Nowoczesne laboratorium fizyczne
Nowoczesne laboratorium fizyczne dla studentów i doktorantów zostanie otwarte na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Znajdzie się tam unikatowa w skali Polski, spełniająca najnowsze wymagania światowe aparatura pomiarowa. Laboratorium powstało dzięki realizacji Projektu „Fizyka dla przyszłości” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013 ; Oś Priorytetowa 2. Społeczeństwo Wiedzy; Działanie 2.1. Infrastruktura edukacyjna i naukowo – badawcza.
Umowa podpisana w dniu 28 kwietnia minionego roku pomiędzy Rektorem UG prof. dr hab. Bernardem Lammkiem a Marszałkiem Województwa Pomorskiego Janem Kozłowskim była równoznaczna z datą rozpoczęcia realizacji Projektu " Fizyka dla przyszłości". Na potrzeby laboratorium zakupiono setki urządzeń o najnowszych rozwiązaniach technologicznych w swoich klasach.
Kilka przyrządów to unikaty w skali krajowej przewyższające poziomem technicznym przyrządy jakimi dysponują pracownie naukowe polskich uczelni. Są to np.:
- spektrometr ramanowski Aramis - w pełni zautomatyzowany, pierwszy taki przyrząd w kraju, trzeci na świecie (koszt 854 000 złotych)
- spektrofluorymetr Fluoromax - 4P o opcjach, jakich nie ma żaden tego typu przyrząd w Polsce (np. przystawka do pomiarów czasów życia od 100 ps do sekund, pomiary temperaturowe w zakresie od -18 do 150 st. C , pomiary próbek stałych , ciekłych i gazowych (koszt 424 000 złotych)
- skaningowy mikroskop elektronowy TM-1000 do obrazowania powierzchni o rozmiarach nanometrów - drugi w Polsce (koszt 250 000 złotych)
- zestawy do badania superpozycji i splątania stanów par fotonów - zagadnień o rosnących aplikacyjnych możliwościach chociażby w kwantowej kryptografii czy projektowaniu wysokiej klasy generatorów liczb losowych.
Pieniądze na zakup sprzętu i organizację laboratorium pochodziły z dotacji unijnych w wysokości ponad dwóch milionów sześciuset tysięcy złotych oraz kwoty blisko 872 tysięcy złotych ze środków własnych Uniwersytetu Gdańskiego.
Zakupiony sprzęt pozwolił na utworzenie ponad 40 stanowisk ćwiczeniowych. Zapewniają one szeroką gamę możliwości pomiarów: od doświadczalnej weryfikacji fundamentalnych praw fizyki do poznawania praktycznych zastosowań fizyki współczesnej. Pracownia obejmuje szeroki zakres dziedzin fizyki poczynając od fizyki atomowej, spektroskopii molekularnej , poprzez fizykę laserów, ciała stałego, akustykę a kończąc na fizyce biomedycznej i informacji kwantowej.
Większość układów doświadczalnych będzie sterowana komputerowo . Komputery będą też służyć do analizy danych pomiarowych. W sumie laboratorium dysponuje 33 zestawami komputerowymi.
Powstanie laboratorium oznacza ogromny skok techniczny i technologiczny w warunkach kształcenia studentów kierunków ścisłych Uniwersytetu Gdańskiego. Stwarza wspaniałe warunki do proinnowacyjnego kształcenia. Odwraca niekorzystne dotąd trendy nadwyżki teorii nad umiejętnościami praktycznymi w treściach kształcenia. Zapewnia absolwentom wydziału właściwe przygotowanie do pracy w takich dziedzinach jak : biotechnologia, nanotechnologia, informatyka , inżynieria materiałowa czy kwantowa informacja.
Obecność na wydziale na wskroś nowoczesnego - unikalnego w skali kraju - laboratorium umożliwi korzystne zmiany w ofercie edukacyjnej kierunku Fizyka w postaci unowocześnienia programów studiów.
Projekt związany z zakupami i dostawami zaawansowanej aparatury pomiarowej, komputerów , oprogramowań, sprzętu chemicznego, mebli laboratoryjnych zrealizowano w czasie niespełna 13 miesięcy, co można uznać za tempo rekordowe.
Od 1 kwietnia br. realizowany jest kolejny Projekt w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt. "Nowoczesne elementy kształcenia w Uniwersytecie Gdańskim". Zadanie 6 tegoż Projektu o nazwie "Nowoczesne laboratorium źródłem nowej wiedzy" ma na celu uruchomienie wszystkich stanowisk doświadczalnych, wykonanie na nich pomiarów testowych , dobór zagadnień teoretycznych wraz z literaturą do nich i opracowanie dwujęzycznych (w językach polskim i angielskim) instrukcji pomiarowych dla studentów uwzględniających wszystkie trzy stopnie studiów i wszystkie specjalizacje. Ten rozpoczęty Projekt zakończy się w sierpniu 2011 roku.
ostatnia zmiana: 2010-05-21
Komentarze
Ostatnie:
22.05.2010 17:04
Dodał(a): ~S.O.
A CO ,,SZANOWNI UCZENI'' POWIEDZĄ O RANKINGU WYŻSZYCH UCZELNI GDZIE UNIWERSYTET GD. I RESZTA UCZELNI TRÓJMIASTA POZAJMOWAŁY OSTATNIE MIEJSCA !? NO CO!?