Studenci pracują na wakacjach
Co wakacje tysiące studentów szuka zarobku poza Polską. Jednak ostatnio coraz trudniej o zatrudnienie i to w całej Europie. Czy nadchodzi kryzys pracy za granicą?
Poszukuję wakacyjnej pracy w UK na okres od początku lipca do końca września. Mam 22 lata i jestem studentem - to tylko jedno z wielu ogłoszeń, jakie pojawiają się na stronach internetowych.
W zeszłym roku pojechałam do Londynu i dostałam pracę w restauracji. Zarobiłam trochę, więc wyjazd uznaję za udany. W tym roku zastanawiam się czy kupić bilet. Boję się, bo wszyscy mówią o recesji i myślę, że może być trudniej ze znalezieniem pracy - opowiada Joanna, studentka z Rzeszowa.
Gorszy kurs euro czy funta sprawiają, że coraz mniej opłaca się pracować poza Polską. Nawet bogate kraje starej Unii inwestują mniej, co potwierdzają Polacy na stałe mieszkający za granicą.
Rzeczywiście odczuwa się tutaj trochę recesję, zwłaszcza na rynku budowlanym - przyznaje Adam, który od dwóch lat pracuje w północnej Anglii.
Ale są i tacy, którzy śmiało jadą do Anglii i wierzą, że skoro rok temu znaleźli pracę to dlaczego miałoby się nie udać i w tym roku.
Rok temu pracowałem jako malarz na budowie. Byłem bardzo zadowolony. Zarobione pieniądze pomogły mi utrzymać się przez kolejny rok akademicki w Toruniu - mówi Krzysztof, student geografii. - W tym roku również lecę na Wyspy. Nie obawiam się kryzysu. Wierzę, że jeśli ktoś chce znaleźć pracę, to nawet w dobie recesji ją znajdzie. Mogę pracować na budowie albo na zmywaku to nie ma dla mnie znaczenia. To tylko 3 miesiące a jaka satysfakcja z zarobionych pieniędzy - dodaje Krzysztof.
Ale dla wielu studentów liczy się fakt zarobienia pieniędzy (a przecież żadna praca nie hańbi) i oczywiście możliwość zwiedzania nowych zakątków świata. Jednym z najbardziej lubianych przez studentów miejsc wakacyjnych jest Hiszpania. Żeby tam jednak pojechać na wakacje trzeba wcześniej zarobić trochę pieniędzy.
Najpierw jedziemy do Anglii zarobić na te wakacje a we wrześniu robimy wypad na Teneryfę - cieszy się Ela. Każdy student, który chodź raz był w Hiszpanii poleca piękne plaże i krajobrazy na Costa Dorada.
A jak na te piękne wakacyjne plany odpowiadają pracodawcy?
Wciąż jest zapotrzebowanie na barmanów i kelnerów. Potrzebujemy młodych ludzi, pełnych energii, chcących podjąć pracę. Oczywiście są miejsca, w których jest trudniej znaleźć ciekawe zajęcie - mówi James manager jednej z restauracji w Londynie. - Ja osobiście stawiam na silny zespół, zatem lubię pracować z ludźmi dłużej niż tylko przez 3 miesiące. Jednak nie wykluczam możliwości współpracy ze studentami, którzy chcą zarobić w okresie wakacyjnym - dodaje James.
Ale restauracje to nie jedyne miejsce, gdzie można znaleźć pracę. Popularnością cieszą się również parki rozrywki, takie jak Thorpe Park lub Legoland, a także ośrodki kempingowe. Co roku zatrudniają one setki młodych osób, głównie studentów.
Zawsze brakuje nam ludzi do pracy w okresie letnim. Poszukujemy głównie instruktorów różnych sportów oraz osoby doświadczone w pracy z dziećmi - mówi Richard, pracownik King's Camps. - Aplikować można poprzez stronę internetową, na której znajdują się informacje dotyczące rodzaju pracy oraz wolnych stanowisk - dodaje.
Jak szukać pracy w Wielkiej Brytanii?
Sposobów poszukiwania pracy sezonowej w Wielkiej Brytanii jest co najmniej kilka w zależności od tego, jakiej pracy poszukujemy.
Najprościej jest, przebywając już w UK, chodzić od drzwi do drzwi i zostawiać swoje cv albo zgłosić się do jednej lub kilku agencji pracy tymczasowej - mówi Asia. W ten sposób znalezienie pracy sezonowej w Anglii nie powinno zająć dłużej niż 2 tygodnie.
Dobrym sposobem jest również popytanie wśród zaufanych znajomych czy w ich miejscu pracy nie zwalnia się w najbliższym czasie etat i poprosić o polecenie nas kierownikowi. Pracodawcy chętnie przyjmują osoby polecone przez obecnych pracowników firmy - opowiada Michał, który od 3 lat mieszka w Londynie.
O wiele bardziej skomplikowane jest poszukiwanie pracy sezonowej, przebywając w Polsce i planując wyjazd do Wielkiej Brytanii. Osoby nie znające języka powinny skorzystać z usług jednej z polskich agencji pracy za granicą lub poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół pracujących już w UK. Korzystając z oferty polskich agencji pracy, należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy wybrana agencja działa legalnie, czyli czy posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Pracując w Wielkiej Brytanii sezonowo przez 3-4 miesiące w roku, rzadko kiedy uda nam się zarobić więcej niż wynosi kwota wolna od podatku, co oznacza, że po powrocie do kraju będziemy w stanie odzyskać cały zapłacony podatek. Pamiętaj, że jako legalny pracownik podlegasz temu samemu prawu pracy, co wszyscy Brytyjczycy i obywatele innych krajów unijnych.
Źródło: gazetapraca.pl
ostatnia zmiana: 2009-07-18