II Ogólnopolski konkurs literacki im Marka Garbali

Tag: konkurs

Oczekujemy na prace literackie (poezja, proza poetycka) realizujące hasło „poezja jako raport z zastanego świata”, czyli teksty poruszające m.in. tematykę: społeczną, polityczną, historyczną, przyrodniczą.

Każdy autor winien zgłosić 5 wierszy lub prozę poetycką do 2 str. znormalizowanego maszynopisu w 5 egzemplarzach z godłem słownym. Do zgłoszenia prosimy dołączyć zaklejoną kopertę z tym samym hasłem, w której znajdą się następujące dane autora: imię i nazwisko, wiek, adres zamieszkania, nr telefonu, adres amail, informacja o ewentualnych nagrodach literackich, informacja do przynależności do stowarzyszeń bądź innych grup literackich). Konkurs adresowany jest do twórców, którzy nie wydali dotychczas więcej niż 1 książkę. Czekamy na teksty, które nie były nagradzane w innych konkursach.


Konkurs adresowany jest do osób w każdym wieku.

Konkurs ma charakter ogólnopolski.


Do zgłoszenia dołączona winna być informacja, ze autor wyraża zgodę na publikacje jego tekstów w pokłosiu konkursowym oraz na wykorzystanie ich do realizacji filmowej a także do celów związanych z promocja konkursu. Informacja taka musi zawierać czytelny podpis autora.


Wiersze oceniać będą poeci z Zielonej Góry i Wrocławia, którzy współpracowali z wybitną postacią polskiej literatury, jaką był Marek Garbala.


Termin nadsyłania prac upływa 25 sierpnia br. (decyduje data stempla pocztowego).


Zgłoszenia:

Akademia Twórczych Poszukiwań

ul. Festiwalowa 3

Zielona Góra

z dopiskiem „II Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marka Garbali”


Cele konkursu:

- popularyzacja poezji wśród młodych ludzi

- złożenie hołdu wielkiemu mentorowi polskich poetów MARKOWI GARBALI

- promocja miasta Zielona Góra na mapie literackiej Polski


Autorzy najlepszych wierszy otrzymają nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez organizatorów i sponsorów.

Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z rozdaniem nagród laureatom odbędzie się w listopadzie br.


Firmy, które chciałyby ufundować nagrody rzeczowe dla poetów proszone są o kontakt z Akademią Twórczych Poszukiwań (dyrektor: Marzena Więcek, amail: marzena.atp@wp.pl

lub ze Stowarzyszeniem Jeszcze Żywych Poetów (Prezes: Jolana Pytel- Marciniszyn,

email: jolanta.marciniszyn@neostrada.pl)

komisarz konkursu: Marzena Więcek


Marek Garbala (1943 – 2003)

Urodził się 16 czerwca 1963 roku w Suledniowie, w rodzinie leśniczego. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1965 roku razem z Lotharem Herbstem powołał do życia sławną grupę poetycką „Agora”, był kierownikiem Piwnicy Świdnickiej, przez ostatnie lata życia kierownikiem Towarzystwa Miłośników Wrocławia.


Poeta, filolog, wybitny i niekwestionowany znawca języka, jeden z najbardziej cenionych w kraju krytyków literackich, wieloletni mentor i „położny” wielu liczących się poetów, nazywany w swym środowisku literackim „Chirurgiem słowa”. Był autorytetem kolejnych pokoleń poetów, wzorem człowieka mądrego, prawego, uczciwego i skromnego, surowym, ale zawsze sprawiedliwym nauczycielem, przeświadczonym o swym posłannictwie w literaturze.


Żył skromnie, niejednokrotnie bez dachu nad głową, pomieszkując w gościnnych kątach otoczony tonami książek, które połykał bez wytchnienia. Był M. Garbala człowiekiem niezwykłym, o niespotykanej charyzmie i wielkim charakterze. Każdy kto spotkał na swej drodze jego szczerą, surową ale i serdeczną mądrość, nigdy nie przestanie go czcić w pamięci.Przez kilka lat prowadził we Wrocławiu konkursy poetyckie, opiekował się kołami literackimi, służył radą młodym piszącym z całej Polski.

Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt książek m.in.: Ewy Sonnenberg, Sylwestra Zawadzkiego, Krzysztofa Śliwki, Piotra Pasche, Marzeny Więcek oraz wiele tłumaczeń, przekładów, prac redakcyjnych, felietonów i esejów krytycznych.

Zmarł nagle 28 listopada 2003r w swoim mieszkaniu we Wrocławiu. Jego ostatnią pracą redakcyjną był tom „Przechowalnia” Marzeny Więcek (książka Jemu dedykowana, wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Wojewódzką w Zielonej Górze)


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-02 21:03:44
Komentarze
 
Polityka Prywatności