Budowa Wydziału Chemii UG - podpisanie umowy
14 maja 2010 r. została podpisana umowa na budowę nowej siedziby Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Wykonawcą obiektu, wybranym w przetargu nieograniczonym, zostało konsorcjum firm ALPINE BAU Deutschland AG, ALPINE BAU GmbH i ALPINE Construction Polska sp. z o.o. Termin realizacji to 1 lipca 2010r. – 30 czerwca 2012r.
Nowa infrastruktura Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego powstaje w ramach projektu "Budowa Budynków Wydziałów Chemii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego", który stanowi część programu Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt ten znalazł się na Liście Indywidualnych Projektów Kluczowych Programu Infrastruktura i Środowisko w Priorytecie 13. Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego (na lata 2007-2013).
W imieniu Uniwersytetu Gdańskiego umowę podpisał JM Rektor UG prof. Bernard Lammek, konsorcjum ALPINE reprezentowali Juliusz Sikora, Dyrektor Spółki-prokurent oraz Bogusław Paciorek Dyrektor Techniczny - prokurent. W spotkaniu udział wzięli także Kanclerz Uniwersytetu Gdańskiego dr Jerzy Gwizdała oraz Andrzej Łoś, Zastępca Kanclerza ds. Inwestycji i Rozwoju.
1 lipca 2009r. pomiędzy Ośrodkiem Przetwarzania Informacji (Instytucja Wdrażająca) a Uniwersytetem Gdańskim została podpisana umowa o dofinansowanie projektu nr UDA-POIS.13.01-011/08-00. Uniwersytet Gdański otrzymał dofinansowanie przedsięwzięcia (dot. budowy budynków - Wydziału Biologii i Wydziału Chemii) w łącznej wysokości 236 090 000 zł. Inwestycja zostanie sfinansowana w całości z dotacji rozwojowej UE i budżetu państwa.
W przetargu nieograniczonym wybrano wykonawcę robót budowlanych budynku Wydziału Chemii, którym zostało konsorcjum firm ALPINE BAU Deutschland AG, ALPINE BAU GmbH i ALPINE Construction Polska sp. z o.o. z którym w dniu 14 maja 2010 r. została podpisana umowa na realizację obiektu. Wybrany w przetargu wykonawca - koncern ALPINE jest jednym z wiodących koncernów budowlanych w Europie, który posiada doświadczenie i kompetencje w dziedzinie budowy dużych obiektów na całym świecie. W Polsce ALPINE w konsorcjum jest Generalnym Wykonawcą Stadionu Narodowego w Warszawie, Stadionu Baltic Arena w Gdańsku, a także stadionu Lecha w Poznaniu. Natomiast w Krakowie ALPINE w konsorcjum buduje stadion miejski dla najstarszej drużyny piłkarskiej w Polsce - Cracovii.
Koszt umowny budowy Wydziału Chemii wyniesie 121 525039,84 zł.
Budynki Wydziału Chemii to dwa zintegrowane obiekty naukowo-dydaktyczne, tworzące nowoczesną bazę dla kierunków chemia, ochrona środowiska oraz nowotworzonych specjalności na tym Wydziale, również we współpracy zarówno z innymi Wydziałami UG jak i innymi uczelniami . Powierzchnia całkowita nowej siedziby Wydziału Chemii to 28 180 m2. Zaplanowano w nich m.in. laboratoria naukowo-badawcze oraz wydziałowe, w których odbywać się będą zajęcia praktyczne dla studentów. Uruchomiona zostanie hala technologiczna, w której można będzie prowadzić badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu inżynierii chemicznej oraz środowiskowej. Istotnym elementem inwestycji jest przestrzeń dla ogólnouczelnianych pracowni pomiarów fizykochemicznych gromadzących nowoczesną aparaturę badawczą świadczącą usługi naszym uczonym, doktorantom i studentom. W ramach inwestycji planowane jest także utworzenie laboratoryjnego centrum doskonałości przystosowanym do realizacji branżowych badań zleconych. Powstanie także parking naziemny na 166 miejsc postojowych.
Przewidziano jednoetapową realizację obiektu, z podziałem na dwie części: Chemię I i Chemię II. Wydział Chemii powstanie na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie.
Dokumentacja projektowa dla budynków Wydziału Chemii została zrealizowana przez "Warsztat Architektury" Pracownię Autorską z Sopotu.
Informacje o Wydziale Chemii
Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego to jeden z wiodących wydziałów chemicznych W Polsce. Posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii.
Na Wydziale Chemii studiuje obecnie blisko 1000 studentów, kadra naukowa Wydziału to ponad 100 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 17 profesorów tytularnych.
Wydział Chemii kształci studentów w systemie stacjonarnym na dwóch kierunkach: chemia oraz ochrona środowiska. Na kierunku chemia prowadzone są studia I i II stopnia oraz studia doktoranckie. Studia na kierunku ochrona środowiska prowadzone są we współpracy z wydziałami Biologii oraz Oceanografii i Geografii. Wydział Chemii prowadzi wspólnie z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii studia podyplomowe na emat współczesnych metod analityki z elementami diagnostyki molekularnej, a także wspólnie z Polskim Klubem Ekologicznym studia podyplomowe pod nazwą ekologia-etyka-technika. Wydział prowadzi także studia podyplomowe z oceny zagrożeń chemicznych w kontekście europejskiego systemu REACH.
W działalności naukowej wydziału tematyką godną podkreślenia jest poszukiwanie związków chemicznych o potencjalnym zastosowaniu w medycynie oraz badaniach biologicznych. Rozwijane są także fundamentalne prace teoretyczne i doświadczalne nad poznaniem zależności pomiędzy strukturą chemiczną a właściwościami badanych substancji ,co znajduje swój wyraz w ich zdolności do ulegania określonym przemianom chemicznym. Badania te stanowią podwaliny uzyskiwania związków o z góry zaplanowanych właściwościach, interesujących dla nowoczesnej technologii chemicznej biologii stosowanej , medycyny oraz ochrony środowiska. Dynamicznie rozwijają się nowe badania nad środowiskiem w zakresie monitoringu substancji toksycznych, oceny zagrożeń dla człowieka i środowiska przez nowe preparaty przemysłowe, poszukiwania naturalnych substytutów środków ochrony roślin, badania nad oceną stopnia nagromadzenia się substancji toksycznych w wybranych organizmach roślinnych i zwierzęcych, a także wdrażania technik pogłębionego utleniania zanieczyszczeń w przemyśle.
ostatnia zmiana: 2010-05-14