Znajdź nas na    

Nowe kierunki i specjalności na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Aż o sześć nowych kierunków studiów (w tym jeden makrokierunek) i o 10 nowych specjalności zwiększy się oferta dydaktyczna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w roku akademickim 2011/12.

Kwietniowe posiedzenia Senatu UWM, zgodnie z wymogami przepisów, są poświęcone przedstawieniu oferty dydaktycznej. Podczas zebrania,  prof. Wojciech Janczukowicz, prorektor do spraw kształcenia przedstawił ofertę UWM na rok akademicki 2011/12.

W stosunku do obecnej wzbogaci się ona aż o 6 nowych kierunków:

Studia I stopnia stacjonarne
Gastronomia - sztuka kulinarna (makrokierunek)
Leśnictwo
Turystyka i rekreacja

Studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne
Bezpieczeństwo narodowe
Zarządzanie i inżynieria produkcji

Jednolite studia magisterskie - stacjonarne i niestacjonarne
Prawo kanoniczne

Zostaną uruchomione także na poziomie stacjonarnych studiów II stopnia studia na kierunku inżynieria środowiska.

Wprowadzona też zostaną studia niestacjonarne I stopnia na makrokierunku „bioinżynieria produkcji żywności".

Jeśli chodzi o specjalności to zostanie uruchomiona specjalność w języku angielskim - „kryminalistyka i nauki pokrewne w postępowaniu karnym", na kierunku administracja na studiach II stopnia stacjonarnych. To jednak zaledwie wstęp do zmian, jeśli chodzi o specjalności. W roku akademickim 2011/12 na UWM pojawią się następujące nowe specjalności:

- Kryminalistyka i nauki pokrewne w postępowaniu karnym (Administracja)
- Biotechnologia molekularna (Biotechnologia)
- Specjalność nauczycielska w zakresie następującego języka obcego: fil. angielska, germańska, rosyjska z językiem angielskim, ukraińska z językiem angielskim, rosyjska, ukraińska)
- Specjalność nauczycielska w zakresie języka polskiego i wiedzy o kulturze (Filologia polska)
- Specjalność nauczycielska w zakresie języka polskiego (Filologia polska)
- Specjalność nauczycielska w zakresie filozofii i etyki (Filozofia)
- Specjalność nauczycielska w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie (Historia)
- Specjalność nauczycielska w zakresie historii (Historia)
- Specjalność nauczycielska w zakresie wiedzy o społeczeństwie (Nauki o rodzinie)
- Specjalność nauczycielska w zakresie religii (Teologia)

Poza tym na kierunkach: energetyka, inżynieria bezpieczeństwa, mechatronika, ratownictwo medyczne zostaną utworzone studia niestacjonarne. A w Ełku, w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym - kierunek pielęgniarstwo. W tym samym czasie zostanie wygaszonych 8 specjalności i zlikwidowane kształcenie na poziomie studiów niestacjonarnych na makrokierunku inżynieria i systemy gospodarowania rolniczego.

W sumie od roku akademickiego 2011/2012 Uniwersytet zaproponuje kandydatom na I rok studiów 55 kierunków kształcenia oraz 4 makrokierunki studiów. Wprowadzenie tak wielu nowości w ofercie edukacyjnej znacznie podniesie atrakcyjność naszej uczelni, oznacza jednak dla wielu ludzi wzmożony wysiłek. Z czego wynikają takie, a nie inne zmiany?


- Z jednej strony wynikają one ze strategii rozwoju UWM przyjętej przez Senat 24.11.2006 r. Z drugiej zaś ze strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego, która zakłada wzmocnienie potencjału naszego regionu w takich obszarach gospodarki, jak turystyka, gastronomia, leśnictwo, inżynieria produkcji żywności w rolnictwie, opieka medyczna nad ludźmi w podeszłym wieku, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i poprawa jakości i ochrona środowiska naturalnego - wyjaśniał prof. Wojciech Janczukowicz, prorektor ds. kształcenia UWM.

Wszystkie proponowane zmiany Senat zatwierdził bez zastrzeżeń. Senatorzy nie mieli też uwag do zmian w trybie przyjmowania kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia. Dyskusja rozgorzała jednak w kwestii egzaminu z języka obcego kandydatów na studia doktoranckie. Komisja dydaktyczna Senatu w projekcie uchwały zaproponowała rezygnację z tego wymogu. Profesorowie: Z. Wieczorek, R. Górecki, A. Rutkowski, W. Maksymowicz i B. Sitek stanowczo się temu sprzeciwili dowodząc, że może to doprowadzić do obniżenia jakości kształcenia na studiach doktoranckich. W toku dyskusji okazało się, że nie wszystkie uczelnie sprawdzają znajomość języka obcego kandydatów na doktorantów. Ostatecznie do uchwały Senatu UWM dotyczącej zasad i trybu przyjmowania kandydatów na I rok studiów doktoranckich, wprowadzono zapis umożliwiający przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego po polsku i w języku obcym. Decyzja należeć będzie do wydziałów.

- Omawianie tej kwestii na Senacie było podsumowaniem dyskusji toczącej się od ponad dwóch lat na wydziałach - wyjaśniał prof. Janczukowicz tłumacząc dlaczego sprawa egzaminu z języka obcego trafiła pod obrady Senatu.

źródło: UWM


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
 
Polityka Prywatności