Znajdź nas na    

Polscy studenci w największym na świecie konkursie dla młodych prawników

Tag: konkurs

Na kilku polskich uczelniach trwają intensywne przygotowania do 16. edycji najbardziej prestiżowego i największego międzynarodowego konkursu dla studentów prawa - The Annual Willem Vis International Commercial Arbitration Moot. W tym roku weźmie w nim udział 233 uczelni z 64 krajów.

Do Wiednia zjedzie ponad 1000 studentów oraz setki prawników praktyków i profesorów z całego świata. W dniach 5-7 marca br. dla 8 drużyn z Polski, Niemiec i Czech odbędzie się zaś turniej przygotowawczy do tej imprezy, którego organizatorem jest Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów i Konfliktów (CPRSiK) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot to niezwykle prestiżowe wydarzenie w prawniczym świecie, organizowane w tym roku już po raz 16. Jego głównym założeniem jest propagowanie współpracy między studentami i praktykami z całego świata w zakresie międzynarodowego prawa handlowego i międzynarodowego arbitrażu. Według specjalistów jest to wspaniała możliwość dla wszystkich młodych prawników na zdobycie bezcennego doświadczenia przy styczności z "law in action", rywalizacji z drużynami z całego świata pod okiem uznanych autorytetów oraz wejścia do międzynarodowego świata prawniczego i zdobycia ciekawych perspektyw rozwoju zawodowego.

Konkurs rozgrywany jest w formie tzw. "moot court" i polega na prowadzeniu symulacji procesu na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, czyli kazusu. Odbywa się w dwóch etapach - pisemnym oraz ustnym, odbywających się na na Wydziale Prawa w Wiedniu. Zgłoszone do turnieju drużyny dokonują analizy stanu faktycznego opartego o problematykę międzynarodowego prawa arbitrażowego oraz Konwencji Wiedeńskiej o międzynarodowej sprzedaży towarów. Zadanie polega na wymianie pism procesowych między drużynami (każda drużyna sporządza jedno pismo w imieniu wnioskodawcy i jedno w imieniu strony pozwanej), a następnie na zaprezentowaniu ustnej argumentacji przed panelem arbitrażowym. Każda z dwóch części jest oceniana niezależnie.

Choć udział w imprezie nie wymaga przejścia żadnych eliminacji, jest to - jak mówią sami organizatorzy - konkurs dla wybranych. A to dlatego, że zasadniczym wymogiem uczestnictwa jest gotowość całkowitego zaangażowania się w wykonanie ogromu prawniczej pracy, "przedarcia się" przez stosy literatury, wypracowania stanowiska w sporze i podjęcia walki procesowej w jego obronie. Niezbędna jest także biegła znajomość języka angielskiego.

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot wspierany jest m.in przez Wydziały Prawa Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Pace University, wiele organizacji zajmujących się międzynarodowym prawem handlowym, włoskie, niemieckie, szwajcarskie i amerykańskie sądy arbitrażowe oraz Komisje Międzynarodowego Prawa Handlowego przy ONZ (UNCITRAL).

Jak informuje przedstawicielka Centrum Pozasądowego Rozwiązywania Sporów i Konfliktów UW Natalia Osica, na warszawski turniej przygotowawczy do stolicy zjadą drużyny studentów prawa z całej Polski, Niemiec i Czech. Reprezentanci 8 uczelni będą uczestniczyć w tzw. pre-moot, który ma ich przygotować do występu w tym prestiżowym wydarzeniu. Sam finał The Annual Willem Vis International Commercial Arbitration Moot odbędzie się zaś w Wiedniu w dniach 3-10 kwietnia.

"Po raz pierwszy w historii konkursu w rywalizacji uczestniczy aż 6 polskich drużyn" - mówi dr Rafał Morek z CPRSiK. Swój udział zgłosiły m.in. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Warszawski. W stolicy ich reprezentanci zmierzą się ze studentami z uniwersytetów w Bonn, Erlangen-Norymberdze, Marburgu oraz w Brnie.

Jak wyjaśnia Osica, tematyka tegorocznego konkursu dotyczy różnych zagadnień z zakresu międzynarodowej sprzedaży towarów i arbitrażu, np. wpływu ogłoszenia upadłości na postępowania arbitrażowe. Każdy pojedynek ma charakter symulowanej rozprawy arbitrażowej prowadzonej w języku angielskim, w której przedstawiciele dwóch drużyn reprezentują odpowiednio powoda lub pozwanego w hipotetycznej sprawie opartej na stanie faktycznym przygotowanym przez organizatorów konkursu.

Turniej przygotowawczy rozpocznie się 5 marca uroczystym powitaniem wszystkich drużyn. Pierwsze trzy rundy odbędą się w dniu następnym, a kolejne cztery 7 marca. Tego samego dnia wieczorem w Pałacu Kazimierzowskim przewidywane jest uroczyste zakończenie konkursu. Wszystkie pojedynki turniejowe prowadzone będą na terenie kampusu UW, w Gmachu Starej Biblioteki. Partnerami wydarzenia są: Hogan&Hartson Jamka Sp.k oraz Wydawnictwo C.H. Beck.

"Konkurs VIS to wydarzenie o randze światowej, chcielibyśmy, aby na Uniwersytecie Warszawskim coraz częściej odbywały się tego typu imprezy akademickie i naukowe. Stąd inicjatywa zorganizowania turnieju dla polskich i zagranicznych drużyn" - mówi Morek.

Osica dodaje, że reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego weźmie również udział w podobnym zagranicznym turnieju na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie między 26 lutego a 1 marca.

***

Fundacja Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od 2006 roku. Jej głównym celem jest upowszechnianie idei polubownych metod rozwiązywania sporów, a także działania na rzecz zagwarantowania obywatelom szerszego dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Obecnie Centrum, przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego i innych partnerów, realizuje m.in. programy bezpłatnych mediacji dla osób niezamożnych oraz konsultacji dla mediatorów i osób zainteresowanych mediacją. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Artykuł sponsorowany
Jak wyłączyć iPhone’a?
Polityka Prywatności