Znajdź nas na    

Program TALIC w GWSH

W latach (2007−2009) w ramach programu Grundtvig w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej eealizowano projekt pod nazwą TALIC – Teaching and Learning in Different Cultures (Nauczanie i uczenie się w różnych kulturach).

Uczelnia współpracowała z partnerami z Włoch, Grecji, Cypru i Niemiec, z którymi zgłębiane były tajniki różnych twórczych i niekonwencjonalnych metod uczenia się. Realizacja projektu polegała na organizowaniu spotkań partnerskich w Potenzy, Chanii, Wiesbaden, Nikozji i Gdańsku.

Celem programu jest porównanie różnych metod uczenia się i nauczania, które są wykorzystywane w krajach Europy, przy czym interesowały nas przede wszystkim metody niekonwencjonalne, czyli takie, których nie spotkamy w tradycyjnej szkole czy na uczelni.

Nauka przebiegała poprzez działania teatralne, warsztaty umiejętności społecznych, techniki plastyczne i muzyczne – bez stresu i wysiłku. Szczególną atrakcją była możliwość nawiązania kontaktów z osobami z innych krajów − poznania ich kultury, problemów, z jakimi się borykają, czy tego, co ich śmieszy i bawi.

Realizacja projektu polegała na uczestnictwie w 3−5-dniowych wymianach międzynarodowych i angażowaniu się w działania „grupy problemowej” pracującej przez cały czas trwania programu w GWSH. Projekt był realizowany od 1 października 2007 do 31 lipca 2009 r.

Wyjazdy studentów i pracowników były finansowane z grantu, który uczelnia otrzymała na realizację projektu z Komisji Europejskiej.

Partnerzy:
Amici della Cultura Onlus jest młodą organizacją założoną w 2001 roku i skupiającą 250 stowarzyszeń. Pracuje w ramach kształcenia formalnego, nieformalnego i edukacji międzykulturowej w celu wdrożenia swojego obszaru w struktury „Nowej Europy”.

Organizacja promuje kształcenie zawodowe dla młodzieży i bezrobotnych, aby pomóc im w poszukiwaniu pracy. Ma doświadczenie w Programach Europejskich. Zrealizowała pięć wymian, jej pracownicy uczestniczyli jako nauczyciele w Trinity-Projekt.

Muzeum „Szkoła życia” mieszczące się w prefekturze Chania zostało założone przez zarząd prefektury, z inicjatywy nauczycieli pracujących w tym regionie. Swoje podwoje, dla szerszej społeczności, otworzyło w maju 2006 roku. Muzeum mieści się w starej szkole podstawowej w Nerokourou, 4 km na południowy wschód od Chanii.

Głównym celem muzeum jest zbieranie, rejestrowanie i wyjaśnianie; sprawowanie opieki nad realizacją zadań projektu i zbieranie świadectw odnoszących się do życia szkoły i systemu edukacyjnego przez wszystkie lata rozwoju szkolnictwa na Krecie oraz ogólnej historii szkolnictwa. Muzeum pragnie stać się atrakcją dla młodzieży i osób starszych dzięki wystawom, nowatorskim projektom edukacyjnym, spotkaniom naukowym, spotkaniom, na których będą honorowani wyróżniający się nauczyciele, tworzeniu zespołów zbierających świadectwa i przeprowadzających historyczne analizy szkolnictwa, publikowaniu ulotek i materiałów elektronicznych. Chce zachęcać do zacieśnienia relacji między młodszymi i starszymi generacjami, zarówno nauczycielami, jak i uczniami.

Stowarzyszenie Arco promuje edukację nieformalną. Współpracuje z młodymi ludźmi w wieku 15−30 lat oraz z dorosłymi. Celem stowarzyszenia jest rozwój działalności teatralnej jako jednego z instrumentów pogłębiających komunikację. Stowarzyszenie liczy 200 członków, którzy współpracują z organizacjami z innych krajów na takich obszarach, jak: praca z osobami zagrożonymi wykluczeniem, z osobami niepełnosprawnymi, młodzieżą nadużywającą alkoholu i narkotyków.

CYBERALL-Access jest liderem w zakresie innowacyjnych technologii komputerowych dla osób niepełnosprawnych. Firma mieści się w Limassol, na Cyprze. Utrzymuje bliskie relacje z wieloma, liczącymi się w kraju, instytucjami medycznymi i edukacyjnymi, które badają i testują tego typu urządzenia.

CYBERALL-Access jest nowo utworzoną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której celem jest rozwój w kierunku wszechstronnej firmy, z nowymi produktami i znaczącą infrastrukturą, która będzie zaspokajać potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych klientów. Infrastruktura firmy rozrasta się w kierunku zwiększenia siły sprzedaży i sieci pośredników na takich obszarach, jak Środkowy Wschód, Północna Afryka oraz niektóre kraje Europy. Dodatkowo CYBERALL-Access skupia się na współpracy między pracownikami edukacji, służbą medyczną, badaczami i osobami niepełnosprawnymi w celu stworzenia realnych, użytecznych rozwiązań.

ostatnia zmiana: 2009-10-15
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności