Znajdź nas na    

Adobe stawia na Wyższe Uczelnie

Pilotażowy Program Akademicki Adobe tylko w Polsce. Współpraca Adobe z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Firma Adobe uruchomiła pilotażowy i dostępny tylko w Polsce Program Akademicki. Stanowi on rozszerzenie istniejącego Programu licencyjnego CLP (Cumulative Licensing Program), który pozwala m.in. zmniejszyć koszty zakupu grupowej licencji na aplikacje Adobe i uprościć administrowanie całym pakietem.

W ramach Programu Akademickiego wszystkie Uczelnie Wyższe w Polsce oraz studenci mogą zakupić licencje edukacyjne Adobe z największymi dostępnymi upustami. W cenie niższej o 90 proc. w porównaniu z licencją komercyjną dostępny jest pakiet aplikacji Adobe Creative Suite 4 Design Premium i Web Premium, a także program Acrobat 9 Pro.

Wiemy, że edukacja z wykorzystaniem zaawansowanych technik otwiera drogę do sukcesów w przyszłym życiu zawodowym. Dlatego Adobe oferuje studentom tak atrakcyjne warunki, które z pewnością skłonią dużą liczbę użytkowników do bliższego poznania i wykorzystania możliwości naszego oprogramowania. Nasza akcja jest także odpowiedzią na postulaty kierowane pod naszym adresem przez środowiska studenckie. Aby wesprzeć cały proces, Program Akademicki kierowany jest także do kadry naukowej, dzięki czemu z atrakcyjnych warunków zakupu licencji skorzystać mogą także Uczelnie – powiedziała Klaudia Jaworska, Marketing & PR Manager North East Europe w firmie Adobe.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Adobe
Jedną z wiodących uczelni w Polsce, która wykorzystuje już oprogramowanie Adobe w procesie dydaktycznym jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Uczelnia silnie stawia na nowoczesne technologie, a kadra pedagogiczna oraz studenci regularnie wykorzystują aplikacje Adobe w codziennej pracy i nauce. – Oprogramowanie Adobe na stałe zagościło na Wydziale Sztuk Pięknych, Wydziale Nauk Pedagogicznych, Wydziale Nauk Humanistycznych (kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna) oraz na Wydziale Nauk Historycznych. – Udostępniane m.in. przez Adobe narzędzia są także wykorzystywane przez programistów Uniwersyteckiego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania (UCNTN) podczas tworzenia aplikacji komputerowych do nowoczesnej edukacji internetowej – mówi Maciej Pańka, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania UMK.

Bliższą współpracę o charakterze edukacyjnym z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika zaczęliśmy w ubiegłym roku akademickim. Będziemy ją kontynuować – zapowiada Paweł Molga, Senior Key Account Manager w Adobe. – Uczelni oferujemy m.in. silne wsparcie merytoryczne oraz pomoc w zakresie technicznym.

E-learning
Toruńska Uczelnia systematycznie rozwija nowoczesne formy edukacji. Dostarcza studentom m.in. profesjonalne, multimedialne materiały e-learningowe, transmitowanie w internecie przekazy z konferencji naukowych, wykładów otwartych czy też różnego rodzaju seminariów oraz uroczystości uniwersyteckich, emitowanych on-line także na żywo. Podkreślana jest także możliwość promocji Uczelni poprzez publikowane w Internecie multimedialne materiały informacyjne, np. dla przyszłych kandydatów na studia.
Na Uczelni działają platformy zdalnego nauczania Moodle (http://moodle.umk.pl). Multimedialne materiały edukacyjne są ich nierozłączną częścią. Przygotowywane są przez programistów Uniwersyteckiego Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania wspólnie z pracownikami dydaktycznymi Uczelni  m.in. przy pomocy takich aplikacji, jak Adobe Captivate, Adobe Visual Communicator 3 oraz Adobe CS4 Master Collection.

Grafika cyfrowa, film i animacja
Oprócz narzędzi wspierających nowoczesną metodę kształcenia na odległość, od kilku lat w centrum zainteresowania Uczelni znajduje się także grafika cyfrowa, film i animacja. Za pośrednictwem aplikacji Adobe studenci uczą się m.in. pracy z grafiką rastrową (Adobe Photoshop), grafiką wektorową (Adobe Illustrator), obróbką wideo (Adobe Premiere) oraz obróbką audio (Adobe Soundbooth CS4). Animacja komputerowa na UMK to domena programów Adobe After Effects oraz Flash. W dobie Internetu nie zapomniano też o tworzeniu stron WWW (Adobe Dreamweaver).

System Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej
Jedną z najbardziej ciekawych inicjatyw na Uczelni jest system Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej (http://tv.umk.pl). – Sterująca jej pracą aplikacja została stworzona w technologii Adobe Flex i jest pod tym względem autorską inicjatywą naszej Uczelni w skali kraju.  Sam system UMK TV, oprócz tego że jest miejscem publikowania filmów informacyjnych, stanowi przede wszystkim podstawę edukacji zdalnej na UMK. Został w tym zakresie zintegrowany z naszym platformami zdalnego nauczania Moodle – przybliża techniczną stronę przedsięwzięcia Maciej Pańka.
UMK rozpoczęło także realizację szkoleń dla osób spoza Uczelni z zakresu grafiki, animacji, wideo oraz tworzenia stron WWW. Jednym z przykładów tej inicjatywy jest dwuletni cykl szkoleniowy dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, prowadzony pod nazwą “GAWIN: grafika, animacja i wideo w Internecie – podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników regionu” (http://gawin.umk.pl). Kurs współfinansuje Unia Europejska, a uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne. Zajęcia są prowadzone z pomocą pakietu Adobe CS4 Master Collection.

Korzyści
Studenci, którzy odbywają praktyki w Uniwersyteckim Centrum Nowoczesnych Technologii Nauczania nie kryją zadowolenia. Potwierdzają, że mają dostęp do profesjonalnych narzędzi, zarówno kreatywnych, jak i przeznaczonych do tworzenia materiałów e-learningowych. Na UCNTN działa także grupa programistyczna RIA Freaks (http://www.riafreaks.com), zrzeszająca zarówno pracowników Centrum, jak i studentów Wydziału Matematyki i Informatyki, zainteresowanych tworzeniem nowoczesnych, multimedialnych aplikacji internetowych (RIA = Rich Internet Applications).

Wśród podstawowych korzyści wynikających ze współpracy, przedstawiciele Uczelni i Adobe wymieniają możliwość wykorzystania profesjonalnych aplikacji „kreatywnych” (CS4) podczas zajęć dydaktycznych oraz dostęp do multimedialnych materiałów e-learningowych, przygotowywanych m.in. w aplikacjach Adobe. Współpracując z UCNTN studenci mogą zdobywać doświadczenie filmowe podczas pracy nad montażem materiałów audio i wideo, a także szkolić umiejętności programistyczne, realizowane w technologiach Adobe.

Otwarte podejście pracowników i studentów Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu do spraw związanych z informatyką jest bardzo perspektywiczne. Jednak głównym powodem naszego zaangażowania we współpracę jest wyjątkowa  umiejętność wykorzystania aplikacji  Adobe  w codziennym życiu tej Uczelni. Chcemy promować stosowanie narzędzi informatycznych do rozwoju wiedzy studentów, ale i do budowy uniwersyteckich relacji oraz swego rodzaju więzi. Na UMK udaje się to wyśmienicie, co powinno stanowić dodatkową zachętę dla wszystkich kandydatów, którzy stoją przed wyborem uczelni – podsumował Paweł Molga.


ostatnia zmiana: 2022-03-01
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności