów matematycznych, które miały miejsce w Bułgarii.
Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych to wspólny projekt Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) oraz Instytutu Matematycznego PAN (IM PAN). Zadania centrum to przede wszystkim inwestycja w kadrę i zatrzymanie przy sobie zdolnych matematyków.
18. edycja międzynarodowego konkursu matematycznego International Mathematical Competition for University Students rozegrana została parę dni temu w Błagojewgradzie w Bułgarii. Pierwsze miejsce zajęli studenci z Polski, a dokładniej czterech studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
25 marca Uniwersytet Jagielloński zaprasza przyszłych studentów do poznania uczelni by już w październiku czuli się na niej jak ryba w wodzie. Wykłady, warsztaty, spotkania ze studentami i pracownikami naukowymi - to główne wydarzenia zaplanowanego na 25 marca Dnia Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zarówno na studiach I stopnia jak i II stopnia realizowane są projekty w ramach Programu operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie "Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy" (tzw. kierunki zamawiane).
Od 2008 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach rządowego programu kierunków zamawianych dofinansowuje kształcenie dodatkowych studentów w dziedzinach kluczowych dla rozwoju gospodarki kraju: matematycznych, technicznych i przyrodniczych. Analizy wykazują, że osoby wykształcone na tych specjalnościach będą wkrótce poszukiwane na rynku pracy, a ich kwalifikacje i wiedza zdobyta podczas studiów staną się nieodzownym elementem prawidłowego rozwoju polskiej gospodarki.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listy rankingowe w konkursie w ramach Poddziałania 4.1.2 Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Politechnika Łódzka uzyskała akredytację na dwa kierunki zamawiane.
Ruszają trzy konkursy krajowe dla młodych matematyków - o nagrodę im. Stefana Banacha, nagrodę im. Hugona Steinhausa, nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Rozpoczyna się również konkurs międzynarodowy - International Stefan Banach Prize.
11 medali, w tym 5 złotych zdobyła reprezentacja Polski na XXIII Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Matematycznych i Logicznych, które w dniach 28-29 sierpnia odbyły się w Paryżu.
Jak co roku Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zaprasza na intensywny 60 godzinny kurs przygotowujący do obowiązkowej matury z matematyki (poziom rozszerzony i podstawowy).
W roku akademickim 2009/2010 na kierunku Matematyka Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy otwiera nabór na specjalność Kryptologia.
13 lipca br. dobiegła końca kolejna edycja Kongresu Edukacji Matematycznej, która w tym roku odbyła się w Meksyku.
Młodzi ludzie postrzegają matematyków jako dziwaków. Powstrzymuje ich to przed studiowaniem tego kierunku i przed stosowaniem matematyki w późniejszym wieku - sugerują badania brytyjskich naukowców.
Brak obowiązkowej matury z matematyki spowodował, że nie ma w Polsce kandydatów na techniczne i ścisłe kierunki studiów - uważa minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.