Pierwsze uczelnie wprowadzają harwardzki model nauki
UKSW i IChF PAN to pierwsze polskie uczelnie, które wprowadzają harwardzki model nauki na studiach chemicznych.
Polska chemia znajduje się coraz bliżej światowej nauki. Pierwsze uczelnie w Polsce wprowadzają właśnie na studiach kierunków chemicznych tak zwany harwardzki model nauki. Jak łatwo się domyśleć to model stosowany w najlepszych uczelniach na świecie. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Instytucie Chemii Fizycznej PAN już niebawem rusza projekt "Edukacja wspierana badaniami - polski harwardczyk".
Studenci rozpoczynający naukę na studiach chemicznych drugiego stopnia w UKSW będą mogli uczestniczyć w projektach badawczych realizowanych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Obecnie badania naukowe prowadzą oni tylko na drugim roku studiów II stopnia, przygotowując swoje prace magisterskie. Po wprowadzeniu programu na IV i V roku, co semestr będą realizowali projekty badawcze w IChF PAN. Taki system studiów, wzorowany na modelu stosowanym przez Uniwersytet Harvarda, ma sprzyjać rozwojowi kreatywności i innowacyjności studentów.
"Chcemy, aby na czwartym i piątym roku studenci zamiast przesiadywać na wykładach, brali czynny udział w projektach badawczych naszego Instytutu i mieli realną możliwość publikowania prac naukowych" - mówi prof. Robert Hołyst.
"Zyskujemy nowy typ absolwenta. To człowiek samodzielny, który wie, że może prowadzić istotne dla rozwoju nauki badania, odkrywać nową wiedzę i zostać za to doceniony. W chwili kończenia studiów magisterskich na jego koncie będzie już kilka publikacji naukowych w zagranicznych czasopismach. Najlepsi zapewne będą mieli pierwsze zgłoszenia patentowe" - mówi prof. Hołyst.
Jak przewidują specjaliści z IChF PAN, absolwenci tego rodzaju studiów będą mogli wybierać między pracą w nauce a kreatywnym wdrażaniem osiągnięć naukowych do gospodarki. Decydując się na karierę naukową, będą lepiej przygotowani do studiów trzeciego stopnia.
Zgodnie z zasadami modelu harwardzkiego, studia licencjackie powinny stać się studiami masowymi, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie tytuł licencjata ma niemal 1/3 społeczeństwa. Natomiast wspierane badaniami studia II stopnia, dające tytuł magistra i przygotowujące do doktoratu, stałyby się w pewnym stopniu elitarne. "Badania są po prostu drogie, dlatego uczestnictwo w nich powinno być zarezerwowane dla najlepszych" - podkreśla prof. Hołyst.
Nabór na studia według programu "Edukacja wspierana badaniami - polski harwardczyk" rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja, a pierwsi studenci pojawią się w laboratoriach IChF PAN już w październiku 2011 roku.
Pierwsze spotkanie dotyczące studiów odbędzie się 16 kwietnia o godz. 11 w budynku administracyjnym IChF PAN przy ul. Kasprzaka 44/52 w Warszawie. Po krótkim wprowadzeniu zainteresowani będą mogli zapoznać się z laboratoriami Instytutu i porozmawiać ze studentami już wykonującymi prace badawcze. PAP - Nauka w Polsce
ostatnia zmiana: 2011-04-12