Politechnika Łódzka jako jedyna uczelnia w Polsce i jedna z 22 uczelni w Europie uzyskała prestiżowy certyfikat „ECTS Label” nadawany przez Komisję Europejską. Certyfikat potwierdza, że PŁ prawidłowo stosuje system ECTS jako system transferu i akumulacji punktów zaliczeniowych.
Politechnika Łódzka w pełni wdrożyła i realizuje Proces Boloński, który został zapoczątkowany 19 czerwca 1999 r. przez ministrów odpowiedzialnych za szkolnictwo wyższe w 29 krajach Europy. W piśmie z Brukseli informującym o przyznaniu certyfikatu podkreślono, że aplikacja przygotowana przez Politechnikę Łódzką, wyróżnia się i stanowi wzór do naśladowania.
Uczelnia w pełni wdrożyła politykę jakościową, dba zarówno o obecnych jak i przyszłych studentów, z kraju i z zagranicy. Dzięki posiadaniu certyfikatu mobilność studentów stanie się łatwiejsza. Wzrośnie również wiarygodność Politechniki Łódzkiej jako partnera zagranicznego, co zwiększy prawdopodobnie nasz udział w projektach międzynarodowych.
System punktowy ECTS pozwala ustalić kryteria zaliczania poszczególnych okresów studiów w oparciu o ilość punktów zdobytych w danym okresie. Niezależnie od uzyskanych ocen za zaliczenie przedmiotów i rodzajów zajęć w trakcie studiów, fakt zaliczenia przez studenta całego przedmiotu w danym okresie powoduje przypisanie mu określonej ilości punktów. Zdobycie określonej ilości punktów w danym semestrze (trymestrze lub roku) powoduje zaliczenie tego okresu studiów i upoważnia studenta do podjęcia dalszej nauki. Systemowi punktowemu towarzyszy pewna dowolność w zakresie samodzielnego wyboru przedmiotów przez studenta.
W związku z aplikacją do Komisji Europejskiej w Politechnice Łódzkiej został przygotowany serwis informacyjny zintegrowany ze stroną główną uczelni. Serwis składa się z trzech części. Pierwsza część to informacje dla studentów, druga - informacje ogólne o uczelni, trzecia - katalog przedmiotów zawierający szczegółową ofertę dydaktyczną realizowaną na wszystkich wydziałach Politechniki Łódzkiej, wszystkich formach i poziomach prowadzonych studiów. Serwis dostępny jest w całości w języku polskim i angielskim.
Oprócz serwisu informacyjnego, w swojej aplikacji do Komisji Europejskiej Politechnika Łódzka wykazała, że stosuje prawidłowo dokumenty europejskie używane przy mobilności: porozumienie o programie studiów (Learning Agreement) i wykaz zaliczeń (Transcript of Records). Oznacza to, że student po powrocie z zagranicy ma automatycznie uznawany okres studiów i wszelkie zaliczenia uzyskane na zagranicznej uczelni, bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów. Politechnika Łódzka w sposób prawidłowy wydaje również dokumenty studentom zagranicznym. Stworzenie pakietu informacyjnego wymagało dużego nakładu pracy wielu osób: władz uczelni, pracowników dziekanatów, informatyków, administracji centralnej, a także wszystkich nauczycieli odpowiedzialnych za poszczególne przedmioty.
Celem Procesu Bolońskiego jest utworzenie do 2010 roku Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Według ustaleń harmonizacja systemów szkolnictwa wyższego ma nastąpić m. in. w wyniku wprowadzenia systemu punktów zaliczeniowych ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System), trójstopniowej organizacji studiów, kontroli jakości kształcenia, mobilności studentów i wykładowców, jak również promocji kształcenia przez całe życie LLLP (LifeLong Learning Programme). Integralną częścią procesu jest wprowadzenie suplementu do dyplomu. Obecnie 40 państw realizuje Proces Boloński.
Obecny konkurs był trzecim z kolei konkursem ogłoszonym przez Komisję Europejską. Certyfikat przyznany jest do roku 2013 (w tym roku kończy się program LLL-Erasmus), czas trwania jest zgodny z okresem budżetowania Unii Europejskiej. W obecnej edycji do konkursu aplikowało 36 uczelni z Europy, w tym 2 z Polski.