Znajdź nas na    

Studenci WSE promują wiedzę o Polsce

Studenci Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie opracowali trzy projekty, które przyczyniły się do promocji wiedzy o Polsce wśród m.in. młodych Holendrów i Ukraińców. W programie spotkań znalazły się panele dyskusyjne, warsztaty i wycieczki po Polsce. W sobotę zakończył się jeden z nich - „Holland meets Poland..exploring history for better understanding".

Jak informuje rzecznik WSE Agata Motyl, studenci zrealizowali lub dopiero będą prowadzili trzy programy: "Holland meets Poland..exploring history for better understanding", "Na drogach i bezdrożach wolności" oraz "Szermierze dla Palestyny 2".

W ramach zakończonego właśnie programu "Holland meets Poland..exploring history for better understanding" od 6 do 13 czerwca Polske odwiedzili młodzi Holendrzy. Goście uczestniczyli w kilku panelach dyskusyjnych. Podczas debaty "Polska oczami Holendra" uczestnicy rozmawiali na temat stereotypów i obrazu Polski wśród Holendrów oraz Holandii wśród młodych Polaków. Młodzi ludzie wymienili również poglądy na temat II wojny światowej, komunizmu w Polsce i Holandii, transformacji ustrojowej w Polsce. Rozmawiano również o tolerancji, przyszłości Unii Europejskiej i roli Kościoła w Polsce.

W ramach programu "Na drogach i bezdrożach wolności" od czerwca do listopada br. Polacy i Ukraińcy będą mogli wymieniać się doświadczeniami na temat budowy społeczeństwa obywatelskiego i demokracji. Spotkania będą się odbywały w Krakowie, Wrocławie, Gdańsku, Lwowie, Kijowie i Odessie.

Jak wyjaśnia Agata Motyl, program ma promować pozytywny wizerunek Polski oraz jej historii na Ukrainie; zwiększyć świadomość młodych liderów społecznych z Ukrainy w zakresie społeczeństwa obywatelskiego umożliwić podjęcie trwałej współpracy pomiędzy elitami ze środowisk akademickich z Polski i Ukrainy.

Grupa uczestników z Ukrainy podczas wizyty studyjnej na terenie Polski spotka się z polskimi działaczami, którzy brali aktywny udział w procesie przemian demokratycznych. Wszystkie warsztaty, szkolenia oraz seminaria będą prowadzone przez doświadczonych ekspertów i będą miały przede wszystkim charakter praktyczny.

Studenci WSE, wzięli również udział w II edycji programu "Szermierze dla Palestyny 2". Umożliwia on rozwój szermierki i wymianę doświadczeń między Polską i Palestyńską Federacją Szermierczą. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-06-17
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności