Znajdź nas na    

Na politechnikach dzień otwarty dla dziewczyn

Kobiety stanowią 32,5 proc. ogółu wszystkich studentów na politechnikach w Polsce. Uczelnie chcą to zmienić; by zachęcić dziewczyny do studiów politechnicznych w czwartek po raz trzeci organizują specjalnie dla nich dzień otwarty.

W tym dniu na 12 uczelniach technicznych w całym kraju wykładowczynie, studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami, żeby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Pokażą uczelniane pracownie i laboratoria, wspólnie przeprowadzą doświadczenia, a także opowiedzą o blaskach i cieniach studiowania.

W akcji udział biorą: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechniki: Białostocka, Częstochowska, Gdańska, Koszalińska, Łódzka, Opolska, Poznańska, Świętokrzyska, Warszawska, Wrocławska oraz Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

W tym roku akcji "Dziewczyny na politechniki!" po raz pierwszy towarzyszy akcja "Dziewczyny do ścisłych!". Do zachęcania uczennic do studiowania kierunków ścisłych przyłączyły się: Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Kobiety powinny przełamywać stereotypowe myślenie, że uczelnie techniczne kształcą w kierunkach, zawodach męskich" - mówiła podczas środowej konferencji prasowej pierwsza i jak dotąd jedyna rektor uczelni technicznej w Polsce, rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron. Wtórowała jej prorektor do spraw studenckich, dziekan Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych dr Aldona Drabik. Podkreśliła, że uczennice wybierając kierunek studiów i uczelnie powinny się kierować przede wszystkim swoimi zainteresowaniami.

Akcja "Dziewczyny na politechniki!" jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy". Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że w porównaniu do pierwszej edycji w roku akademickim 2007/2008, w obecnym na pierwszy rok studiów na uczelnie techniczne przyjęto prawie 10 tys. więcej dziewczyn.

"Bardzo się cieszymy, że rok rocznie liczba studentek na naszej uczelni wzrasta. Ten wzrost wynosi 1,5 proc. Może się to wydawać mało, ale przy 32 tys. studentów 1,5 proc. to prawie 500 osób" - powiedział prorektor do spraw studenckich Politechniki Warszawskiej prof. Władysław Wieczorek. "Zawód inżyniera może być z równym powodzeniem wykonywany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn" - zaznaczył. "Nasze studentki są zdyscyplinowane, rzetelne i kreatywne. To pożądane cechy dobrego inżyniera" - dodał.

Jak mówił prof. Wieczorek, z analizy przeprowadzonej w ubiegłym roku rekrutacji na Politechnikę Warszawską wynika, że studentki miały lepsze wyniki na maturze niż studenci oraz że starannie, w sposób bardzo przemyślany wybierały kierunki studiów. "Nowoczesne, fajne kierunki, które się dopiero na naszej uczelni pojawiają - takie jak biotechnologia, inżyniera biomedyczna, gospodarka przestrzenna - cieszą się większym powodzeniem wśród kobiet, niż wśród mężczyzn" - powiedział.

Na Politechnice Warszawskiej studentki stanowią 29 proc. ogółu studiujących. Według prof. Wieczorka, w porównaniu z podobnymi do niej uczelniami w Unii Europejskiej, to wysoki odsetek.

Z badania ankietowego przeprowadzonego przez Fundację "Perspektywy", choć co trzeci student uczelni technicznej to kobieta, to na kierunkach stricte technicznych jest to nadal tylko od kilku do kilkunastu procent. Najmniej kobiet jest na wydziałach: elektrycznym, elektrotechnicznym, robotyki, budownictwa maszyn. Rekordzistami w tym zakresie są Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej, gdzie studiuje zaledwie 2,4 proc. kobiet oraz Wydział Mechaniczny Politechniki Radomskiej - 2,6 proc.

Najwięcej kobiet studiuje na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej - 52,6 proc. i na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym - 41,8 proc., a najmniej zaś na Wojskowej Akademii Technicznej - 19,8 proc. Najwięcej kobiet na kierunkach stricte technicznych ma Politechnika Gdańska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, najmniej Politechniki: Opolska i Radomska.

Patronat nad akcją objęły: pełnomocnik rządu ds. równego statusu Elżbieta Radziszewska, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, minister edukacji Katarzyna Hall i prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak.

Podobne akcje organizowane są w innych krajach europejskich (Girls' Day - w Niemczech, Austrii, Szwajcarii) i Stanach Zjednoczonych (Women in Engineering). Ich organizatorzy zauważają, że dzięki nim zwiększa się zainteresowanie studiami technicznymi w ogóle, także wśród chłopców. (PAP)


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
 
Polityka Prywatności