Znajdź nas na    

Apel polskich intelektualistów

O powołanie w Polsce i Rosji instytucji badawczej zajmującej się "budzącymi w obu stronach emocje społeczne, wspólnymi problemami historii naszych narodów" zaapelowali członkowie zespołu pracującego nad Narodowym Programem Rozwoju Badań Humanistycznych.

"My, członkowie zespołu pracującego nad Narodowym Programem Rozwoju Badań Humanistycznych, zebrani na pierwszym posiedzeniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opowiadamy się za powołaniem – równolegle w Polsce i Rosji – instytucji prowadzących badania nad budzącymi po obu stronach emocje społeczne, wspólnymi problemami historii naszych narodów" - napisali w  apelu.

"Uważamy, że w atmosferze wstrząsu i bólu po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w obliczu autentycznego uznania społeczeństwa polskiego dla postawy władz rosyjskich w związku z tą tragedią, a także w obliczu deklaracji premierów Polski i Rosji Donalda Tuska i Władimira Putina oraz prezydenta Rosji Dmitrija Miediewiewa dotyczących zbrodni katyńskiej, rysuje się perspektywa historycznego pojednania między naszymi narodami" - wyjaśnili.

Zdaniem sygnatariuszy apelu, stwarza to impuls do rzetelnych badań historycznych, które "pozwolą rozumieć dawne dramaty, a w rezultacie przezwyciężyć urazy zatruwające stosunki polsko-rosyjskie".

Podpisy pod apelem złożyli: wiceprezes Polskiej Akademii Nauk prof. Karol Modzelewski, przewodniczący Wydziału I PAN prof. Stanisław Mossakowski, członek rzeczywisty PAN prof. Henryk Samsonowicz, Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności prof. Jerzy Wyrozumski i ks. prof. Andrzej Szostek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Uczeni apel wystosowali w piątek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas pierwszego posiedzenia zespołu. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2010-04-20
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności