Zajęcia terenowe w Zatoce Gdańskiej, rejsy naukowe i zajęcia z ekosystemów morskich czekają na europejskich studentów Szkoły Letniej Marine Biology Summer School (MBSS).
W tym roku Szkoła Letnia po raz pierwszy została włączona do programu studiów dla studentów Erasmus Mundus - Master of Science in Marine Biodiversity and Conservation. Studia są realizowane przez konsorcjum uniwersytetów europejskich. W jego skład wchodzą: Uniwersytet w Gandawie(Belgia), Uniwersytet w Bremie (Niemcy), Uniwersytet w Algarve (Portugalia), Uniwersytet Piotra i Marii Curie w Paryżu (Francja), Uniwersytet w Oviedo (Hiszpania) i Uniwersytet w Kłajpedzie (Litwa).
Zajęcia z zakresu ekosystemów morskich i przybrzeżnych poprowadzi ośmiu specjalistów - pracowników Uniwersytetu Gdańskiego i zaproszonych naukowców z Holandii.
Organizatorem, odbywającej się po raz 23. Szkoły, jest Zakład Funkcjonowania Ekosystemów Morskich Instytutu Oceanografii UG, we współpracy z Nederlands Institiute of Ecology (NIOO).
Program szkoły obejmuje zagadnienia związane z funkcjonowaniem ekosystemów morskich i przybrzeżnych, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji pierwotnej, ekotoksykologii oraz fizjologii, genetyki i różnorodności biologicznej zespołów bentosowych (zespołów organizmów zwierzęcych związanych z dnem środowisk słodkowodnych).
Wykłady i seminaria są połączone z ćwiczeniami laboratoryjnymi oraz zajęciami terenowymi w Zatoce Gdańskiej podczas rejsów naukowych na pokładzie kutra hydrograficznego IO UG k/h "Oceanograf II".(PAP)