Trzy polskie uczelnie: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Śląski i Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania otrzymały granty edukacyjne od firmy Hewlett-Packard w ramach projektu "Innovation in Education Grant". W programie nagradzane są szkoły średnie i wyższe, które przeprowadziły nowatorskie projekty w zakresie nauczania i uczenia się.
Jak informuje rzeczniczka prasowa UŚ, Magdalena Ochwat, nagrodzony projekt pt. "Teaching chemoinformatics in a mobile and Interactive environment" będzie realizowany w Instytucie Chemii, na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ w kilku fazach przez dwa lata.
W pierwszej fazie przygotowana zostanie pracownia komputerowa, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, pozwalający na prowadzenie interaktywnych zajęć, co jest szczególnie istotne w przypadku pracy nad zagadnieniami spotykanymi w chemoinformatyce lub chemii leków. Kolejne fazy projektu będą związane z przygotowaniem i wdrożeniem innowacyjnej metodologii nauczania wybranych przedmiotów na nowych specjalnościach: chemia informatyczna oraz chemia leków.
"Stworzenie takiej pracowni w oparciu o fundusze uczelni nie byłoby niestety w najbliższym czasie możliwe, dlatego też uzyskanie wsparcia w ramach inicjatywy HP jest dla nas szczególnie cenne" - mówi rzecznik UŚ.
Jak poinformował PAP Barłomiej Solarz-Niesłuchowski z Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania, nagrodzony projekt dotyczył wykonania mapy sieci radiowych dostępnych w okolicach Warszawy, w paśmie 2,4 i 5 GHz. Projekt ma m.in. pokazać studentom, jak zabezpieczać sieci radiowe na paśmie 2,4 GHz i dlaczego należy powoli przechodzić na urządzenia pracujące w standardzie 5GHz.
Solarz-Niesłuchowski przyznał jednak, że uczelnia wciąż się zastanawia, czy przyjąć grant. Może się bowiem okazać, że nie będzie jej stać na zapłaceni podatku od nagród.
Wśród nagrodzonych znalazł się również Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Nagrodzony projekt zakładał modernizację metod nauczania w zakresie inżynierii oprogramowania czyli tworzenia programów, przy wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń typu tablet PC.(PAP)