Znajdź nas na    

Polscy studenci wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej

Tag: konkurs

Czwórka studentów Politechniki Warszawskiej zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym wygrała konkurs zorganizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA)

Studenci zapewnili w ten sposób miejsce dla swojego projektu na pokładzie balonu stratosferycznego BEXUS, który w październiku 2009 roku wystartuje z portu kosmicznego w Kirunie w Szwecji.

SCOPE, czyli Stabilized Camera Observation Platform Experiment, to nazwa projektu, dzięki któremu studentom z Polski udało się wygrać. Jego celem jest zbudowanie systemu sterowania i stabilizacji kamery, który, zamontowany na gondoli balonu, pozwoli na obserwację wybranych punktów na powierzchni Ziemi. Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość dochodzącą do 35 kilometrów, w związku z tym musi być przystosowane do pracy w skrajnie niesprzyjających warunkach. Temperatury podczas lotu mogą dochodzić do -90 stopni Celsjusza, a ciśnienie panujące wokół będzie bliskie próżni.

"Nasz pomysł zrodził się po obejrzeniu kilku nagrań z kamer umieszczonych na balonach. Wyraźnie było na nich widać, że gondola podczas lotu buja się w chaotyczny sposób, co uniemożliwia precyzyjne filmowanie powierzchni Ziemi. Zniwelowanie tych ruchów pozwoli na praktyczne wykorzystanie obrazów" - powiedział Mateusz Wolski, koordynator projektu.

Przed studentami jeszcze kilka miesięcy bardzo intensywnej pracy, która zakończy się w lipcu br., kiedy to gotowe urządzenie zostanie wysłane do Szwecji. Tam przejdzie ostatnie testy i zostanie zamontowane na gondoli balonu wraz z innymi studenckimi projektami. Jednak ostateczny sprawdzian odbędzie się w październiku, podczas kampanii lotów BEXUS 8/9. W Kirunie, za kołem podbiegunowym, studenci będą mogli osobiście oglądać efekty swojej pracy.

Po pomyślnym przetestowaniu, SCOPE może w przyszłości zostać wykorzystany na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest monitorowanie ruchu ulicznego przy pomocy balonów lub samolotów bezzałogowych. Innym istotnym zastosowaniem może być wsparcie zarządzania kryzysowego - pomoc przy określeniu szkód wywołanych przez powodzie albo pożary. Studenci rozważają możliwość komercjalizacji opracowanych przez siebie rozwiązań.

Program REXUS/BEXUS (Rocket and Balloon Experiments for University Students) jest edukacyjną inicjatywą niemieckiej (DLR) i szwedzkiej (SNSB) Agencji Kosmicznej realizowaną we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Dzięki niej studenci z krajów członkowskich i współpracujących z ESA (w tym także z Polski) mają możliwość realizacji swoich pomysłów na rakiecie (REXUS) bądź balonie (BEXUS). Pozwala to żakom już podczas studiów zapoznać się z metodami pracy dużych agencji kosmicznych oraz ze specyfiką projektowania urządzeń działających w warunkach zbliżonych do warunków kosmicznych

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) działa od 1996 roku na Politechnice Warszawskiej przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Zrzesza 80 studentów zainteresowanych badaniem kosmosu. Jego działalność obejmuje promocję astronautyki w społeczeństwie oraz kształcenie i rozwój członków przez udział w różnorodnych projektach. Na przestrzeni lat studenci zrzeszeni w SKA mieli okazję wielokrotnie promować polską naukę i myśl techniczną zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Artykuł sponsorowany
Jak wyłączyć iPhone’a?
Polityka Prywatności