Psychopedagogika sytuacji kryzysowych - unikatowa specjalność w WSB
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa jako jedyna uczelnia w Polsce posiada w swojej ofercie specjalność: psychopedagogika sytuacji kryzysowych.
Absolwent kierunku posiada podstawową wiedzę ogólnopedagogiczną, psychologiczną i socjologiczną niezbędną do zrozumienia mechanizmów rządzących kształceniem i wychowaniem oraz społeczno - kulturowych uwarunkowań współczesnej dynamicznie rozwijającej się edukacji.
Posiadając kompetencje pedagogiczne i wychowawcze potrafi poruszać się w różnych obszarach działań edukacyjnych, zarówno w placówkach opiekuńczo - wychowawczych, instytucjach oświatowych, kulturalnych, profilaktyki społecznej, jak i organizacjach rządowych i pozarządowych. Wyposażony w specjalistyczny aparat pojęciowy i diagnostyczny jest rzetelnie przygotowany do zawodu, a uwrażliwienie humanistyczne i umiejętności refleksyjnego spojrzenia na rzeczywistość edukacyjną XXI wieku ułatwiają przyjęcie postawy aktywnego i twórczego funkcjonowania w społeczeństwie. Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy a także posługuje się językiem specjalistycznym z zakresu pedagogiki.
Przedmioty kształcenia podstawowego, to między innymi:
* Filozofia
* Kultura języka z retoryką
* Psychologia ogólna
* Technologia pracy umysłowej
Przedmioty kierunkowe, to między innymi:
* Historia myśli pedagogicznej
* Patologie społeczne
* Profilaktyka społeczna
* Teoretyczne podstawy kształcenia
Absolwent specjalności psychopedagogika sytuacji kryzysowych będzie posiadał wiedzę z zakresu pedagogiki, psychologii i socjologii oraz innych specjalistycznych dyscyplin uzupełniających, dzięki czemu uzyska określone kompetencje w rozpoznawaniu i minimalizowaniu negatywnych konsekwencji sytuacji kryzysowych. Absolwent będzie dobrze przygotowany do podejmowania decyzji w procesie kierowania, szczególnie w warunkach ekstremalnych, w tym zagrożenia zdrowia lub życia. Zdobędzie wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wyciszania zachowań agresywnych, metod rozwiązywania konfliktów, pozna podstawowe strategie negocjacyjne, technik, zasad oraz warunki skutecznej negocjacji. Będzie przygotowany do pracy w służbach rządowych oraz samorządowych na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołami ludzkimi w sytuacjach kryzysowych, klęsk żywiołowych i zagrożenia państwa. Uzyskana wiedza pozwali mu podjąć pracę w szkołach, kuratoriach, świetlicach środowiskowych i terapeutycznych, instytucjach opiekuńczych (pogotowia opiekuńcze, domy dziecka, internaty, bursy, itp.), organizacjach rządowych i pozarządowych, służbach mundurowych. Absolwent specjalności zostanie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Program studiów obejmuje przedmioty specjalizacyjne i specjalnościowe m.in.:
* Instytucje zarządzania kryzysowego
* Negocjacje w sytuacjach kryzysowych
* Przywództwo w zarządzaniu kryzysowym
* Psychologia sytuacji kryzysowych
* Etyka zawodowa funkcjonariuszy służb państwowych
ostatnia zmiana: 2010-10-25