Znajdź nas na    

Laureaci programu Międzynarodowe Projekty Doktoranckie

Ponad 31 mln złotych trafi do sześciu laureatów programu Międzynarodowe Projekty Doktoranckie, organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Zwycięzcy będą mogli sfinansować utworzenie międzynarodowych projektów w ramach współpracy między wybranymi uczelniami w Polsce a ich partnerami z zagranicy.

Wyniki II edycji MPD Fundacja ogłosiła 9 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jak zaznacza Pawlak, po raz pierwszy w programie MPD wyróżniono dwóch laureatów z tej samej jednostki, są to prof. Jacek Młynarski w Wydziału Chemii i prof. Jacek Wosiek z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej - obaj z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Międzynarodowe Projekty Doktoranckie będą kierowane również przez: prof. Adama Szewczyka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, prof. Mirosława Wielgosia z Warszawskiego Instytutu Medycznego, prof. Alinę Ciach z Instytutu Chemii Fizycznej w Warszawie oraz dr hab. Piotra Gwiazdę z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Program Międzynarodowe Projekty Doktoranckie realizowany na Wydziale Chemii UJ obejmuje dwadzieścia tematów badawczych proponowanych do realizacji dla najlepszych młodych naukowców, wyselekcjonowanych w czasie otwartego konkursu. Innowacyjność naszego projektu w ramach MPD zawiera się w samej tematyce badawczej, obejmującej najnowsze dziedziny chemii i badań multidyscyplinarnych, jak również w możliwości prowadzenia badań w ścisłym kontakcie z najlepszymi ośrodkami na świecie" - mówi laureat programu prof. Jacek Młynarski.

Doktoranci wybrani w otwartych konkursach prowadzonych przez sześć zwycięskich jednostek, będą prowadzić część swoich badań w najlepszych ośrodkach zagranicznych, m.in. w Instytucie Maxa Planca w Niemczech, Uniwersytecie Oxfordzkim, Uniwersytecie Sztokholmskim i Uniwersytecie w Calgary.

Ponadto każdy z młodych naukowców, który zostanie przyjęty do grupy Międzynarodowych Projektów Doktoranckich, otrzyma indywidualne stypendium naukowe (w wysokości do 5 tys. zł podczas pobytu za granicą) oraz grant badawczy - w wysokości do 35 tys. zł rocznie - na prowadzenie własnych badań.

Danuta Pawlak przypomina, że do 31 października polskie jednostki naukowe mogą składać wnioski do trzeciej edycji MPD.

Dokumentacja konkursowa i szczegółowe informacje na temat nowego naboru wniosków dostępne będą wkrótce na stronie internetowej Fundacji (www.fnp.org.pl)

Dofinansowanie otrzymane przez wybrane konsorcja naukowe jest pokrywane z funduszy europejskich w ramach Działania 1.2 "Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-07-06
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności